2006 Minnesota High School Hockey

State Tournament
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBlaine7-2Lakeville NorthXcel Energy Center
QuarterfinalCretin-Derham Hall5-2EaganXcel Energy Center
QuarterfinalHill-Murray5-4MinnetonkaXcel Energy Center
QuarterfinalGrand Rapids7-4RoseauXcel Energy Center
Cons SemiEagan4-3Lakeville NorthMariucci Arena
Cons SemiMinnetonka6-4RoseauMariucci Arena
SemifinalCretin-Derham Hall4-2BlaineXcel Energy Center
SemifinalGrand Rapids3-2Hill-MurrayXcel Energy Center
ConsolationMinnetonka3-2EaganMariucci Arena
Third PlaceBlaine4-2Hill-MurrayXcel Energy Center
FinalCretin-Derham Hall7-0Grand RapidsXcel Energy Center
Section 1
(1) Lakeville North (2) Rochester Century (3) Rochester Mayo (4) Rochester John Marshall (5) Farmington (6) Owatonna (7) Dodge County (8) Worthington (9) Winona (10) Fairmont
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWinona7-3WorthingtonWorthington
PreliminaryDodge County8-1FairmontFour Seasons Arena
QuarterfinalLakeville North9-0WinonaLakeville
QuarterfinalRoch. John Marshall6-3FarmingtonRochester Rec
QuarterfinalRochester Mayo8-1OwatonnaGraham Arena
QuarterfinalRochester Century6-2Dodge CountyRochester Rec
SemifinalLakeville North6-1Roch. John MarshallRochester Rec
SemifinalRochester Century3-2(OT)Rochester MayoRochester Rec
FinalLakeville North5-4(3OT)Rochester CenturyRochester Rec
Section 2
(1) Cretin-Derham Hall (2) Hastings (3) Woodbury (4) St. Paul Johnson (5) Tartan (6) Park (7) Henry Sibley (8) St. Paul Senators
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalCretin-Derham Hall9-1St. Paul HawksAldrich Arena
QuarterfinalSt. Paul Johnson3-0TartanVeterans Center
QuarterfinalWoodbury3-2(OT)ParkAldrich Arena
QuarterfinalHastings8-1Henry SibleyVeterans Center
SemifinalCretin-Derham Hall3-0St. Paul JohnsonColiseum
SemifinalWoodbury5-4HastingsColiseum
FinalCretin-Derham Hall3-2WoodburyColiseum
Section 3
(1) Hill-Murray (2) Centennial (3) White Bear Lake (4) Roseville (5) North St. Paul (6) Stillwater (7) Irondale (8) Mounds View (9) Tri City
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMounds View6-0Tri-CityAldrich Arena
QuarterfinalHill-Murray6-0Mounds ViewAldrich Arena
QuarterfinalRoseville4-0North St. PaulAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake3-2StillwaterAldrich Arena
QuarterfinalCentennial10-2IrondaleAldrich Arena
SemifinalHill-Murray5-1RosevilleColiseum
SemifinalWhite Bear Lake5-2CentennialColiseum
FinalHill-Murray5-4(2OT)White Bear LakeColiseum
Section 4
(1) Blaine (2) Wayzata (3) Robbinsdale Armstrong (4) Maple Grove (5) Osseo (6) Champlin Park (7) Coon Rapids (8) Anoka (9) Park Center (10) Robbinsdale Cooper
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryAnoka4-1Park CenterChamplin
PreliminaryCooper6-0Coon RapidsChamplin
QuarterfinalBlaine6-3AnokaChamplin
QuarterfinalMaple Grove5-1OsseoChamplin
QuarterfinalArmstrong5-2Champlin ParkChamplin
QuarterfinalWayzata6-0CooperChamplin
SemifinalBlaine8-3Maple GroveColiseum
SemifinalWayzata3-1ArmstrongColiseum
FinalBlaine5-4WayzataColiseum
Section 5
(1) Holy Angels (2) Eagan (3) Burnsville (4) Apple Valley (5) Rosemount (6) Eastview (7) Bloomington Kennedy (8) Minneapolis Washburn (9) Minneapolis South
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMpls. South6-1Mpls. WashburnParade Ice Garden
QuarterfinalHoly Angels14-2Mpls. SouthRichfield
QuarterfinalApple Valley3-0RosemountApple Valley
QuarterfinalEastview5-1BurnsvilleBurnsville
QuarterfinalEagan2-1Bloomington KennedyEagan
SemifinalApple Valley4-3Holy AngelsBraemar Arena
SemifinalEagan4-1EastviewBloom. Ice Garden
FinalEagan2-1Apple ValleyMariucci Arena
Section 6
(1) Bloomington Jefferson (2) Eden Prairie (3) Minnetonka (4) Edina (5) Benilde-St. Margaret's (6) Chaska (7) Prior Lake (8) Hopkins (9) Minneapolis Southwest
