2000 Minnesota High School Hockey

State Tournament
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalDuluth East4-1RoseauTarget Center
QuarterfinalEdina2-1(2OT)Hill-MurrayTarget Center
QuarterfinalHastings4-3(OT)Bloomington JeffersonTarget Center
QuarterfinalBlaine4-1Rochester MayoTarget Center
Cons SemiRoseau4-1Hill-MurrayMariucci Arena
Cons SemiRochester Mayo3-1Bloomington JeffersonMariucci Arena
SemifinalDuluth East4-2EdinaTarget Center
SemifinalBlaine4-3HastingsTarget Center
ConsolationRoseau4-1Rochester MayoTarget Center
Third PlaceHastings4-3(2OT)EdinaTarget Center
FinalBlaine6-0Duluth EastTarget Center
Section 1
(1) Rochester Mayo (2) Rochester John Marshall (3) Lakeville (4) Austin (5) Rochester Century (6) Winona (7) Owatonna (8) Faribault
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalRochester Mayo6-0FaribaultRochester Rec
QuarterfinalRochester Century5-2AustinAustin
QuarterfinalLakeville2-1WinonaLakeville
QuarterfinalRoch. John Marshall3-2(2OT)OwatonnaRochester Rec
SemifinalRochester Mayo4-0Rochester CenturyRochester Rec
SemifinalLakeville4-3Roch. John MarshallRochester Rec
FinalRochester Mayo3-2LakevilleRochester Rec
Section 2
(1) Hastings (2) Cretin-Derham Hall (3) St. Paul Johnson (4) Park (5) South St. Paul (6) Woodbury (7) Henry Sibley (8) St. Paul Como Park (9) St. Paul Harding (10) St. Paul Central/Highland Park/Humboldt
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Paul Como Park7-1St. Paul HardingWakota Arena
PreliminaryHenry Sibley14-0St. Paul Central/HPWakota Arena
QuarterfinalHastings6-1St. Paul Como ParkAldrich Arena
QuarterfinalSouth St. Paul4-2ParkWakota Arena
QuarterfinalSt. Paul Johnson6-2WoodburyWakota Arena
QuarterfinalCretin-Derham Hall3-2Henry SibleyAldrich Arena
SemifinalHastings5-1South St. PaulAldrich Arena
SemifinalSt. Paul Johnson3-2(OT)Cretin-Derham HallAldrich Arena
FinalHastings2-1(OT)St. Paul JohnsonColiseum
Section 3
(1) White Bear Lake (2) Hill-Murray (3) Roseville (4) Centennial (5) Irondale (6) North St. Paul (7) Stillwater (8) Mounds View (9) Tartan
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMounds View3-2(OT)TartanAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake4-0Mounds ViewAldrich Arena
QuarterfinalIrondale4-3CentennialAldrich Arena
QuarterfinalRoseville4-2North St. PaulAldrich Arena
QuarterfinalHill-Murray2-0StillwaterAldrich Arena
SemifinalWhite Bear Lake2-1IrondaleColiseum
SemifinalHill-Murray3-2RosevilleColiseum
FinalHill-Murray2-0White Bear LakeColiseum
Section 4
(1) Elk River (2) Park Center (3) Blaine (4) Osseo (5) Maple Grove (6) Robbinsdale Armstrong (7) Anoka (8) Coon Rapids (9) Champlin Park (10) Robbinsdale Cooper
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryChamplin Park3-2(7OT)Coon RapidsChamplin
PreliminaryAnoka10-1CooperChamplin
QuarterfinalElk River8-0Champlin ParkChamplin
QuarterfinalOsseo4-1Maple GroveChamplin
QuarterfinalBlaine10-2ArmstrongChamplin
QuarterfinalPark Center4-1AnokaChamplin
SemifinalOsseo5-4(2OT)Elk RiverColiseum
SemifinalBlaine4-3Park CenterColiseum
FinalBlaine6-2OsseoColiseum
Section 5
(1) Burnsville (2) Apple Valley (3) Bloomington Jefferson (4) Holy Angels (5) Eagan (6) Bloomington Kennedy (7) Eastview (8) Minneapolis Southwest (9) Minneapolis South (10) Minneapolis Edison/Henry/North
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMpls. South4-1Mpls. SouthwestBloom. Ice Garden
PreliminaryEastview10-0Mpls. EdisonApple Valley
QuarterfinalBurnsville7-0Mpls. SouthBurnsville
QuarterfinalHoly Angels3-2(OT)EaganRichfield
QuarterfinalBloomington Jefferson6-0Bloomington KennedyBloom. Ice Garden
QuarterfinalEastview4-1Apple ValleyApple Valley
SemifinalHoly Angels7-2BurnsvilleBraemar Arena
SemifinalBloomington Jefferson8-2EastviewBraemar Arena
FinalBloomington Jefferson3-1Holy AngelsMariucci Arena
Section 6
(1) Eden Prairie (2) Edina (3) Wayzata (4) Chaska (5) Minnetonka (6) Buffalo (7) Hopkins (8) Delano/Rockford
