2007 Minnesota High School Hockey

State Tournament
(1) Edina (2) Roseau (3) Hill-Murray (4) Blaine
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalRoseau7-2WoodburyXcel Energy Center
QuarterfinalRochester Century6-5(OT)Hill-MurrayXcel Energy Center
QuarterfinalGrand Rapids3-1EdinaXcel Energy Center
QuarterfinalBurnsville4-2BlaineXcel Energy Center
Cons SemiWoodbury4-3(2OT)Hill-MurrayMariucci Arena
Cons SemiEdina6-1BlaineMariucci Arena
SemifinalRoseau3-1Rochester CenturyXcel Energy Center
SemifinalGrand Rapids4-3(OT)BurnsvilleXcel Energy Center
ConsolationEdina3-2WoodburyMariucci Arena
Third PlaceRochester Century5-4(2OT)BurnsvilleXcel Energy Center
FinalRoseau5-1Grand RapidsXcel Energy Center
Section 1
(1) Rochester Century (2) Rochester John Marshall (3) Lakeville North (4) Rochester Mayo (5) Lakeville South (6) Farmington (7) Owatonna (8) Dodge County (9) Winona (10) Worthington
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryDodge County6-3WinonaFour Seasons Arena
PreliminaryOwatonna11-0WorthingtonOwatonna
QuarterfinalRochester Century6-2Dodge CountyRochester Rec
QuarterfinalRochester Mayo6-4Lakeville SouthGraham Arena
QuarterfinalLakeville North6-3FarmingtonLakeville
QuarterfinalRoch. John Marshall6-1OwatonnaRochester Rec
SemifinalRochester Century4-1Rochester MayoRochester Rec
SemifinalLakeville North3-1Roch. John MarshallRochester Rec
FinalRochester Century5-2Lakeville NorthRochester Rec
Section 2
(1) Cretin-Derham Hall (2) Woodbury (3) Tartan (4) St. Paul Johnson (5) Park (6) Hastings (7) St. Paul Como Park (8) Henry Sibley
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalCretin-Derham Hall13-2Henry SibleyHighland Arena
QuarterfinalSt. Paul Johnson10-6ParkPhalen Arena
QuarterfinalTartan2-1(OT)HastingsTartan Arena
QuarterfinalWoodbury10-1St. Paul Como ParkWoodbury
SemifinalCretin-Derham Hall10-3St. Paul JohnsonColiseum
SemifinalWoodbury4-3TartanColiseum
FinalWoodbury4-3(OT)Cretin-Derham HallColiseum
Section 3
(1) Roseville (2) Hill-Murray (3) Centennial (4) White Bear Lake (5) Stillwater (6) Mounds View (7) Irondale (8) North St. Paul
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalRoseville8-0North St. PaulAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake3-2(OT)StillwaterAldrich Arena
QuarterfinalCentennial6-3Mounds ViewAldrich Arena
QuarterfinalHill-Murray9-0IrondaleAldrich Arena
SemifinalWhite Bear Lake4-0RosevilleColiseum
SemifinalHill-Murray4-1CentennialColiseum
FinalHill-Murray3-1White Bear LakeColiseum
Section 4
(1) Blaine (2) Maple Grove (3) Anoka (4) Robbinsdale Armstrong (5) Wayzata (6) Coon Rapids (7) Osseo (8) Champlin Park (9) Rogers (10) North Metro (11) Robbinsdale Cooper
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRogers2-1Champlin ParkChamplin
PreliminaryCoon Rapids5-0CooperChamplin
PreliminaryOsseo8-2North MetroChamplin
QuarterfinalBlaine4-1RogersChamplin
QuarterfinalWayzata7-0ArmstrongChamplin
QuarterfinalAnoka4-3(2OT)Coon RapidsChamplin
QuarterfinalMaple Grove6-5(OT)OsseoChamplin
SemifinalBlaine4-3WayzataColiseum
SemifinalAnoka3-2Maple GroveColiseum
FinalBlaine3-2(OT)AnokaColiseum
Section 5
(1) Holy Angels (2) Burnsville (3) Eagan (4) Rosemount (5) Eastview (6) Apple Valley (7) Bloomington Kennedy (8) Minneapolis West (9) Minneapolis East
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMinneapolis West4-1Minneapolis EastVictory Memorial
QuarterfinalHoly Angels10-2Minneapolis WestRichfield
QuarterfinalRosemount5-3EastviewRosemount
QuarterfinalEagan2-1Apple ValleyEagan
QuarterfinalBurnsville8-2Bloomington KennedyBurnsville
SemifinalHoly Angels7-5RosemountBraemar Arena
SemifinalBurnsville3-2(3OT)EaganBraemar Arena
FinalBurnsville6-4Holy AngelsMariucci Arena
Section 6
