2009 Minnesota High School Hockey

State Tournament
(1) Edina (2) Eden Prairie (3) Blaine (4) Duluth East
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEden Prairie3-2(OT)Hill-MurrayXcel Energy Center
QuarterfinalBlaine5-0Rochester CenturyXcel Energy Center
QuarterfinalMoorhead5-2EdinaXcel Energy Center
QuarterfinalCretin-Derham Hall5-2Duluth EastXcel Energy Center
Cons SemiHill-Murray5-1Rochester CenturyMariucci Arena
Cons SemiEdina6-4Duluth EastMariucci Arena
SemifinalEden Prairie4-2BlaineXcel Energy Center
SemifinalMoorhead2-1Cretin-Derham HallXcel Energy Center
ConsolationEdina5-2Hill-MurrayMariucci Arena
Third PlaceBlaine3-1Cretin-Derham HallXcel Energy Center
FinalEden Prairie3-0MoorheadXcel Energy Center
Section 1
(1) Rochester Mayo (2) Lakeville North (3) Lakeville South (4) Rochester Century (5) Winona (6) Owatonna (7) Farmington (8) Rochester John Marshall (9) Dodge County (10) Le Sueur-Henderson/St. Peter
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryDodge County5-2Roch. John MarshallRochester Rec
PreliminaryFarmington6-2Le SueurFarmington
QuarterfinalRochester Mayo7-0Dodge CountyGraham Arena
QuarterfinalRochester Century3-2(OT)WinonaRochester Rec
QuarterfinalLakeville South5-2OwatonnaLakeville Hasse
QuarterfinalLakeville North6-1FarmingtonLakeville Hasse
SemifinalRochester Century7-3Rochester MayoRochester Rec
SemifinalLakeville North5-2Lakeville SouthRochester Rec
FinalRochester Century5-3Lakeville NorthRochester Rec
Section 2
(1) Bloomington Jefferson (2) Edina (3) Holy Angels (4) Burnsville (5) Chaska (6) Bloomington Kennedy (7) Prior Lake (8) Shakopee
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBloomington Jefferson12-0ShakopeeBloom. Ice Garden
QuarterfinalBurnsville9-6ChaskaBurnsville
QuarterfinalHoly Angels12-2Bloomington KennedyRichfield
QuarterfinalEdina10-1Prior LakeBraemar Arena
SemifinalBloomington Jefferson6-0BurnsvilleBraemar Arena
SemifinalEdina4-1Holy AngelsBloom. Ice Garden
FinalEdina5-0Bloomington JeffersonMariucci Arena
Section 3
(1) Woodbury (2) Cretin-Derham Hall (3) Eagan (4) Apple Valley (5) Eastview (6) Hastings (7) Park (8) Rosemount (9) Henry Sibley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRosemount4-1Henry SibleyRosemount
QuarterfinalWoodbury4-3RosemountWoodbury
QuarterfinalApple Valley5-2EastviewApple Valley
QuarterfinalEagan4-3HastingsEagan
QuarterfinalCretin-Derham Hall7-3ParkHighland Arena
SemifinalApple Valley2-0WoodburyColiseum
SemifinalCretin-Derham Hall6-0EaganColiseum
FinalCretin-Derham Hall2-1(OT)Apple ValleyColiseum
Section 4
(1) Tartan (2) Hill-Murray (3) White Bear Lake (4) Roseville (5) Stillwater (6) Mounds View (7) North St. Paul (8) St. Paul Johnson (9) St. Paul Saints (10) St. Paul Como Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Paul Johnson3-2St. Bernard's/St. AgnesAldrich Arena
PreliminaryNorth St. Paul4-2St. Paul Como ParkAldrich Arena
QuarterfinalSt. Paul Johnson4-3TartanAldrich Arena
QuarterfinalStillwater4-3(2OT)RosevilleAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake5-2Mounds ViewAldrich Arena
QuarterfinalHill-Murray3-1North St. PaulAldrich Arena
SemifinalStillwater5-0St. Paul JohnsonColiseum
SemifinalHill-Murray5-4(OT)White Bear LakeColiseum
FinalHill-Murray5-4(2OT)StillwaterColiseum
Section 5
(1) Blaine (2) Maple Grove (3) Centennial (4) Champlin Park (5) Osseo (6) North Metro (7) Coon Rapids (8) Irondale
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBlaine9-2IrondaleChamplin
QuarterfinalOsseo6-3Champlin ParkAndover
QuarterfinalCentennial7-0North MetroChamplin
QuarterfinalMaple Grove7-0Coon RapidsChamplin
SemifinalBlaine2-1(OT)OsseoColiseum
SemifinalCentennial6-4Maple GroveColiseum
FinalBlaine7-1CentennialColiseum
Section 6
(1) Eden Prairie (2) Minnetonka (3) Wayzata (4) Benilde-St. Margaret's (5) Hopkins (6) Robbinsdale Armstrong (7) Robbinsdale Cooper (8) Minneapolis East (9) Minneapolis West
