2001 Minnesota High School Hockey

State Tournament
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalElk River3-1EastviewXcel Energy Center
QuarterfinalHastings8-3AustinXcel Energy Center
QuarterfinalMoorhead3-2(OT)White Bear LakeXcel Energy Center
QuarterfinalGreenway5-4(OT)Eden PrairieXcel Energy Center
Cons SemiEastview4-2AustinMariucci Arena
Cons SemiWhite Bear Lake4-0Eden PrairieMariucci Arena
SemifinalElk River4-3HastingsXcel Energy Center
SemifinalMoorhead3-2(OT)GreenwayXcel Energy Center
ConsolationEastview2-1White Bear LakeMariucci Arena
Third PlaceGreenway4-3HastingsXcel Energy Center
FinalElk River8-1MoorheadXcel Energy Center
Section 1
(1) Austin (2) Rochester Mayo (3) Rochester Century (4) Owatonna (5) Lakeville (6) Rochester John Marshall (7) Faribault (8) Winona (9) Dodge County
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWinona7-1Dodge CountyWinona
QuarterfinalAustin5-1WinonaOwatonna
QuarterfinalOwatonna5-4(2OT)LakevilleOwatonna
QuarterfinalRochester Century2-1(OT)Roch. John MarshallRochester Rec
QuarterfinalRochester Mayo4-1FaribaultRochester Rec
SemifinalAustin5-1OwatonnaRochester Rec
SemifinalRochester Century4-0Rochester MayoRochester Rec
FinalAustin4-3Rochester CenturyRochester Rec
Section 2
(1) Hastings (2) Cretin-Derham Hall (3) South St. Paul (4) Park (5) St. Paul Como Park (6) Woodbury (7) Henry Sibley (8) St. Paul Harding (9) St. Paul Johnson (10) St. Paul Hawks
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Paul Johnson4-3St. Paul HardingWakota Arena
PreliminaryHenry Sibley7-0St. Paul HawksWakota Arena
QuarterfinalHastings4-1St. Paul JohnsonAldrich Arena
QuarterfinalPark6-4St. Paul Como ParkWakota Arena
QuarterfinalWoodbury7-3South St. PaulWakota Arena
QuarterfinalCretin-Derham Hall7-2Henry SibleyAldrich Arena
SemifinalHastings8-4ParkAldrich Arena
SemifinalCretin-Derham Hall6-0WoodburyAldrich Arena
FinalHastings6-3Cretin-Derham HallColiseum
Section 3
(1) White Bear Lake (2) Roseville (3) Hill-Murray (4) Centennial (5) Tartan (6) Stillwater (7) North St. Paul (8) Irondale (9) Mounds View
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryIrondale6-4Mounds ViewAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake7-0IrondaleAldrich Arena
QuarterfinalCentennial5-2TartanAldrich Arena
QuarterfinalHill-Murray5-2StillwaterAldrich Arena
QuarterfinalRoseville7-1North St. PaulAldrich Arena
SemifinalWhite Bear Lake4-1CentennialColiseum
SemifinalRoseville3-2Hill-MurrayColiseum
FinalWhite Bear Lake2-1RosevilleColiseum
Section 4
(1) Elk River (2) Robbinsdale Armstrong (3) Osseo (4) Anoka (5) Maple Grove (6) Coon Rapids (7) Park Center (8) Blaine (9) Robbinsdale Cooper (10) Champlin Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryBlaine2-0CooperChamplin
PreliminaryChamplin Park6-4Park CenterChamplin
QuarterfinalElk River7-2BlaineChamplin
QuarterfinalMaple Grove2-1(OT)AnokaChamplin
QuarterfinalOsseo4-3(OT)Coon RapidsChamplin
QuarterfinalArmstrong7-0Champlin ParkChamplin
SemifinalElk River5-0Maple GroveColiseum
SemifinalArmstrong3-2(OT)OsseoColiseum
FinalElk River3-1ArmstrongColiseum
Section 5
(1) Bloomington Jefferson (2) Apple Valley (3) Holy Angels (4) Eastview (5) Burnsville (6) Bloomington Kennedy (7) Minneapolis Southwest (8) Minneapolis South (9) Eagan (10) Minneapolis Edison
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMpls. South5-1EaganParade Ice Garden
PreliminaryMpls. Southwest8-3Mpls. EdisonParade Ice Garden
QuarterfinalBloomington Jefferson5-0Mpls. SouthBloom. Ice Garden
QuarterfinalEastview4-2BurnsvilleApple Valley
QuarterfinalHoly Angels11-1Bloomington KennedyRichfield
QuarterfinalApple Valley4-0Mpls. SouthwestApple Valley
SemifinalEastview2-1Bloomington JeffersonBraemar Arena
SemifinalApple Valley4-3(OT)Holy AngelsBraemar Arena
FinalEastview7-3Apple ValleyMariucci Arena
Section 6
(1) Wayzata (2) Edina (3) Eden Prairie (4) Minnetonka (5) Chaska (6) Buffalo (7) Hopkins (8) Delano (9) Monticello