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEden Prairie9-0DelanoEden Prairie
QuarterfinalMinnetonka5-2ChaskaChaska
QuarterfinalWayzata6-2BuffaloPlymouth
QuarterfinalEdina6-0HopkinsBraemar Arena
SemifinalEden Prairie5-1MinnetonkaBloom. Ice Garden
SemifinalEdina8-3WayzataBloom. Ice Garden
FinalEdina4-3(4OT)Eden PrairieMariucci Arena
Section 7
(1) Duluth East (2) Greenway (3) Cloquet (4) Brainerd (5) Hibbing (6) Forest Lake (7) Grand Rapids (8) St. Francis
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalDuluth East5-0St. FrancisDECC
QuarterfinalHibbing7-0BrainerdBrainerd
QuarterfinalCloquet5-2Forest LakeCloquet
QuarterfinalGreenway7-3Grand RapidsColeraine
SemifinalDuluth East4-0HibbingHibbing
SemifinalCloquet3-1GreenwayHibbing
FinalDuluth East4-1CloquetDECC
Section 8
(1) Roseau (2) St. Cloud Apollo (3) Bemidji (4) Moorhead (5) Willmar (6) Alexandria (7) St. Cloud Tech (8) River Lakes
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalRoseau13-0River LakesRoseau
QuarterfinalWillmar2-1(OT)MoorheadMoorhead
QuarterfinalBemidji2-1(2OT)AlexandriaBemidji
QuarterfinalSt. Cloud Tech1-0St. Cloud ApolloSt. Cloud
SemifinalRoseau5-1WillmarSt. Cloud NHC
SemifinalBemidji3-2St. Cloud TechSt. Cloud NHC
FinalRoseau3-0BemidjiSt. Cloud NHC
State Tournament Class A
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalSauk Rapids4-3Rochester LourdesTarget Center
QuarterfinalBreck5-2Fergus FallsTarget Center
QuarterfinalWarroad2-0FarmingtonTarget Center
QuarterfinalInternational Falls6-0HutchinsonTarget Center
Cons SemiRochester Lourdes4-2Fergus FallsMariucci Arena
Cons SemiFarmington2-0HutchinsonMariucci Arena
SemifinalBreck5-3Sauk RapidsTarget Center
SemifinalWarroad2-1(2OT)International FallsTarget Center
ConsolationFarmington2-1(2OT)Rochester LourdesMariucci Arena
Third PlaceInternational Falls4-3(OT)Sauk RapidsTarget Center
FinalBreck3-2WarroadTarget Center
Section 1A
(1) Rochester Lourdes (2) New Ulm (3) Albert Lea (4) Northfield (5) Mankato West (6) Sleepy Eye (7) Windom (8) Luverne (9) Mankato East (10) LaCrescent (11) Waseca (12) Dodge County (13) Fairmont (14) Worthington
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLuverne6-2Mankato EastLuverne
PreliminaryMankato West9-3Dodge CountyMankato
PreliminaryNorthfield11-2FairmontNorthfield
PreliminaryAlbert Lea6-0WorthingtonAlbert Lea
PreliminarySleepy Eye2-1WasecaSleepy Eye
PreliminaryWindom6-0La CrescentWindom
QuarterfinalRochester Lourdes2-1LuverneGraham Arena
QuarterfinalNorthfield5-2Mankato WestNorthfield
QuarterfinalAlbert Lea7-0Sleepy EyeAlbert Lea
QuarterfinalNew Ulm6-2WindomNew Ulm
SemifinalRochester Lourdes5-0NorthfieldGustavus Adolphus
SemifinalAlbert Lea5-4New UlmGustavus Adolphus
FinalRochester Lourdes4-3Albert LeaGustavus Adolphus
Section 2A
(W1) Sauk Rapids (W2) Cambridge (W3) Princeton (W4) St. Cloud Cathedral (W5) Mora/Hinckley (W6) Sartell (E1) Hermantown (E2) Proctor (E3) Chisago Lakes (E4) Pine City (E5) Moose Lake (E6) North Branch
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Cloud Cathedral1-0MoraSt. Cloud MAC
PreliminaryChisago Lakes15-0North BranchChisago Lakes
PreliminaryPine City3-2Moose LakePine City
PreliminaryPrinceton2-1(OT)SartellPrinceton
QuarterfinalHermantown8-1St. Cloud CathedralHermantown
QuarterfinalCambridge3-1Chisago LakesIsanti
QuarterfinalSauk Rapids6-0Pine CitySauk Rapids
QuarterfinalProctor8-0PrincetonProctor
SemifinalHermantown7-2CambridgeCloquet
SemifinalSauk Rapids6-3ProctorCloquet
FinalSauk Rapids6-1HermantownSt. Cloud MAC
Section 3A
(1) Farmington (2) Red Wing (3) St. Thomas Academy (4) Minnehaha Academy (5) St. Bernard's/St. Agnes (6) Mahtomedi (7) Rosemount (8) Simley (9) St. Paul Academy
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySimley6-0St. Paul AcademyWakota Arena
QuarterfinalFarmington8-0SimleyAldrich Arena
QuarterfinalSt. Bernard's/St. Agnes4-3Minnehaha AcademyWakota Arena
QuarterfinalSt. Thomas Academy4-1MahtomediWakota Arena
