2003 Minnesota High School Hockey

State Tournament
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalHoly Angels5-2MoorheadXcel Energy Center
QuarterfinalAnoka4-3Duluth EastXcel Energy Center
QuarterfinalEden Prairie3-2LakevilleXcel Energy Center
QuarterfinalRoseville4-3White Bear LakeXcel Energy Center
Cons SemiMoorhead4-1Duluth EastMariucci Arena
Cons SemiWhite Bear Lake5-1LakevilleMariucci Arena
SemifinalAnoka2-1Holy AngelsXcel Energy Center
SemifinalRoseville4-1Eden PrairieXcel Energy Center
ConsolationWhite Bear Lake4-3MoorheadMariucci Arena
Third PlaceHoly Angels2-1Eden PrairieXcel Energy Center
FinalAnoka3-1RosevilleXcel Energy Center
Section 1
(1) Rochester John Marshall (2) Austin (3) Rochester Century (4) Owatonna (5) Lakeville (6) Rochester Mayo (7) Fairbault (8) Winona (9) Fairmont (10) Dodge County
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryFairmont5-2WinonaWinona
PreliminaryFaribault8-4Dodge CountyFaribault
QuarterfinalRoch. John Marshall7-1FairmontRochester Rec
QuarterfinalLakeville5-1OwatonnaOwatonna
QuarterfinalRochester Century3-2Rochester MayoRochester Rec
QuarterfinalAustin9-1FaribaultAustin
SemifinalLakeville4-0Roch. John MarshallRochester Rec
SemifinalRochester Century3-1AustinRochester Rec
FinalLakeville3-2(5OT)Rochester CenturyRochester Rec
Section 2
(1) Roseville (2) Cretin-Derham Hall (3) Hastings (4) South St. Paul (5) St. Paul Como Park (6) Woodbury (7) Park (8) St. Paul Johnson (9) St. Paul Hawks (10) St. Paul Harding
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Paul Johnson6-0St. Paul HawksWakota Arena
PreliminaryPark11-0St. Paul HardingWakota Arena
QuarterfinalRoseville7-0St. Paul JohnsonAldrich Arena
QuarterfinalSouth St. Paul2-0St. Paul Como ParkWakota Arena
QuarterfinalWoodbury3-2(OT)HastingsWakota Arena
QuarterfinalCretin-Derham Hall6-0ParkAldrich Arena
SemifinalRoseville6-2South St. PaulColiseum
SemifinalCretin-Derham Hall9-4WoodburyColiseum
FinalRoseville5-1Cretin-Derham HallColiseum
Section 3
(1) White Bear Lake (2) North St. Paul (3) Centennial (4) Hill-Murray (5) Mounds View (6) Tartan (7) Stillwater (8) Irondale (9) Tri City
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryIrondale7-6Tri-CityAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake9-0IrondaleAldrich Arena
QuarterfinalHill-Murray6-4Mounds ViewAldrich Arena
QuarterfinalCentennial7-1TartanAldrich Arena
QuarterfinalNorth St. Paul3-1StillwaterAldrich Arena
SemifinalWhite Bear Lake4-2Hill-MurrayColiseum
SemifinalCentennial5-0North St. PaulColiseum
FinalWhite Bear Lake3-2CentennialColiseum
Section 4
(1) Anoka (2) Elk River (3) Coon Rapids (4) Robbinsdale Armstrong (5) Maple Grove (6) Osseo (7) Park Center (8) Champlin Park (9) Blaine (10) Robbinsdale Cooper
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryBlaine3-2Champlin ParkChamplin
PreliminaryPark Center6-2CooperChamplin
QuarterfinalAnoka4-1BlaineChamplin
QuarterfinalArmstrong5-4(2OT)Maple GroveChamplin
QuarterfinalCoon Rapids4-3OsseoChamplin
QuarterfinalElk River5-1Park CenterChamplin
SemifinalAnoka4-1ArmstrongColiseum
SemifinalCoon Rapids3-2Elk RiverColiseum
FinalAnoka6-0Coon RapidsColiseum
Section 5
(1) Holy Angels (2) Eastview (3) Apple Valley (4) Bloomington Kennedy (5) Eagan (6) Burnsville (7) Rosemount (8) Minneapolis Edison (9) Minneapolis Washburn (10) Minneapolis South
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMpls. Edison3-1Mpls. Washburn
PreliminaryRosemount8-2Mpls. SouthRosemount
QuarterfinalHoly Angels10-0Mpls. EdisonRichfield
QuarterfinalEagan4-2Bloomington KennedyBloom. Ice Garden
QuarterfinalApple Valley3-1BurnsvilleApple Valley
QuarterfinalEastview13-0RosemountApple Valley
SemifinalHoly Angels4-3EaganBraemar Arena
SemifinalEastview2-1Apple ValleyBraemar Arena
FinalHoly Angels4-0EastviewMariucci Arena
Section 6