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMonticello3-2DelanoDelano
QuarterfinalWayzata8-0MonticelloPlymouth
QuarterfinalChaska3-2MinnetonkaMinnetonka
QuarterfinalEden Prairie6-1BuffaloEden Prairie
QuarterfinalEdina7-0HopkinsBraemar Arena
SemifinalWayzata7-3ChaskaBloom. Ice Garden
SemifinalEden Prairie6-3EdinaBloom. Ice Garden
FinalEden Prairie5-3WayzataMariucci Arena
Section 7
(1) Greenway (2) Duluth East (3) Cloquet (4) Hibbing (5) Grand Rapids (6) Brainerd (7) Forest Lake (8) St. Francis
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalGreenway6-1St. FrancisColeraine
QuarterfinalHibbing2-1Grand RapidsHibbing
QuarterfinalCloquet6-2BrainerdCloquet
QuarterfinalDuluth East4-0Forest LakeDECC
SemifinalGreenway7-1HibbingDECC
SemifinalCloquet4-1Duluth EastDECC
FinalGreenway4-1CloquetHibbing
Section 8
(1) Moorhead (2) Bemidji (3) Roseau (4) Alexandria (5) St. Cloud Tech (6) St. Cloud Apollo (7) Willmar (8) River Lakes
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMoorhead9-0River LakesMoorhead
QuarterfinalAlexandria3-2St. Cloud TechAlexandria
QuarterfinalRoseau9-1St. Cloud ApolloRoseau
QuarterfinalBemidji4-1WillmarBemidji
SemifinalMoorhead3-0AlexandriaSt. Cloud NHC
SemifinalRoseau5-2BemidjiSt. Cloud NHC
FinalMoorhead4-2RoseauSt. Cloud NHC
State Tournament Class A
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalHermantown4-1East Grand ForksXcel Energy Center
QuarterfinalRochester Lourdes3-1MahtomediXcel Energy Center
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's3-1Duluth MarshallXcel Energy Center
QuarterfinalFergus Falls6-3Mound-WestonkaXcel Energy Center
Cons SemiEast Grand Forks5-0MahtomediMariucci Arena
Cons SemiMound-Westonka4-1Duluth MarshallMariucci Arena
SemifinalRochester Lourdes4-2HermantownXcel Energy Center
SemifinalBenilde-St. Margaret's6-2Fergus FallsXcel Energy Center
ConsolationEast Grand Forks5-2Mound-WestonkaMariucci Arena
Third PlaceHermantown5-4Fergus FallsXcel Energy Center
FinalBenilde-St. Margaret's2-1Rochester LourdesXcel Energy Center
Section 1A
(1) Rochester Lourdes (2) New Ulm (3) Northfield (4) Luverne (5) Mankato West (6) Albert Lea (7) Mankato East (8) Windom (9) Worthington (10) Fairmont (11) Waseca (12) Sleepy Eye (13) LaCrescent
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWorthington2-1WindomWindom
PreliminaryMankato West7-2Sleepy EyeMankato
PreliminaryLuverne12-0La CrescentLuverne
PreliminaryAlbert Lea5-2WasecaAlbert Lea
PreliminaryMankato East6-3FairmontMankato
QuarterfinalRochester Lourdes11-0WorthingtonGraham Arena
QuarterfinalLuverne3-2Mankato WestLuverne
QuarterfinalNorthfield5-1Albert LeaNorthfield
QuarterfinalNew Ulm7-1Mankato EastGustavus Adolphus
SemifinalRochester Lourdes8-1LuverneGustavus Adolphus
SemifinalNorthfield3-2New UlmGustavus Adolphus
FinalRochester Lourdes6-1NorthfieldGustavus Adolphus
Section 2A
(E1) Hermantown (E2) Pine City (E3) Chisago Lakes (E4) Proctor (E5) Moose Lake (W1) Princeton (W2) Sauk Rapids (W3) Mora/Hinckley (W4) Cambridge (W5) St. Cloud Cathedral (W6) Sartell
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Cloud Cathedral7-4CambridgeIsanti
PreliminaryProctor7-0Moose LakeProctor
PreliminaryMora4-1SartellMora
QuarterfinalHermantown5-1St. Cloud CathedralHermantown
QuarterfinalChisago Lakes6-0Sauk RapidsSauk Rapids
QuarterfinalPrinceton5-0ProctorPrinceton
QuarterfinalMora6-1Pine CityPine City
SemifinalHermantown4-2Chisago LakesSt. Cloud MAC
SemifinalMora5-2PrincetonSt. Cloud MAC
FinalHermantown7-0MoraCloquet
Section 3A
(1) Red Wing (2) Farmington (3) Mahtomedi (4) Minnehaha Academy (5) Rosemount (6) Simley (7) St. Thomas Academy (8) St. Paul Academy (9) St. Bernard's
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Paul Academy2-1St. Bernard's/St. AgnesWakota Arena
QuarterfinalRed Wing5-0St. Paul AcademyAldrich Arena
