2002 Minnesota High School Hockey

State Tournament
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalHoly Angels5-2CloquetXcel Energy Center
QuarterfinalRoseville4-2MoorheadXcel Energy Center
QuarterfinalBloomington Jefferson2-0Elk RiverXcel Energy Center
QuarterfinalHill-Murray3-2(OT)LakevilleXcel Energy Center
Cons SemiMoorhead5-2CloquetMariucci Arena
Cons SemiElk River4-1LakevilleMariucci Arena
SemifinalHoly Angels6-3RosevilleXcel Energy Center
SemifinalHill-Murray5-0Bloomington JeffersonXcel Energy Center
ConsolationElk River2-1MoorheadMariucci Arena
Third PlaceRoseville2-0Bloomington JeffersonXcel Energy Center
FinalHoly Angels4-2Hill-MurrayXcel Energy Center
Section 1
(1) Rochester Mayo (2) Austin (3) Lakeville (4) Rochester Century (5) Owatonna (6) Rochester John Marshall (7) Faribault (8) Winona (9) Dodge County
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWinona4-3Dodge CountyWinona
QuarterfinalRochester Mayo12-0WinonaRochester Rec
QuarterfinalRochester Century4-2OwatonnaRochester Rec
QuarterfinalLakeville2-0Roch. John MarshallLakeville
QuarterfinalAustin7-0FaribaultAustin
SemifinalRochester Century2-1Rochester MayoRochester Rec
SemifinalLakeville5-1AustinRochester Rec
FinalLakeville2-1Rochester CenturyRochester Rec
Section 2
(1) Roseville (2) Cretin-Derham Hall (3) Hastings (4) Park (5) South St. Paul (6) St. Paul Johnson (7) Woodbury (8) St. Paul Como Park (9) St. Paul Harding (10) St. Paul Arlington
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Paul Como Park8-0St. Paul HardingWakota Arena
PreliminaryWoodbury9-0St. Paul HawksWakota Arena
QuarterfinalRoseville11-1St. Paul Como ParkAldrich Arena
QuarterfinalPark6-4South St. PaulWakota Arena
QuarterfinalHastings7-0St. Paul JohnsonWakota Arena
QuarterfinalCretin-Derham Hall5-2WoodburyAldrich Arena
SemifinalRoseville6-4ParkAldrich Arena
SemifinalCretin-Derham Hall6-3HastingsAldrich Arena
FinalRoseville4-3(2OT)Cretin-Derham HallColiseum
Section 3
(1) White Bear Lake (2) Hill-Murray (3) Centennial (4) North St. Paul (5) Stillwater (6) Mounds View (7) Tartan (8) Irondale (9) Tri City
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryIrondale9-2Tri-CityAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake6-0IrondaleAldrich Arena
QuarterfinalNorth St. Paul6-1StillwaterAldrich Arena
QuarterfinalCentennial3-0Mounds ViewAldrich Arena
QuarterfinalHill-Murray8-1TartanAldrich Arena
SemifinalWhite Bear Lake4-1North St. PaulColiseum
SemifinalHill-Murray3-0CentennialColiseum
FinalHill-Murray4-1White Bear LakeColiseum
Section 4
(1) Elk River (2) Osseo (3) Maple Grove (4) Robbinsdale Armstrong (5) Coon Rapids (6) Anoka (7) Park Center (8) Blaine (9) Champlin Park (10) Robbinsdale Cooper
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryChamplin Park3-1BlaineChamplin
PreliminaryPark Center9-0CooperChamplin
QuarterfinalElk River7-1Champlin ParkChamplin
QuarterfinalArmstrong2-0Coon RapidsChamplin
QuarterfinalMaple Grove5-2AnokaChamplin
QuarterfinalOsseo4-3(OT)Park CenterChamplin
SemifinalElk River2-1ArmstrongColiseum
SemifinalOsseo6-5(2OT)Maple GroveColiseum
FinalElk River4-3OsseoColiseum
Section 5
(1) Apple Valley (2) Holy Angels (3) Eastview (4) Eagan (5) Bloomington Kennedy (6) Rosemount (7) Burnsville (8) Minneapolis Washburn (9) Minneapolis Edison (10) Minneapolis South
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMpls. Edison4-3(2OT)Mpls. WashburnParade Ice Garden
PreliminaryBurnsville7-1Mpls. SouthBurnsville
QuarterfinalApple Valley10-1Mpls. EdisonApple Valley
QuarterfinalEagan5-4(2OT)Bloomington KennedyBloom. Ice Garden
QuarterfinalEastview3-1RosemountApple Valley
QuarterfinalHoly Angels7-0BurnsvilleRichfield
SemifinalApple Valley7-0EaganBraemar Arena
SemifinalHoly Angels2-1(2OT)EastviewBloom. Ice Garden
FinalHoly Angels3-1Apple ValleyMariucci Arena
Section 6