(1) Edina (2) Eden Prairie (3) Benilde-St. Margaret's (4) Minnetonka (5) Chaska (6) Bloomington Jefferson (7) Hopkins (8) Prior Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEdina9-1Prior LakeBraemar Arena
QuarterfinalChaska6-3MinnetonkaMinnetonka
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's3-1Bloomington JeffersonSt. Louis Park
QuarterfinalEden Prairie4-2HopkinsEden Prairie
SemifinalEdina4-1ChaskaBloom. Ice Garden
SemifinalEden Prairie7-4Benilde-St. Margaret'sBloom. Ice Garden
FinalEdina4-0Eden PrairieMariucci Arena
Section 7
(1) Cloquet (2) Duluth East (3) Grand Rapids (4) Elk River (5) Brainerd (6) Forest Lake (7) Cambridge (8) Andover (9) St. Francis (10) Northern Lakes
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryAndover5-4(OT)St. FrancisAndover
PreliminaryCambridge11-1Northern LakesIsanti
QuarterfinalCloquet4-1AndoverCloquet
QuarterfinalElk River1-0(2OT)BrainerdElk River
QuarterfinalGrand Rapids5-1Forest LakeGrand Rapids
QuarterfinalDuluth East6-0CambridgeDECC
SemifinalCloquet3-1Elk RiverDECC
SemifinalGrand Rapids5-4(OT)Duluth EastDECC
FinalGrand Rapids3-1CloquetDECC
Section 8
(1) Moorhead (2) Roseau (3) Bemidji (4) Buffalo (5) St. Cloud Tech (6) St. Cloud Apollo (7) Monticello (8) River Lakes (9) Becker-Big Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRiver Lakes5-3Becker-Big LakePaynesville
QuarterfinalMoorhead8-0River LakesMoorhead
QuarterfinalBuffalo4-1St. Cloud TechBuffalo
QuarterfinalBemidji9-6St. Cloud ApolloBemidji
QuarterfinalRoseau10-1MonticelloRoseau
SemifinalMoorhead11-3BuffaloMoorhead
SemifinalRoseau6-0BemidjiRoseau
FinalRoseau1-0MoorheadThief River Falls
State Tournament Class A
(1) Hermantown (2) St. Thomas Academy (3) Duluth Marshall (4) Warroad
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalSt. Thomas Academy5-2OronoXcel Energy Center
QuarterfinalDuluth Marshall4-3BlakeXcel Energy Center
QuarterfinalHermantown6-3Little FallsXcel Energy Center
QuarterfinalWarroad3-1Albert LeaXcel Energy Center
Cons SemiOrono4-0BlakeMariucci Arena
Cons SemiAlbert Lea5-2Little FallsMariucci Arena
SemifinalDuluth Marshall3-2(2OT)St. Thomas AcademyXcel Energy Center
SemifinalHermantown4-3WarroadXcel Energy Center
ConsolationOrono7-1Albert LeaMariucci Arena
Third PlaceSt. Thomas Academy7-2WarroadXcel Energy Center
FinalHermantown4-1Duluth MarshallXcel Energy Center
Section 1A
(1) Albert Lea (2) Mankato West (3) New Ulm (4) Marshall (5) Austin (6) Luverne (7) Windom (8) Mankato East (9) Waseca (10) Redwood Valley (11) Fairmont (12) Sleepy Eye
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWaseca10-8Mankato EastMankato All Seasons
PreliminaryAustin7-1Sleepy EyeAustin
PreliminaryLuverne9-1FairmontLuverne
PreliminaryWindom3-1Redwood ValleyWindom
QuarterfinalAlbert Lea6-0WasecaAlbert Lea
QuarterfinalMarshall3-2AustinMarshall
QuarterfinalNew Ulm8-2LuverneNew Ulm
QuarterfinalMankato West6-0WindomMankato All Seasons
SemifinalAlbert Lea7-1MarshallMankato Civic Center
SemifinalNew Ulm5-2Mankato WestMankato Civic Center
FinalAlbert Lea7-1New UlmGustavus Adolphus
Section 2A
(1) Duluth Marshall (2) Duluth Denfeld (3) St. Cloud Cathedral (4) Sauk Rapids (5) Pine City (6) Proctor (7) Duluth Central (8) Princeton (9) Mora (10) Moose Lake (11) North Branch
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPrinceton5-1MoraPrinceton
PreliminaryProctor7-2North BranchProctor
PreliminaryDuluth Central5-3Moose LakeDECC
QuarterfinalDuluth Marshall12-0PrincetonDuluth
QuarterfinalSauk Rapids7-1Pine CitySauk Rapids
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral6-0ProctorSt. Cloud
QuarterfinalDuluth Denfeld9-0Duluth CentralDECC
SemifinalDuluth Marshall7-1Sauk RapidsFogerty Arena
SemifinalSt. Cloud Cathedral3-0Duluth DenfeldFogerty Arena
FinalDuluth Marshall5-2St. Cloud CathedralCloquet
Section 3A