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMinneapolis East6-2Minneapolis WestVeterans Memorial
QuarterfinalEden Prairie10-3Minneapolis EastEden Prairie
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's4-1HopkinsSt. Louis Park
QuarterfinalWayzata4-0ArmstrongPlymouth
QuarterfinalMinnetonka10-0CooperMinnetonka
SemifinalEden Prairie3-1Benilde-St. Margaret'sBraemar Arena
SemifinalMinnetonka4-1WayzataBloom. Ice Garden
FinalEden Prairie4-2MinnetonkaMariucci Arena
Section 7
(1) Duluth East (2) Elk River (3) Grand Rapids (4) Andover (5) Forest Lake (6) Cloquet-Esko-Carlton (7) Anoka (8) St. Francis (9) Princeton (10) Cambridge-Isanti
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPrinceton9-3St. FrancisSt. Francis
PreliminaryAnoka5-4(OT)CambridgeAnoka
QuarterfinalDuluth East10-0PrincetonDECC
QuarterfinalForest Lake3-2(2OT)AndoverAndover
QuarterfinalCloquet2-1Grand RapidsGrand Rapids
QuarterfinalElk River6-0AnokaElk River
SemifinalDuluth East3-2(OT)Forest LakeDECC
SemifinalElk River6-1CloquetDECC
FinalDuluth East4-1Elk RiverDECC
Section 8
(1) Moorhead (2) Roseau (3) St. Cloud Tech (4) Buffalo (5) Brainerd (6) Northern Lakes (7) Monticello-Annandale-Maple Lake (8) River Lakes (9) Becker-Big Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRiver Lakes4-1Becker-Big LakePaynesville
QuarterfinalMoorhead8-0River LakesMoorhead
QuarterfinalBuffalo6-2BrainerdBuffalo
QuarterfinalSt. Cloud Tech3-0Northern LakesSt. Cloud NHC
QuarterfinalRoseau10-0MonticelloRoseau
SemifinalMoorhead4-0BuffaloSt. Cloud NHC
SemifinalRoseau3-2(OT)St. Cloud TechSt. Cloud NHC
FinalMoorhead5-2RoseauThief River Falls
State Tournament Class A
(1) Little Falls (2) St. Cloud Cathedral (3) Warroad (4) Breck
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral5-2MahtomediXcel Energy Center
QuarterfinalWarroad7-1HutchinsonXcel Energy Center
QuarterfinalLittle Falls6-2VirginiaXcel Energy Center
QuarterfinalBreck3-0Rochester LourdesXcel Energy Center
Cons SemiHutchinson4-3(OT)MahtomediMariucci Arena
Cons SemiRochester Lourdes5-1VirginiaMariucci Arena
SemifinalWarroad5-3St. Cloud CathedralXcel Energy Center
SemifinalBreck6-1Little FallsXcel Energy Center
ConsolationRochester Lourdes3-1HutchinsonMariucci Arena
Third PlaceLittle Falls4-3St. Cloud CathedralXcel Energy Center
FinalBreck7-3WarroadXcel Energy Center
Section 1A
(1) Red Wing (2) New Prague (3) Rochester Lourdes (4) Albert Lea (5) Mankato West (6) Faribault (7) La Crescent (8) Northfield (9) Waseca (10) Mankato East (11) Austin
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryNorthfield5-4WasecaNorthfield
PreliminaryFaribault14-0AustinFaribault
PreliminaryLa Crescent5-4Mankato EastLa Crescent
QuarterfinalRed Wing9-0NorthfieldRed Wing
QuarterfinalAlbert Lea3-0Mankato WestAlbert Lea
QuarterfinalRochester Lourdes3-2(OT)FaribaultGraham Arena
QuarterfinalNew Prague8-3La CrescentNew Prague
SemifinalRed Wing5-3Albert LeaRochester Rec
SemifinalRochester Lourdes4-0New PragueRochester Rec
FinalRochester Lourdes3-2Red WingRochester Rec
Section 2A
(1) Breck (2) Orono (3) Mound-Westonka (4) Rogers (5) Richfield (6) St. Michael-Albertville (7) Blake (8) Delano/Rockford (9) St. Louis Park (10) Holy Family (11) Providence Academy (12) Waconia (13) Meadow Creek Christian
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryDelano5-3St. Louis ParkParade Ice Garden
PreliminaryRichfield5-2WaconiaParade Ice Garden
PreliminaryRogers8-1Meadow Creek ChristianParade Ice Garden
PreliminaryProvidence Academy3-2St. Michael-AlbertvilleParade Ice Garden
PreliminaryBlake4-3Holy FamilyParade Ice Garden
QuarterfinalBreck6-1DelanoParade Ice Garden
QuarterfinalRogers9-5RichfieldParade Ice Garden
QuarterfinalMound-Westonka4-3(2OT)Providence AcademyParade Ice Garden
QuarterfinalOrono4-3(2OT)BlakeParade Ice Garden
SemifinalBreck7-3RogersParade Ice Garden
SemifinalMound-Westonka6-3OronoParade Ice Garden
FinalBreck7-2Mound-WestonkaParade Ice Garden
Section 3A
