2008 Minnesota High School Hockey

State Tournament
(1) Roseau (2) Edina (3) Benilde-St. Margaret's (4) Hill-Murray
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEdina5-0CloquetXcel Energy Center
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's4-1WoodburyXcel Energy Center
QuarterfinalRoseau8-2BlaineXcel Energy Center
QuarterfinalHill-Murray3-0Lakeville SouthXcel Energy Center
Cons SemiWoodbury5-4CloquetMariucci Arena
Cons SemiBlaine4-0Lakeville SouthMariucci Arena
SemifinalEdina5-4(OT)Benilde-St. Margaret'sXcel Energy Center
SemifinalHill-Murray6-2RoseauXcel Energy Center
ConsolationWoodbury4-3BlaineMariucci Arena
Third PlaceBenilde-St. Margaret's5-1RoseauXcel Energy Center
FinalHill-Murray3-0EdinaXcel Energy Center
Section 1
(1) Lakeville South (2) Owatonna (3) Lakeville North (4) Rochester Century (5) Rochester Mayo (6) Farmington (7) Winona (8) Rochester John Marshall (9) Dodge County
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryDodge County4-1Roch. John MarshallRochester Rec
QuarterfinalLakeville South13-0Dodge CountyLakeville Hasse
QuarterfinalRochester Mayo5-3Rochester CenturyRochester Rec
QuarterfinalLakeville North6-0FarmingtonLakeville Ames
QuarterfinalOwatonna6-2WinonaOwatonna
SemifinalLakeville South4-0Rochester MayoRochester Rec
SemifinalLakeville North3-2OwatonnaRochester Rec
FinalLakeville South3-0Lakeville NorthRochester Rec
Section 2
(1) Edina (2) Burnsville (3) Bloomington Jefferson (4) Holy Angels (5) Chaska (6) Shakopee (7) Prior Lake (8) Bloomington Kennedy
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEdina13-3Bloomington KennedyBraemar Arena
QuarterfinalHoly Angels5-0ChaskaRichfield
QuarterfinalBloomington Jefferson5-1ShakopeeBloom. Ice Garden
QuarterfinalBurnsville10-0Prior LakeBurnsville
SemifinalEdina6-2Holy AngelsBloom. Ice Garden
SemifinalBurnsville4-3(OT)Bloomington JeffersonBraemar Arena
FinalEdina4-3(OT)BurnsvilleMariucci Arena
Section 3
(1) Rosemount (2) Woodbury (3) Eastview (4) Cretin-Derham Hall (5) Hastings (6) Apple Valley (7) Eagan (8) Park (9) Henry Sibley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPark5-3Henry SibleyCottage Grove
QuarterfinalRosemount6-2ParkRosemount
QuarterfinalCretin-Derham Hall9-1HastingsHighland Arena
QuarterfinalEastview4-2Apple ValleyApple Valley
QuarterfinalWoodbury10-0EaganWoodbury
SemifinalRosemount3-0Cretin-Derham HallColiseum
SemifinalWoodbury5-3EastviewColiseum
FinalWoodbury8-2RosemountColiseum
Section 4
(1) Hill-Murray (2) Roseville (3) White Bear Lake (4) Stillwater (5) Mounds View (6) Tartan (7) St. Paul Johnson (8) North St. Paul (9) St. Paul Como Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryNorth St. Paul4-2St. Paul Como ParkAldrich Arena
QuarterfinalHill-Murray8-0North St. PaulAldrich Arena
QuarterfinalMounds View2-1(OT)StillwaterAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake8-1TartanAldrich Arena
QuarterfinalRoseville5-2St. Paul JohnsonAldrich Arena
SemifinalHill-Murray7-1Mounds ViewColiseum
SemifinalWhite Bear Lake4-3RosevilleColiseum
FinalHill-Murray2-1White Bear LakeColiseum
Section 5
(1) Centennial (2) Champlin Park (3) Blaine (4) Osseo (5) Maple Grove (6) Coon Rapids (7) Rogers/Zimmerman (8) Irondale (9) North Metro
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryIrondale5-4North MetroAndover
QuarterfinalCentennial9-2IrondaleChamplin
QuarterfinalMaple Grove2-1OsseoChamplin
QuarterfinalBlaine8-3Coon RapidsChamplin
QuarterfinalRogers3-0Champlin ParkAndover
SemifinalCentennial9-1Maple GroveColiseum
SemifinalBlaine5-1RogersColiseum
FinalBlaine6-1CentennialColiseum
Section 6
(1) Minnetonka (2) Benilde-St. Margaret's (3) Eden Prairie (4) Hopkins (5) Wayzata (6) Robbinsdale Armstrong (7) Minneapolis West (8) Robbinsdale Cooper (9) Minneapolis East
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryCooper7-1Minneapolis EastNew Hope
QuarterfinalMinnetonka14-1CooperMinnetonka
QuarterfinalHopkins6-5(OT)WayzataHopkins