(1) Bloomington Jefferson (2) Eden Prairie (3) Buffalo (4) Edina (5) Minnetonka (6) Wayzata (7) Chaska (8) Hopkins (9) Minneapolis Southwest (10) Delano
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryHopkins7-1Mpls. SouthwestHopkins
PreliminaryChaska7-0DelanoChaska
QuarterfinalBloomington Jefferson4-0HopkinsBloom. Ice Garden
QuarterfinalMinnetonka2-1EdinaBraemar Arena
QuarterfinalBuffalo3-1WayzataBuffalo
QuarterfinalEden Prairie5-3ChaskaEden Prairie
SemifinalBloomington Jefferson3-2MinnetonkaBraemar Arena
SemifinalBuffalo2-1(2OT)Eden PrairieBloom. Ice Garden
FinalBloomington Jefferson3-1BuffaloMariucci Arena
Section 7
(1) Duluth East (2) Cloquet (3) Forest Lake (4) Greenway (5) Grand Rapids (6) Brainerd (7) St. Francis (8) Cambridge
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalDuluth East7-0CambridgeDECC
QuarterfinalGreenway7-1Grand RapidsColeraine
QuarterfinalForest Lake2-1(2OT)BrainerdForest Lake
QuarterfinalCloquet15-0St. FrancisCloquet
SemifinalDuluth East3-1GreenwayHibbing
SemifinalCloquet3-1Forest LakeHibbing
FinalCloquet1-0Duluth EastDECC
Section 8
(1) Moorhead (2) St. Cloud Apollo (3) Alexandria (4) St. Cloud Tech (5) Roseau (6) Bemidji (7) Monticello (8) River Lakes
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMoorhead12-0River LakesMoorhead
QuarterfinalRoseau4-3St. Cloud TechSt. Cloud MAC
QuarterfinalAlexandria8-2BemidjiAlexandria
QuarterfinalSt. Cloud Apollo7-0MonticelloSt. Cloud MAC
SemifinalMoorhead4-1RoseauSt. Cloud NHC
SemifinalAlexandria5-2St. Cloud ApolloSt. Cloud NHC
FinalMoorhead5-0AlexandriaSt. Cloud NHC
State Tournament Class A
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalFergus Falls6-4International FallsXcel Energy Center
QuarterfinalTotino-Grace6-2East Grand ForksXcel Energy Center
QuarterfinalRochester Lourdes7-2OronoXcel Energy Center
QuarterfinalRed Wing5-4(OT)PrincetonXcel Energy Center
Cons SemiEast Grand Forks2-1International FallsMariucci Arena
Cons SemiOrono3-0PrincetonMariucci Arena
SemifinalTotino-Grace2-1Fergus FallsXcel Energy Center
SemifinalRed Wing5-2Rochester LourdesXcel Energy Center
ConsolationEast Grand Forks4-2OronoMariucci Arena
Third PlaceRochester Lourdes7-2Fergus FallsXcel Energy Center
FinalTotino-Grace3-2Red WingXcel Energy Center
Section 1A
(E1) Rochester Lourdes (E2) Albert Lea (E3) Northfield (E4) Mankato East (E5) Waseca (E6) St. Peter (E7) Mankato West (W1) New Ulm (W2) Marshall (W3) Windom (W4) Luverne (W5) Sleepy Eye (W6) Fairmont (W7) Worthington
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMankato East5-4(OT)WasecaMankato
PreliminaryWindom6-0FairmontWindom
PreliminaryMarshall2-1WorthingtonMarshall
PreliminaryAlbert Lea4-2Mankato WestAlbert Lea
PreliminaryNorthfield7-2Le SueurNorthfield
PreliminaryLuverne7-0Sleepy EyeLuverne
QuarterfinalRochester Lourdes11-1Mankato EastGraham Arena
QuarterfinalMarshall5-4(2OT)WindomMarshall
QuarterfinalAlbert Lea4-3NorthfieldAlbert Lea
QuarterfinalNew Ulm2-0LuverneNew Ulm
SemifinalRochester Lourdes8-0MarshallGustavus Adolphus
SemifinalNew Ulm4-2Albert LeaGustavus Adolphus
FinalRochester Lourdes2-1(2OT)New UlmGustavus Adolphus
Section 2A
(1) Princeton (2) Duluth Denfeld (3) Mora/Hinckley (4) Sauk Rapids (5) St. Cloud Cathedral (6) Proctor (7) Pine City (8) Sartell (9) Moose Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySartell3-1Moose LakeSartell
QuarterfinalPrinceton3-1SartellPrinceton
QuarterfinalSauk Rapids4-0St. Cloud CathedralSauk Rapids
QuarterfinalProctor2-1MoraMora
QuarterfinalPine City3-1Duluth DenfeldDECC
SemifinalPrinceton4-0Sauk RapidsCloquet
SemifinalPine City4-1ProctorCloquet
FinalPrinceton3-2Pine CitySt. Cloud MAC
Section 3A
(1) Mahtomedi (2) Red Wing (3) Simley (4) Chisago Lakes (5) St. Paul Academy (6) Farmington (7) Minnehaha Academy (8) Henry Sibley (9) St. Bernard's (10) St. Thomas Academy (11) LaCrescent