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryHopkins6-3Mpls. SouthwestHopkins
QuarterfinalBloomington Jefferson5-2HopkinsBloom. Ice Garden
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's7-2EdinaBraemar Arena
QuarterfinalMinnetonka3-2(OT)ChaskaMinnetonka
QuarterfinalEden Prairie10-1Prior LakeEden Prairie
SemifinalBloomington Jefferson3-1Benilde-St. Margaret'sBraemar Arena
SemifinalMinnetonka6-0Eden PrairieBloom. Ice Garden
FinalMinnetonka3-2Bloomington JeffersonMariucci Arena
Section 7
(1) Duluth East (2) Grand Rapids (3) Elk River (4) Cloquet (5) Brainerd (6) Forest Lake (7) Andover (8) Cambridge (9) St. Francis
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Francis4-2CambridgeIsanti
QuarterfinalDuluth East4-0St. FrancisDECC
QuarterfinalCloquet3-2(OT)BrainerdCloquet
QuarterfinalElk River6-3Forest LakeElk River
QuarterfinalGrand Rapids6-0AndoverGrand Rapids
SemifinalCloquet1-0Duluth EastDECC
SemifinalGrand Rapids3-2Elk RiverDECC
FinalGrand Rapids5-3CloquetDECC
Section 8
(1) Moorhead (2) Roseau (3) St. Cloud Tech (4) Buffalo (5) Bemidji (6) St. Cloud Apollo (7) River Lakes (8) Monticello (9) Becker-Big Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMonticello13-3Becker-Big LakeMonticello
QuarterfinalMoorhead12-1MonticelloMoorhead
QuarterfinalBuffalo4-1BemidjiBuffalo
QuarterfinalSt. Cloud Tech4-1St. Cloud ApolloSt. Cloud NHC
QuarterfinalRoseau9-0River LakesRoseau
SemifinalMoorhead2-1BuffaloMoorhead
SemifinalRoseau8-2St. Cloud TechRoseau
FinalRoseau4-0MoorheadSt. Cloud NHC
State Tournament Class A
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalLittle Falls6-5Mankato EastXcel Energy Center
QuarterfinalDuluth Marshall4-2BlakeXcel Energy Center
QuarterfinalSt. Thomas Academy3-2(OT)OronoXcel Energy Center
QuarterfinalHermantown4-3Thief River FallsXcel Energy Center
Cons SemiBlake2-0Mankato EastMariucci Arena
Cons SemiThief River Falls2-0OronoMariucci Arena
SemifinalDuluth Marshall6-0Little FallsXcel Energy Center
SemifinalSt. Thomas Academy6-5(2OT)HermantownXcel Energy Center
ConsolationBlake4-3Thief River FallsMariucci Arena
Third PlaceHermantown8-4Little FallsXcel Energy Center
FinalSt. Thomas Academy4-3Duluth MarshallXcel Energy Center
Section 1A
(1) Albert Lea (2) Austin (3) Mankato East (4) Marshall (5) New Ulm (6) Mankato West (7) Waseca (8) Windom (9) Luverne (10) Sleepy Eye
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWindom7-1LuverneWindom
PreliminaryMankato West10-0Redwood ValleyMankato All Seasons
PreliminaryWaseca9-1Sleepy EyeWaseca
QuarterfinalAlbert Lea5-1WindomAlbert Lea
QuarterfinalMarshall3-0New UlmMarshall
QuarterfinalMankato East5-3Mankato WestMankato All Seasons
QuarterfinalAustin9-4WasecaAustin
SemifinalMarshall3-2Albert LeaGustavus Adolphus
SemifinalMankato East3-2AustinGustavus Adolphus
FinalMankato East4-1MarshallGustavus Adolphus
Section 2A
(1) Duluth Marshall (2) St. Cloud Cathedral (3) Sauk Rapids (4) Duluth Denfeld (5) Princeton (6) Duluth Central (7) Proctor (8) Pine City (9) Moose Lake (10) Mora (11) North Branch
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPine City12-0Moose LakePine City
PreliminaryDuluth Central8-2North BranchDECC
PreliminaryProctor6-0MoraProctor
QuarterfinalDuluth Marshall11-0Pine CityMars Lakeview Arena
QuarterfinalDuluth Denfeld7-3PrincetonDECC
QuarterfinalSauk Rapids8-1Duluth CentralSauk Rapids
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral4-2ProctorSt. Cloud MAC
SemifinalDuluth Marshall8-3Duluth DenfeldCloquet
SemifinalSauk Rapids3-2St. Cloud CathedralCloquet
FinalDuluth Marshall4-1Sauk RapidsFogerty Arena
Section 3A
(1) St. Thomas Academy (2) Red Wing (3) Northfield (4) Rochester Lourdes (5) Richfield (6) South St. Paul (7) Simley (8) Minnehaha Academy (9) Lakeville South (10) St. Paul Academy (11) LaCrescent
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLakeville South4-2Minnehaha AcademyMinnehaha Academy