QuarterfinalRed Wing3-2(2OT)RosemountAldrich Arena
SemifinalFarmington2-3St. Bernard's/St. AgnesAldrich Arena
SemifinalSt. Thomas Academy8-2Red WingAldrich Arena
FinalFarmington2-1St. Thomas AcademyAldrich Arena
Section 4A
(1) Fergus Falls (2) Detroit Lakes (3) Wadena-Deer Creek (4) Little Falls (5) Crosby-Ironton (6) Marshall (7) Benson (8) Sauk Centre (9) Long Prairie-Grey Eagle (10) Morris (11) Pequot Lakes
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLong Prairie6-3Sauk CentreSauk Centre
PreliminaryMarshall10-3Pequot LakesMarshall
PreliminaryBenson6-0MorrisBenson
QuarterfinalFergus Falls9-2Long PrairieFergus Falls
QuarterfinalLittle Falls6-2Crosby-IrontonLittle Falls
QuarterfinalWadena-Deer Creek7-3MarshallWadena
QuarterfinalDetroit Lakes10-2BensonDetroit Lakes
SemifinalFergus Falls10-3Little FallsAlexandria
SemifinalWadena-Deer Creek3-2(OT)Detroit LakesAlexandria
FinalFergus Falls7-3Wadena-Deer CreekAlexandria
Section 5A
(1) Breck (2) Benilde-St. Margaret's (3) Blake (4) Totino-Grace (5) Richfield (6) Spring Lake Park (7) St. Louis Park (8) Fridley (9) Brooklyn Center (10) Minneapolis Washburn (11) Columbia Heights
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryFridley4-0Brooklyn CenterParade Ice Garden
PreliminarySpring Lake Park11-1Columbia HeightsParade Ice Garden
PreliminarySt. Louis Park5-2Mpls. WashburnParade Ice Garden
QuarterfinalBreck9-2FridleyParade Ice Garden
QuarterfinalTotino-Grace3-2(OT)RichfieldParade Ice Garden
QuarterfinalBlake10-7Spring Lake ParkParade Ice Garden
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's4-0St. Louis ParkParade Ice Garden
SemifinalBreck5-2Totino-GraceParade Ice Garden
SemifinalBenilde-St. Margaret's4-2BlakeParade Ice Garden
FinalBreck4-2Benilde-St. Margaret'sParade Ice Garden
Section 6A
(1) Shakopee (2) Orono (3) Litchfield/Dassel-Cokato (4) Hutchinson (5) St. Michael-Albertville (6) Mound-Westonka (7) New Prague/Montgomery-Lonsdale (8) Prior Lake (9) Monticello (10) Annandale/Maple Lake (11) LeSueur-Henderson/St. Peter
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPrior Lake2-0MonticelloPrior Lake
PreliminaryMound-Westonka5-0Le SueurPond Arena
PreliminaryNew Prague10-2Annandale/Maple LakeNew Prague
QuarterfinalShakopee6-0Prior LakeShakopee
QuarterfinalHutchinson4-3(OT)St. Michael-AlbertvilleHutchinson
QuarterfinalLitchfield2-1(OT)Mound-WestonkaLitchfield
QuarterfinalOrono6-4New PragueOrono
SemifinalHutchinson8-4RichfieldRichfield
SemifinalLitchfield5-1OronoRichfield
FinalHutchinson4-3LitchfieldRichfield
Section 7A
(N1) International Falls (N2) Virginia/Mountain Iron-Buhl (N3) Mesabi East (N4) Eveleth-Gilbert (N5) Chisholm/Cook (N6) Ely (S1) Duluth Marshall (S2) Duluth Denfeld (S3) Two Harbors (S4) Silver Bay (S5) Duluth Central
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryEveleth-Gilbert5-3Chisholm/CookEveleth
PreliminarySilver Bay7-1Duluth CentralSilver Bay
PreliminaryEly5-2Mesabi EastHoyt Lakes
QuarterfinalDuluth Marshall6-1Eveleth-GilbertDECC
QuarterfinalVirginia5-3Two HarborsVirginia
QuarterfinalInternational Falls3-0Silver BayInternational Falls
QuarterfinalEly7-2Duluth DenfeldDECC
SemifinalDuluth Marshall8-2VirginiaDECC
SemifinalInternational Falls3-2ElyHibbing
FinalInternational Falls4-3Duluth MarshallDECC
Section 8A
(1) Warroad (2) East Grand Forks (3) Thief River Falls (4) Lake of the Woods (5) Park Rapids (6) Crookston (7) Red Lake Falls (8) Bagley (9) Kittson Central
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryKittson Central3-2BagleyHallock
QuarterfinalWarroad8-0Kittson CentralWarroad
QuarterfinalLake of the Woods6-4Park RapidsWarroad
QuarterfinalCrookston3-0Thief River FallsWarroad
QuarterfinalEast Grand Forks4-2Red Lake FallsWarroad
SemifinalWarroad4-0Lake of the WoodsWarroad
SemifinalCrookston2-1East Grand ForksWarroad
FinalWarroad3-2CrookstonWarroad

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.