(1) Edina (2) Eden Prairie (3) Bloomington Jefferson (4) Wayzata (5) Chaska (6) Minnetonka (7) Buffalo (8) Minneapolis Southwest (9) Hopkins (10) Delano
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryHopkins7-1Mpls. SouthwestParade Ice Garden
PreliminaryBuffalo7-0DelanoBuffalo
QuarterfinalEdina6-0HopkinsBraemar Arena
QuarterfinalChaska5-0WayzataPlymouth
QuarterfinalMinnetonka4-3Bloomington JeffersonBloom. Ice Garden
QuarterfinalEden Prairie5-3BuffaloEden Prairie
SemifinalEdina5-1ChaskaBloom. Ice Garden
SemifinalEden Prairie8-4MinnetonkaBloom. Ice Garden
FinalEden Prairie6-0EdinaMariucci Arena
Section 7
(1) Cloquet (2) Duluth East (3) Greenway (4) Grand Rapids (5) Forest Lake (6) Brainerd (7) Cambridge-Isanti (8) St. Francis
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalCloquet6-0St. FrancisCloquet
QuarterfinalGrand Rapids3-2(OT)Forest LakeGrand Rapids
QuarterfinalGreenway6-1BrainerdColeraine
QuarterfinalDuluth East9-0CambridgeDECC
SemifinalGrand Rapids5-2CloquetDECC
SemifinalDuluth East6-1GreenwayDECC
FinalDuluth East2-1(OT)Grand RapidsDECC
Section 8
(1) Moorhead (2) St. Cloud Tech (3) Alexandria (4) Roseau (5) Bemidji (6) St. Cloud Apollo (7) River Lakes (8) Monticello/Annandale-Maple Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMoorhead13-1MonticelloMoorhead
QuarterfinalBemidji3-1RoseauRoseau
QuarterfinalAlexandria3-0St. Cloud ApolloAlexandria
QuarterfinalSt. Cloud Tech8-1River LakesSt. Cloud MAC
SemifinalMoorhead8-4BemidjiMoorhead
SemifinalAlexandria3-2(OT)St. Cloud TechSt. Cloud MAC
FinalMoorhead3-0AlexandriaSt. Cloud NHC
State Tournament Class A
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalWarroad4-1Fergus FallsXcel Energy Center
QuarterfinalOrono2-1PrincetonXcel Energy Center
QuarterfinalRochester Lourdes2-1(OT)HibbingXcel Energy Center
QuarterfinalSimley2-1(OT)St. Louis ParkXcel Energy Center
Cons SemiFergus Falls5-4(OT)PrincetonMariucci Arena
Cons SemiHibbing5-4St. Louis ParkMariucci Arena
SemifinalWarroad5-2OronoXcel Energy Center
SemifinalSimley3-2(2OT)Rochester LourdesXcel Energy Center
ConsolationHibbing8-4Fergus FallsMariucci Arena
Third PlaceOrono4-3Rochester LourdesXcel Energy Center
FinalWarroad3-1SimleyXcel Energy Center
Section 1A
(1) Rochester Lourdes (2) Albert Lea (3) Northfield (4) Marshall (5) New Ulm (6) Mankato East (7) Waseca (8) Mankato West (9) St. Peter (10) Luverne (11) Worthington (12) Windom
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMankato West3-1Le SueurMankato All Seasons
PreliminaryNew Ulm4-0WindomNew Ulm
PreliminaryMankato East9-3WorthingtonMankato All Seasons
PreliminaryWaseca4-1LuverneWaseca
QuarterfinalRochester Lourdes6-1Mankato WestGraham Arena
QuarterfinalMarshall4-3New UlmMarshall
QuarterfinalNorthfield6-0Mankato EastNorthfield
QuarterfinalAlbert Lea10-4WasecaAlbert Lea
SemifinalRochester Lourdes6-2MarshallGustavus Adolphus
SemifinalAlbert Lea2-1NorthfieldGustavus Adolphus
FinalRochester Lourdes5-2Albert LeaGustavus Adolphus
Section 2A
(1) Sauk Rapids-Rice (2) Princeton (3) Sartell (4) St. Cloud Cathedral (5) Mora/Hinckley-Finalyson (6) Proctor (7) Moose Lake/Willow River (8) Duluth Denfeld (9) Pine City
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryDuluth Denfeld5-2Pine CityDECC
QuarterfinalSauk Rapids4-0Duluth DenfeldSauk Rapids
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral5-1MoraSt. Cloud MAC
QuarterfinalProctor6-4SartellSt. Cloud NHC
QuarterfinalPrinceton7-0Moose LakePrinceton
SemifinalSt. Cloud Cathedral2-1Sauk RapidsSt. Cloud MAC
SemifinalPrinceton7-1ProctorSt. Cloud MAC
FinalPrinceton3-2(2OT)St. Cloud CathedralCloquet
Section 3A
(1) Mahtomedi (2) Simley (3) Red Wing (4) Minnehaha Academy (5) St. Bernard's (6) Henry Sibley (7) Farmington (8) St. Paul Academy (9) Chisago Lakes (10) St. Thomas Academy (11) LaCrescent