(1) St. Thomas Academy (2) Rochester Lourdes (3) Red Wing (4) Richfield (5) Northfield (6) South St. Paul (7) Simley (8) Minnehaha Academy (9) LaCrescent (10) St. Paul Academy
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLa Crescent7-6(OT)Minnehaha AcademyMinnehaha Academy
PreliminarySimley3-1St. Paul AcademyVeterans Center
QuarterfinalSt. Thomas Academy7-0La CrescentSt. Thomas Arena
QuarterfinalRichfield4-3(OT)NorthfieldRichfield
QuarterfinalRed Wing3-1South St. PaulRed Wing
QuarterfinalRochester Lourdes8-2SimleyGraham Arena
SemifinalSt. Thomas Academy4-0RichfieldVeterans Center
SemifinalRed Wing3-2Rochester LourdesVeterans Center
FinalSt. Thomas Academy7-2Red WingColiseum
Section 4A
(1) Little Falls (2) Fergus Falls (3) Morris-Benson (4) Sartell-St. Stephen (5) Wadena-Deer Creek (6) Alexandria (7) Willmar (8) Prairie Center
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalLittle Falls7-0Prairie CenterLittle Falls
QuarterfinalSartell4-3(2OT)Wadena-Deer CreekSartell
QuarterfinalAlexandria6-4Morris/BensonMorris
QuarterfinalFergus Falls4-1WillmarFergus Falls
SemifinalLittle Falls8-2SartellSt. Cloud MAC
SemifinalFergus Falls1-0AlexandriaSt. Cloud MAC
FinalLittle Falls10-1Fergus FallsSt. Cloud MAC
Section 5A
(1) Mahtomedi (2) Breck (3) Blake (4) Totino-Grace (5) Chisago Lakes (6) St. Louis Park (7) Spring Lake Park (8) St. Paul Saints
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMahtomedi6-1St. Bernard's/St. AgnesParade Ice Garden
QuarterfinalTotino-Grace4-2Chisago LakesParade Ice Garden
QuarterfinalBlake6-1St. Louis ParkParade Ice Garden
QuarterfinalSpring Lake Park5-4(OT)BreckParade Ice Garden
SemifinalTotino-Grace5-3MahtomediParade Ice Garden
SemifinalBlake8-6Spring Lake ParkParade Ice Garden
FinalBlake2-1Totino-GraceParade Ice Garden
Section 6A
(1) Orono (2) New Prague (3) Faribault (4) Mound-Westonka (5) Holy Family (6) Delano (7) Shakopee (8) St. Michael-Albertville (9) Providence Academy (10) Litchfield (11) Hutchinson (12) LeSueur-St. Peter
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryProvidence Academy3-1St. Michael-AlbertvilleSt. Michael
PreliminaryHoly Family5-1Le SueurHoly Family
PreliminaryDelano4-3(OT)HutchinsonDelano
PreliminaryShakopee4-2LitchfieldShakopee
QuarterfinalOrono9-0Providence AcademyOrono
QuarterfinalMound-Westonka5-1Holy FamilyThaler Arena
QuarterfinalFaribault7-4DelanoFaribault
QuarterfinalNew Prague6-3ShakopeeNew Prague
SemifinalOrono5-3Mound-WestonkaRichfield
SemifinalNew Prague3-2(OT)FaribaultRichfield
FinalOrono4-1New PragueRichfield
Section 7A
(1) Hermantown (2) Hibbing (3) Virginia (4) International Falls (5) Greenway (6) Eveleth-Gilbert (7) Silver Bay (8) Two Harbors (9) Ely
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryTwo Harbors8-1ElyTwo Harbors
QuarterfinalHermantown10-1Two HarborsHermantown
QuarterfinalInternational Falls6-0GreenwayInternational Falls
QuarterfinalVirginia6-2Eveleth-GilbertVirginia
QuarterfinalHibbing10-0Silver BayHibbing
SemifinalHermantown5-2International FallsHibbing
SemifinalHibbing5-1VirginiaGrand Rapids
FinalHermantown5-2HibbingDECC
Section 8A
(1) Warroad (2) East Grand Forks (3) Thief River Falls (4) Park Rapids (5) Crookston (6) Detroit Lakes (7) Lake of the Woods (8) Kittson Central (9) Red Lake Falls (10) Bagley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryKittson Central5-2Red Lake FallsHallock
PreliminaryLake of the Woods7-2BagleyBaudette
QuarterfinalWarroad5-0Kittson CentralEast Grand Forks
QuarterfinalPark Rapids4-3CrookstonEast Grand Forks
QuarterfinalThief River Falls6-5(OT)Detroit LakesEast Grand Forks
QuarterfinalEast Grand Forks7-2Lake of the WoodsEast Grand Forks
SemifinalWarroad4-0Park RapidsEast Grand Forks
SemifinalThief River Falls6-0East Grand ForksEast Grand Forks
FinalWarroad2-1Thief River FallsEast Grand Forks

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.