QuarterfinalRosemount4-0Minnehaha AcademyWakota Arena
QuarterfinalMahtomedi9-5SimleyWakota Arena
QuarterfinalFarmington4-0St. Thomas AcademyAldrich Arena
SemifinalRed Wing3-2RosemountAldrich Arena
SemifinalMahtomedi5-2FarmingtonAldrich Arena
FinalMahtomedi3-1Red WingAldrich Arena
Section 4A
(1) Detroit Lakes (2) Fergus Falls (3) Little Falls (4) Sauk Centre (5) Marshall (6) Wadena (7) Crosby-Ironton (8) Benson (9) Morris (10) Pequot Lakes (11) Long Prairie-Grey Eagle
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryBenson6-3MorrisMorris
PreliminaryWadena-Deer Creek2-1(OT)Long PrairieWadena
PreliminaryCrosby-Ironton8-3Pequot LakesCrosby
QuarterfinalDetroit Lakes13-0BensonDetroit Lakes
QuarterfinalSauk Centre6-5MarshallSauk Centre
QuarterfinalWadena-Deer Creek7-6Little FallsLittle Falls
QuarterfinalFergus Falls11-1Crosby-IrontonFergus Falls
SemifinalDetroit Lakes7-1Sauk CentreAlexandria
SemifinalFergus Falls4-1Wadena-Deer CreekAlexandria
FinalFergus Falls3-2Detroit LakesAlexandria
Section 5A
(1) Breck (2) Blake (3) Totino-Grace (4) Benilde-St. Margaret's (5) Richfield (6) St. Louis Park (7) Spring Lake Park (8) Brooklyn Center (9) Fridley (10) Minneapolis Washburn (11) Columbia Heights
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryBrooklyn Center7-0FridleyParade Ice Garden
PreliminarySt. Louis Park17-1Columbia HeightsParade Ice Garden
PreliminarySpring Lake Park7-0Mpls. WashburnParade Ice Garden
QuarterfinalBreck10-1Brooklyn CenterParade Ice Garden
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's3-0RichfieldParade Ice Garden
QuarterfinalSt. Louis Park5-2Totino-GraceParade Ice Garden
QuarterfinalBlake7-1Spring Lake ParkParade Ice Garden
SemifinalBenilde-St. Margaret's3-2BreckParade Ice Garden
SemifinalBlake4-2St. Louis ParkParade Ice Garden
FinalBenilde-St. Margaret's5-1BlakeParade Ice Garden
Section 6A
(1) Mound-Westonka (2) Shakopee (3) Orono (4) Hutchinson (5) Litchfield (6) St. Michael (7) Prior Lake (8) New Prague (9) LeSueur (10) Becker
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryNew Prague7-0Le SueurNew Prague
PreliminaryPrior Lake8-0Becker-Big LakePrior Lake
QuarterfinalMound-Westonka2-0New PraguePond Arena
QuarterfinalLitchfield5-4HutchinsonLitchfield
QuarterfinalOrono4-0St. Michael-AlbertvilleOrono
QuarterfinalShakopee4-2Prior LakeShakopee
SemifinalMound-Westonka3-0LitchfieldRichfield
SemifinalShakopee3-2(2OT)OronoRichfield
FinalMound-Westonka6-1ShakopeeRichfield
Section 7A
(N1) International Falls (N2) Mesabi East (N3) Eveleth-Gilbert (N4) Virginia (N5) Ely (N6) Chisholm/Cook (S1) Duluth Central (S2) Silver Bay (S3) Duluth Marshall (S4) Two Harbors (S5) Duluth Denfeld
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryVirginia6-5ElyVirginia
PreliminaryDuluth Denfeld5-4(OT)Two HarborsTwo Harbors
PreliminaryChisholm/Cook5-2Eveleth-GilbertEveleth
QuarterfinalVirginia4-3(OT)Duluth CentralDECC
QuarterfinalDuluth Marshall3-1Mesabi EastHoyt Lakes
QuarterfinalDuluth Denfeld3-2(OT)International FallsInternational Falls
QuarterfinalSilver Bay2-0Chisholm/CookSilver Bay
SemifinalDuluth Marshall4-1VirginiaCloquet
SemifinalSilver Bay4-2Duluth DenfeldMars Lakeview Arena
FinalDuluth Marshall3-1Silver BayDECC
Section 8A
(1) Lake of the Woods (2) Park Rapids (3) East Grand Forks (4) Crookston (5) Warroad (6) Thief River Falls (7) Red Lake Falls (8) Kittson Central (9) Bagley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryKittson Central8-4BagleyHallock
QuarterfinalLake of the Woods7-4Kittson CentralEast Grand Forks
QuarterfinalCrookston3-0WarroadEast Grand Forks
QuarterfinalEast Grand Forks4-1Thief River FallsEast Grand Forks
QuarterfinalPark Rapids2-0Red Lake FallsEast Grand Forks
SemifinalCrookston4-3Lake of the WoodsEast Grand Forks
SemifinalEast Grand Forks3-0Park RapidsEast Grand Forks
FinalEast Grand Forks4-0CrookstonEast Grand Forks

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.