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryChisago Lakes4-3(OT)St. Paul AcademyWakota Arena
PreliminaryHenry Sibley6-0La CrescentWakota Arena
PreliminarySt. Thomas Academy3-1FarmingtonWakota Arena
QuarterfinalMahtomedi9-2Chisago LakesAldrich Arena
QuarterfinalMinnehaha Academy2-0St. Bernard's/St. AgnesWakota Arena
QuarterfinalHenry Sibley3-1Red WingWakota Arena
QuarterfinalSimley3-0St. Thomas AcademyAldrich Arena
SemifinalMahtomedi7-3Minnehaha AcademyAldrich Arena
SemifinalSimley6-2Henry SibleyAldrich Arena
FinalSimley4-3MahtomediAldrich Arena
Section 4A
(1) Fergus Falls (2) Willmar (3) Sauk Centre (4) Wadena-Deer Creek (5) Little Falls (6) Morris/Benson (7) Pequot Lakes (8) Long Prairie (9) Crosby-Ironton/Aitkin
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLong Prairie3-2Crosby-IrontonLong Prairie
QuarterfinalFergus Falls7-0Long PrairieFergus Falls
QuarterfinalLittle Falls4-1Wadena-Deer CreekWadena
QuarterfinalSauk Centre8-3Morris/BensonSauk Centre
QuarterfinalWillmar5-0Pequot LakesWillmar
SemifinalFergus Falls3-1Little FallsAlexandria
SemifinalWillmar4-1Sauk CentreAlexandria
FinalFergus Falls5-2WillmarAlexandria
Section 5A
(1) Blake (2) St. Louis Park (3) Breck (4) Benilde-St. Margaret's (5) Totino-Grace (6) Richfield (7) Spring Lake Park (8) Andover
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBlake9-0AndoverParade Ice Garden
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's6-2Totino-GraceParade Ice Garden
QuarterfinalRichfield4-2BreckParade Ice Garden
QuarterfinalSt. Louis Park3-2Spring Lake ParkParade Ice Garden
SemifinalBlake1-0(OT)Benilde-St. Margaret'sParade Ice Garden
SemifinalSt. Louis Park6-2RichfieldParade Ice Garden
FinalSt. Louis Park4-2BlakeParade Ice Garden
Section 6A
(1) Orono (2) Shakopee (3) Prior Lake (4) Mound-Westonka (5) Hutchinson (6) New Prague (7) St. Michael-Albertville (8) Litchfield/Dassel-Cokato (9) Becker-Big Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLitchfield4-1Becker-Big LakeLitchfield
QuarterfinalOrono5-0LitchfieldOrono
QuarterfinalHutchinson3-1Mound-WestonkaPond Arena
QuarterfinalPrior Lake7-0New PraguePrior Lake
QuarterfinalShakopee9-2St. Michael-AlbertvilleShakopee
SemifinalOrono5-1HutchinsonRichfield
SemifinalPrior Lake3-2(OT)ShakopeeRichfield
FinalOrono5-0Prior LakeRichfield
Section 7A
(N1) International Falls (N2) Hibbing (N3) Eveleth-Gilbert (N4) Virginia (N5) Mesabi East (N6) Chisholm/Cook (S1) Duluth Marshall (S2) Duluth Central (S3) Hermantown (S4) Silver Bay (S5) Two Harbors (S6) Ely
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryVirginia9-1Mesabi EastVirginia
PreliminaryHermantown13-0ElyHermantown
PreliminarySilver Bay8-2Two HarborsSilver Bay
PreliminaryEveleth-Gilbert9-0Chisholm/CookEveleth
QuarterfinalVirginia2-1Duluth MarshallMars Lakeview Arena
QuarterfinalHibbing4-2HermantownHibbing
QuarterfinalInternational Falls5-0Silver BayInternational Falls
QuarterfinalDuluth Central4-1Eveleth-GilbertDECC
SemifinalHibbing2-1VirginiaHibbing
SemifinalInternational Falls8-1Duluth CentralHibbing
FinalHibbing1-0International FallsDECC
Section 8A
(1) Warroad (2) Thief River Falls (3) East Grand Forks (4) Lake of the Woods (5) Kittson Central (6) Crookston (7) Detroit Lakes (8) Park Rapids (9) Red Lake Falls (10) Bagley/Fosston
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRed Lake Falls4-3(OT)Park RapidsPark Rapids
PreliminaryDetroit Lakes13-2BagleyDetroit Lakes
QuarterfinalWarroad7-0Red Lake FallsWarroad
QuarterfinalLake of the Woods6-2Kittson CentralWarroad
QuarterfinalEast Grand Forks3-0CrookstonWarroad
QuarterfinalThief River Falls8-1Detroit LakesWarroad
SemifinalWarroad5-1Lake of the WoodsWarroad
SemifinalThief River Falls3-1East Grand ForksWarroad
FinalWarroad3-1Thief River FallsWarroad

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.