PreliminarySouth St. Paul5-3La CrescentWakota Arena
PreliminarySimley6-0St. Paul AcademyVeterans Center
QuarterfinalSt. Thomas Academy9-1Lakeville SouthSt. Thomas Arena
QuarterfinalRochester Lourdes5-4(OT)RichfieldGraham Arena
QuarterfinalNorthfield3-0South St. PaulNorthfield
QuarterfinalRed Wing5-1SimleyPrairie Island Arena
SemifinalSt. Thomas Academy5-2Rochester LourdesVeterans Center
SemifinalRed Wing4-3NorthfieldVeterans Center
FinalSt. Thomas Academy4-2Red WingVeterans Center
Section 4A
(1) Little Falls (2) Alexandria (3) Fergus Falls (4) Morris-Benson (5) Willmar (6) Sartell (7) Wadena (8) Prairie Center (9) Pequot Lakes (10) Crosby-Ironton
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPrairie Center4-0Pequot LakesLong Prairie
PreliminaryWadena-Deer Creek5-0Crosby-IrontonWadena
QuarterfinalLittle Falls6-0Prairie CenterLittle Falls
QuarterfinalWillmar3-2Morris/BensonBenson
QuarterfinalFergus Falls7-3SartellFergus Falls
QuarterfinalAlexandria7-3Wadena-Deer CreekAlexandria
SemifinalLittle Falls7-4WillmarSt. Cloud MAC
SemifinalAlexandria2-1(OT)Fergus FallsSt. Cloud MAC
FinalLittle Falls3-1AlexandriaSt. Cloud MAC
Section 5A
(1) Breck (2) Blake (3) St. Louis Park (4) Totino-Grace (5) Mahtomedi (6) Chisago Lakes (7) Spring Lake Park (8) St. Paul Como Park (9) Rogers (10) St. Paul Saints
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Paul Como Park6-5(OT)RogersParade Ice Garden
PreliminarySpring Lake Park6-1St. Bernard's/St. AgnesParade Ice Garden
QuarterfinalBreck6-2St. Paul Como ParkParade Ice Garden
QuarterfinalTotino-Grace5-3MahtomediParade Ice Garden
QuarterfinalSt. Louis Park4-1Chisago LakesParade Ice Garden
QuarterfinalBlake7-1Spring Lake ParkParade Ice Garden
SemifinalTotino-Grace3-2BreckParade Ice Garden
SemifinalBlake3-2St. Louis ParkParade Ice Garden
FinalBlake2-1(OT)Totino-GraceParade Ice Garden
Section 6A
(1) Delano (2) Shakopee (3) Orono (4) Faribault (5) Mound-Westonka (6) New Prague (7) Holy Family (8) Hutchinson (9) Providence Academy (10) St. Michael-Albertville (11) Litchfield (12) LeSueur/St. Peter
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryHutchinson2-0Providence AcademyHutchinson
PreliminaryMound-Westonka8-0Le SueurPond Arena
PreliminaryLitchfield5-2New PragueNew Prague
PreliminaryHoly Family4-1St. Michael-AlbertvilleHoly Family
QuarterfinalDelano4-3(OT)HutchinsonDelano
QuarterfinalFaribault4-0Mound-WestonkaFaribault
QuarterfinalOrono3-0LitchfieldOrono
QuarterfinalHoly Family3-2ShakopeeShakopee
SemifinalFaribault8-3DelanoRichfield
SemifinalOrono5-1Holy FamilyRichfield
FinalOrono2-1FaribaultRichfield
Section 7A
(1) Hermantown (2) Hibbing (3) Virginia (4) International Falls (5) Silver Bay (6) Eveleth-Gilbert (7) Two Harbors (8) Ely (9) Greenway
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryGreenway4-2ElyEly
QuarterfinalHermantown11-1GreenwayHermantown
QuarterfinalInternational Falls4-3Silver BayInternational Falls
QuarterfinalVirginia7-2Eveleth-GilbertVirginia
QuarterfinalHibbing9-2Two HarborsHibbing
SemifinalHermantown7-1International FallsHibbing
SemifinalHibbing5-2VirginiaGrand Rapids
FinalHermantown4-3HibbingDECC
Section 8A
(1) Thief River Falls (2) Warroad (3) Crookston (4) Park Rapids (5) East Grand Forks (6) Detroit Lakes (7) Lake of the Woods (8) Kittson Central (9) Red Lake Falls (10) Bagley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryKittson Central5-4(OT)Red Lake FallsHallock
PreliminaryLake of the Woods7-1BagleyBaudette
QuarterfinalThief River Falls8-2Kittson CentralWarroad
QuarterfinalEast Grand Forks7-0Park RapidsWarroad
QuarterfinalDetroit Lakes4-3CrookstonWarroad
QuarterfinalWarroad1-0(2OT)Lake of the WoodsWarroad
SemifinalThief River Falls4-3East Grand ForksWarroad
SemifinalWarroad2-1Detroit LakesWarroad
FinalThief River Falls3-2(4OT)WarroadWarroad

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.