QuarterfinalEden Prairie5-4ArmstrongEden Prairie
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's8-0Minneapolis WestSt. Louis Park
SemifinalMinnetonka4-3(OT)HopkinsBraemar Arena
SemifinalBenilde-St. Margaret's6-5(2OT)Eden PrairieBloom. Ice Garden
FinalBenilde-St. Margaret's3-2(OT)MinnetonkaMariucci Arena
Section 7
(1) Duluth East (2) Anoka (3) Grand Rapids (4) Cloquet (5) Elk River (6) Forest Lake (7) Andover (8) Cambridge-Isanti (9) St. Francis
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Francis6-3CambridgeIsanti
QuarterfinalDuluth East8-0St. FrancisDECC
QuarterfinalCloquet3-0Elk RiverCloquet
QuarterfinalGrand Rapids4-2Forest LakeGrand Rapids
QuarterfinalAnoka2-1AndoverAnoka
SemifinalCloquet6-5Duluth EastDECC
SemifinalAnoka6-0Grand RapidsDECC
FinalCloquet3-2AnokaDECC
Section 8
(1) Roseau (2) Moorhead (3) Brainerd (4) Buffalo (5) St. Cloud Tech (6) Monticello-Annandale-Maple Lake (7) Northern Lakes (8) River Lakes (9) Becker-Big Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRiver Lakes3-2Becker-Big LakePaynesville
QuarterfinalRoseau13-0River LakesRoseau
QuarterfinalBuffalo7-6(2OT)St. Cloud TechBuffalo
QuarterfinalBrainerd8-1MonticelloBrainerd
QuarterfinalMoorhead11-0Northern LakesMoorhead
SemifinalRoseau8-0BuffaloThief River Falls
SemifinalMoorhead4-2BrainerdThief River Falls
FinalRoseau6-1MoorheadThief River Falls
State Tournament Class A
(1) St. Thomas Academy (2) Duluth Marshall (3) Warroad (4) St. Cloud Cathedral
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalDuluth Marshall2-1Mankato WestXcel Energy Center
QuarterfinalWarroad4-0LitchfieldXcel Energy Center
QuarterfinalSt. Thomas Academy5-3Little FallsXcel Energy Center
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral3-1BlakeXcel Energy Center
Cons SemiMankato West7-0LitchfieldMariucci Arena
Cons SemiLittle Falls5-0BlakeMariucci Arena
SemifinalDuluth Marshall3-1WarroadXcel Energy Center
SemifinalSt. Thomas Academy9-2St. Cloud CathedralXcel Energy Center
ConsolationLittle Falls7-3Mankato WestMariucci Arena
Third PlaceWarroad2-1(OT)St. Cloud CathedralXcel Energy Center
FinalSt. Thomas Academy5-1Duluth MarshallXcel Energy Center
Section 1A
(1) Rochester Lourdes (2) Mankato West (3) Albert Lea (4) New Prague (5) Red Wing (6) Northfield (7) Faribault (8) La Crescent (9) Le Sueur-Henderson/St. Peter (10) Waseca (11) Austin (12) Mankato East
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLa Crescent3-0Le SueurLa Crescent
PreliminaryRed Wing14-0Mankato EastRed Wing
PreliminaryNorthfield7-1AustinNorthfield
PreliminaryFaribault11-1WasecaFaribault
QuarterfinalRochester Lourdes12-2La CrescentGraham Arena
QuarterfinalNew Prague4-2Red WingNew Prague
QuarterfinalAlbert Lea9-1NorthfieldAlbert Lea
QuarterfinalMankato West8-2FaribaultMankato All Seasons
SemifinalRochester Lourdes3-2(OT)New PragueRochester Rec
SemifinalMankato West5-2Albert LeaRochester Rec
FinalMankato West3-1Rochester LourdesRochester Rec
Section 2A
(1) Blake (2) Breck (3) Mound-Westonka (4) Holy Family/Waconia (5) Providence Academy (6) Orono (7) Delano/Rockford (8) Richfield (9) St. Louis Park (10) St. Michael-Albertville
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRichfield5-4St. Louis ParkParade Ice Garden
PreliminarySt. Michael-Albertville5-4(2OT)DelanoParade Ice Garden
QuarterfinalBlake5-2RichfieldParade Ice Garden
QuarterfinalHoly Family4-2Providence AcademyParade Ice Garden
QuarterfinalMound-Westonka7-6(OT)OronoParade Ice Garden
QuarterfinalBreck7-3St. Michael-AlbertvilleParade Ice Garden
SemifinalBlake4-3Holy FamilyParade Ice Garden
SemifinalBreck6-0Mound-WestonkaParade Ice Garden
FinalBlake5-2BreckParade Ice Garden
Section 3A
(1) New Ulm (2) Hutchinson (3) Litchfield (4) Marshall (5) Willmar (6) Windom (7) Luverne (8) Redwood Valley (9) Worthington (10) Fairmont (11) Sleepy Eye
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRedwood Valley5-4WorthingtonRedwood Falls