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryHenry Sibley5-2St. Bernard's/St. AgnesWakota Arena
PreliminaryFarmington10-1La CrescentWakota Arena
PreliminaryMinnehaha Academy3-1St. Thomas AcademyWakota Arena
QuarterfinalMahtomedi1-0(OT)Henry SibleyAldrich Arena
QuarterfinalSt. Paul Academy5-1Chisago LakesWakota Arena
QuarterfinalFarmington4-2SimleyWakota Arena
QuarterfinalRed Wing5-0Minnehaha AcademyAldrich Arena
SemifinalMahtomedi7-3St. Paul AcademyAldrich Arena
SemifinalRed Wing8-1FarmingtonAldrich Arena
FinalRed Wing2-1(OT)MahtomediAldrich Arena
Section 4A
(1) Fergus Falls (2) Little Falls (3) Sauk Centre (4) Wadena (5) Willmar (6) Crosby-Ironton (7) Benson/Morris (8) Long Prairie (9) Pequot Lakes
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLong Prairie5-2Pequot LakesLong Prairie
QuarterfinalFergus Falls12-1Long PrairieFergus Falls
QuarterfinalWadena-Deer Creek6-1WillmarWadena
QuarterfinalCrosby-Ironton4-3Sauk CentreSauk Centre
QuarterfinalLittle Falls6-2Morris/BensonLittle Falls
SemifinalFergus Falls6-1Wadena-Deer CreekAlexandria
SemifinalLittle Falls5-1Crosby-IrontonAlexandria
FinalFergus Falls3-2Little FallsAlexandria
Section 5A
(1) Totino-Grace (2) Blake (3) Breck (4) Benilde-St. Margaret's (5) Spring Lake Park (6) St. Louis Park (7) Richfield
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalSpring Lake Park2-1Benilde-St. Margaret'sParade Ice Garden
QuarterfinalBreck7-2St. Louis ParkParade Ice Garden
QuarterfinalBlake4-2RichfieldParade Ice Garden
SemifinalTotino-Grace3-0Spring Lake ParkParade Ice Garden
SemifinalBreck2-1(OT)BlakeParade Ice Garden
FinalTotino-Grace3-1BreckParade Ice Garden
Section 6A
(1) Orono (2) Shakopee (3) Hutchinson (4) Prior Lake (5) New Prague (6) Mound-Westonka (7) Litchfield (8) St. Michael-Albertville (9) Becker-Big Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Michael-Albertville5-2Becker-Big LakeSt. Michael
QuarterfinalOrono4-1St. Michael-AlbertvilleOrono
QuarterfinalPrior Lake2-1(OT)New PraguePrior Lake
QuarterfinalMound-Westonka3-2HutchinsonHutchinson
QuarterfinalShakopee4-1LitchfieldShakopee
SemifinalOrono2-1Prior LakeRichfield
SemifinalShakopee6-3Mound-WestonkaRichfield
FinalOrono4-2ShakopeeRichfield
Section 7A
(N1) International Falls (N2) Hibbing (N3) Eveleth-Gilbert (N4) Virginia (N5) Mesabi East (N6) Chisholm/Cook (S1) Duluth Marshall (S2) Silver Bay (S3) Hermantown (S4) Duluth Central (S5) Ely (S6) Two Harbors
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMesabi East4-3VirginiaVirginia
PreliminaryHermantown9-1Two HarborsHermantown
PreliminaryEly3-2Duluth CentralDECC
PreliminaryEveleth-Gilbert9-2Chisholm/CookEveleth
QuarterfinalDuluth Marshall7-4Mesabi EastMars Lakeview Arena
QuarterfinalHermantown4-3HibbingHibbing
QuarterfinalInternational Falls3-2ElyInternational Falls
QuarterfinalEveleth-Gilbert5-2Silver BaySilver Bay
SemifinalHermantown4-3(2OT)Duluth MarshallDECC
SemifinalInternational Falls4-2Eveleth-GilbertDECC
FinalInternational Falls4-3(2OT)HermantownHibbing
Section 8A
(1) East Grand Forks (2) Thief River Falls (3) Warroad (4) Lake of the Woods (5) Crookston (6) Detroit Lakes (7) Red Lake Falls (8) Kittson Central (9) Park Rapids (10) Bagley-Fosston
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryKittson Central4-3Park RapidsHallock
PreliminaryRed Lake Falls7-1BagleyRed Lake Falls
QuarterfinalEast Grand Forks9-4Kittson CentralThief River Falls
QuarterfinalCrookston4-1Lake of the WoodsThief River Falls
QuarterfinalWarroad7-2Detroit LakesThief River Falls
QuarterfinalThief River Falls5-1Red Lake FallsThief River Falls
SemifinalEast Grand Forks7-0CrookstonThief River Falls
SemifinalWarroad3-1Thief River FallsThief River Falls
FinalEast Grand Forks4-2WarroadThief River Falls

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.