(1) New Ulm (2) Hutchinson (3) Willmar (4) Redwood Valley (5) Litchfield (6) Marshall (7) Windom (8) Luverne (9) Worthington (10) Fairmont (11) Sleepy Eye
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWorthington3-2LuverneLuverne
PreliminaryMarshall8-1Sleepy EyeMarshall
PreliminaryWindom11-0FairmontWindom
QuarterfinalNew Ulm8-0WorthingtonNew Ulm
QuarterfinalLitchfield5-4Redwood ValleyRedwood Valley
QuarterfinalWillmar6-2MarshallWillmar
QuarterfinalHutchinson3-1WindomHutchinson
SemifinalNew Ulm5-3LitchfieldPrior Lake
SemifinalHutchinson5-1WillmarPrior Lake
FinalHutchinson3-1New UlmGustavus Adolphus
Section 4A
(1) St. Thomas Academy (2) South St. Paul (3) Mahtomedi (4) Totino-Grace (5) Spring Lake Park (6) St. Paul Academy (7) Minnehaha Academy (8) Simley (9) Chisago Lakes
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryChisago Lakes4-2SimleyVeterans Center
QuarterfinalSt. Thomas Academy10-1Chisago LakesWakota Arena
QuarterfinalTotino-Grace4-1Spring Lake ParkFogerty Arena
QuarterfinalMahtomedi4-0St. Paul AcademyFogerty Arena
QuarterfinalSouth St. Paul2-1Minnehaha AcademyWakota Arena
SemifinalSt. Thomas Academy7-3Totino-GraceAldrich Arena
SemifinalMahtomedi4-1South St. PaulAldrich Arena
FinalMahtomedi4-1St. Thomas AcademyAldrich Arena
Section 5A
(1) St. Cloud Cathedral (2) Hermantown (3) Duluth Denfeld (4) Sauk Rapids (5) Moose Lake (6) Proctor (7) Mora/Hinckley-Finalyson (8) Pine City/Rush City (9) North Branch
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPine City4-2North BranchPine City
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral9-0Pine CitySt. Cloud
QuarterfinalSauk Rapids4-1Moose LakeSauk Rapids
QuarterfinalDuluth Denfeld7-1ProctorHeritage Center
QuarterfinalHermantown6-2MoraHermantown
SemifinalSt. Cloud Cathedral8-4Sauk RapidsSt. Cloud MAC
SemifinalHermantown4-2Duluth DenfeldCloquet
FinalSt. Cloud Cathedral5-1HermantownCloquet
Section 6A
(1) Little Falls (2) Alexandria (3) Sartell-St. Stephen (4) Fergus Falls (5) St. Cloud Apollo (6) Morris-Benson (7) Wadena-Deer Creek (8) Prairie Centre (9) Detroit Lakes
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPrairie Center8-3Detroit LakesLong Prairie
QuarterfinalLittle Falls10-0Prairie CenterLittle Falls
QuarterfinalFergus Falls8-1St. Cloud ApolloFergus Falls
QuarterfinalSartell6-2Morris/BensonSartell
QuarterfinalAlexandria9-2Wadena-Deer CreekAlexandria
SemifinalLittle Falls5-2Fergus FallsSt. Cloud MAC
SemifinalAlexandria5-1SartellSt. Cloud MAC
FinalLittle Falls3-2(OT)AlexandriaSt. Cloud MAC
Section 7A
(1) Virginia (2) Hibbing (3) International Falls (4) Duluth Marshall (5) Duluth Central (6) Greenway (7) Two Harbors (8) Eveleth-Gilbert (9) Silver Bay (10 Ely
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySilver Bay5-4(OT)Eveleth-GilbertEveleth
PreliminaryEly5-4Two HarborsTwo Harbors
QuarterfinalVirginia5-0Silver BayVirginia
QuarterfinalDuluth Marshall9-1Duluth CentralMars Lakeview Arena
QuarterfinalInternational Falls7-0GreenwayInternational Falls
QuarterfinalHibbing6-0ElyHibbing
SemifinalVirginia4-3Duluth MarshallHibbing
SemifinalHibbing4-2International FallsGrand Rapids
FinalVirginia3-1HibbingDECC
Section 8A
(1) Warroad (2) Thief River Falls (3) Bemidji (4) Crookston (5) East Grand Forks (6) Lake of the Woods (7) Park Rapids (8) Red Lake Falls (9) Kittson Central (10) Walker-Hackensack-Akeley (11) Bagley/Fosston
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryKittson Central5-4Red Lake FallsRed Lake Falls
PreliminaryLake of the Woods9-0BagleyBaudette
PreliminaryPark Rapids8-2WalkerPark Rapids
QuarterfinalWarroad11-0Kittson CentralWarroad
QuarterfinalCrookston4-3East Grand ForksWarroad
QuarterfinalBemidji3-2Lake of the WoodsWarroad
QuarterfinalThief River Falls5-2Park RapidsWarroad
SemifinalWarroad8-1CrookstonWarroad
SemifinalThief River Falls6-1BemidjiWarroad
FinalWarroad3-2Thief River FallsWarroad

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.