PreliminaryWindom14-1Sleepy EyeWindom
PreliminaryLuverne6-1FairmontLuverne
QuarterfinalNew Ulm4-0Redwood ValleyNew Ulm
QuarterfinalMarshall6-4WillmarMarshall
QuarterfinalLitchfield5-2WindomLitchfield
QuarterfinalHutchinson4-3LuverneHutchinson
SemifinalNew Ulm7-3MarshallGustavus Adolphus
SemifinalLitchfield2-0HutchinsonGustavus Adolphus
FinalLitchfield3-1New UlmGustavus Adolphus
Section 4A
(1) St. Thomas Academy (2) South St. Paul (3) Mahtomedi (4) Totino-Grace (5) Spring Lake Park (6) Minnehaha Academy (7) Chisago Lakes (8) Simley (9) St. Paul Saints (10) St. Paul Academy
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySimley4-2St. Bernard's/St. AgnesVeterans Center
PreliminaryChisago Lakes6-1St. Paul AcademyChisago Lakes
QuarterfinalSt. Thomas Academy8-2SimleySt. Thomas Arena
QuarterfinalTotino-Grace4-3(OT)Spring Lake ParkParade Ice Garden
QuarterfinalMahtomedi7-0Minnehaha AcademySt. Croix Rec. Center
QuarterfinalSouth St. Paul6-0Chisago LakesWakota Arena
SemifinalSt. Thomas Academy6-2Totino-GraceAldrich Arena
SemifinalSouth St. Paul2-0MahtomediAldrich Arena
FinalSt. Thomas Academy3-0South St. PaulAldrich Arena
Section 5A
(1) St. Cloud Cathedral (2) Sauk Rapids-Rice (3) Duluth Denfeld (4) Hermantown (5) Mora/Hinckley-Finalyson (6) Pine City/Rush City (7) Proctor (8) Princeton (9) Moose Lake (10) North Branch
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPrinceton7-2Moose LakePrinceton
PreliminaryProctor10-2North BranchProctor
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral8-1PrincetonSt. Cloud MAC
QuarterfinalHermantown3-1MoraHermantown
QuarterfinalDuluth Denfeld11-1Pine CityDECC
QuarterfinalSauk Rapids4-2ProctorSauk Rapids
SemifinalSt. Cloud Cathedral6-3HermantownCloquet
SemifinalDuluth Denfeld6-5Sauk RapidsCloquet
FinalSt. Cloud Cathedral3-1Duluth DenfeldCloquet
Section 6A
(1) Little Falls (2) Fergus Falls (3) Alexandria (4) St. Cloud Apollo (5) Prairie Center (6) Sartell (7) Detroit Lakes (8) Wadena-Deer Creek (9) Morris/Benson
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMorris/Benson6-3Wadena-Deer CreekWadena
QuarterfinalLittle Falls11-0Morris/BensonLittle Falls
QuarterfinalSt. Cloud Apollo4-2Prairie CenterSt. Cloud MAC
QuarterfinalAlexandria4-1SartellAlexandria
QuarterfinalFergus Falls7-0Detroit LakesFergus Falls
SemifinalLittle Falls6-3St. Cloud ApolloSt. Cloud MAC
SemifinalAlexandria4-2Fergus FallsSt. Cloud MAC
FinalLittle Falls5-2AlexandriaSt. Cloud MAC
Section 7A
(1) Duluth Marshall (2) International Falls (3) Hibbing (4) Virginia (5) Greenway (6) Two Harbors (7) Ely (8) Eveleth-Gilbert (9) Duluth Central (10) Silver Bay
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryEveleth-Gilbert6-2Duluth CentralEveleth
PreliminaryEly2-1(OT)Silver BayEly
QuarterfinalDuluth Marshall6-0Eveleth-GilbertMars Lakeview Arena
QuarterfinalVirginia5-3GreenwayVirginia
QuarterfinalHibbing9-2Two HarborsHibbing
QuarterfinalInternational Falls12-0ElyInternational Falls
SemifinalDuluth Marshall4-1VirginiaHibbing
SemifinalHibbing3-1International FallsGrand Rapids
FinalDuluth Marshall4-3(OT)HibbingDECC
Section 8A
(1) Warroad (2) Park Rapids (3) East Grand Forks (4) Thief River Falls (5) Bemidji (6) Kittson Central (7) Lake of the Woods (8) Crookston (9) Red Lake Falls (10) Bagley-Fosston (11) Walker-Hackensack-Akeley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryCrookston2-0Red Lake FallsCrookston
PreliminaryKittson Central9-1WalkerHallock
PreliminaryLake of the Woods6-3BagleyBaudette
QuarterfinalWarroad7-0CrookstonThief River Falls
QuarterfinalThief River Falls2-1BemidjiThief River Falls
QuarterfinalEast Grand Forks6-2Kittson CentralThief River Falls
QuarterfinalPark Rapids9-2Lake of the WoodsThief River Falls
SemifinalWarroad2-1(2OT)Thief River FallsThief River Falls
SemifinalEast Grand Forks8-3Park RapidsThief River Falls
FinalWarroad2-0East Grand ForksThief River Falls

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.