2010 Minnesota High School Hockey

State Tournament
(1) Minnetonka (2) Edina (3) Blaine (4) Hill-Murray
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEdina7-3RoseauXcel Energy Center
QuarterfinalApple Valley2-0BlaineXcel Energy Center
QuarterfinalMinnetonka6-1Lakeville NorthXcel Energy Center
QuarterfinalHill-Murray5-3Duluth EastXcel Energy Center
Cons SemiRoseau7-5BlaineMariucci Arena
Cons SemiDuluth East4-2Lakeville NorthMariucci Arena
SemifinalEdina2-0Apple ValleyXcel Energy Center
SemifinalMinnetonka2-1(4OT)Hill-MurrayXcel Energy Center
ConsolationDuluth East3-1RoseauMariucci Arena
Third PlaceHill-Murray6-3Apple ValleyXcel Energy Center
FinalEdina4-2MinnetonkaXcel Energy Center
Section 1
(1) Lakeville South (2) Rochester Century (3) Lakeville North (4) Winona (5) Owatonna (6) Farmington (7) Rochester John Marshall (8) Rochester Mayo (9) Dodge County
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryDodge County4-0Rochester MayoGraham Arena
QuarterfinalLakeville South4-2Dodge CountyLakeville Hasse
QuarterfinalWinona5-2OwatonnaWinona
QuarterfinalLakeville North4-1FarmingtonLakeville Ames
QuarterfinalRochester Century5-1Roch. John MarshallRochester Rec
SemifinalLakeville South10-3WinonaRochester Rec
SemifinalLakeville North6-3Rochester CenturyRochester Rec
FinalLakeville North5-0Lakeville SouthRochester Rec
Section 2
(1) Edina (2) Burnsville (3) Bloomington Jefferson (4) Holy Angels (5) Chaska (6) Prior Lake (7) Shakopee (8) Bloomington Kennedy
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEdina11-0Bloomington KennedyBraemar Arena
QuarterfinalHoly Angels6-3ChaskaRichfield
QuarterfinalBloomington Jefferson11-0Prior LakeBloom. Ice Garden
QuarterfinalBurnsville10-1ShakopeeBurnsville
SemifinalEdina3-2Holy AngelsBloom. Ice Garden
SemifinalBloomington Jefferson4-3(OT)BurnsvilleBraemar Arena
FinalEdina4-1Bloomington JeffersonTarget Center
Section 3
(1) Eagan (2) Cretin-Derham Hall (3) Woodbury (4) Apple Valley (5) Hastings (6) Park (7) Eastview (8) Henry Sibley (9) Rosemount
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRosemount3-0Henry SibleyWest St. Paul
QuarterfinalEagan6-0RosemountEagan
QuarterfinalApple Valley3-0HastingsApple Valley
QuarterfinalWoodbury5-3ParkWoodbury
QuarterfinalCretin-Derham Hall9-4EastviewHighland Arena
SemifinalApple Valley3-2(OT)EaganColiseum
SemifinalWoodbury2-1Cretin-Derham HallColiseum
FinalApple Valley4-0WoodburyColiseum
Section 4
(1) Hill-Murray (2) White Bear Lake (3) Stillwater (4) Tartan (5) Mounds View (6) North St. Paul (7) Roseville (8) St. Paul Como Park (9) St. Paul Saints
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Paul Como Park3-1St. Bernard's/St. AgnesAldrich Arena
QuarterfinalHill-Murray6-0St. Paul Como ParkAldrich Arena
QuarterfinalMounds View3-2TartanAldrich Arena
QuarterfinalStillwater3-2(2OT)North St. PaulAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake4-1RosevilleAldrich Arena
SemifinalHill-Murray6-0Mounds ViewColiseum
SemifinalWhite Bear Lake3-1StillwaterColiseum
FinalHill-Murray5-1White Bear LakeColiseum
Section 5
(1) Blaine (2) Centennial (3) Maple Grove (4) Osseo (5) Champlin Park (6) Anoka (7) North Metro (8) Irondale (9) Coon Rapids
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryCoon Rapids5-4IrondaleAndover
QuarterfinalBlaine9-0Coon RapidsChamplin
QuarterfinalOsseo2-1Champlin ParkAndover
QuarterfinalMaple Grove5-2AnokaChamplin
QuarterfinalCentennial8-1North MetroChamplin
SemifinalBlaine4-3(OT)OsseoColiseum
SemifinalMaple Grove3-2(OT)CentennialColiseum
FinalBlaine3-1Maple GroveColiseum
Section 6
(1) Minnetonka (2) Wayzata (3) Eden Prairie (4) Benilde-St. Margaret's (5) Hopkins (6) Robbinsdale Armstrong (7) Minneapolis East (8) Minneapolis West (9) Robbinsdale Cooper
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMinneapolis West2-0CooperNew Hope
QuarterfinalMinnetonka9-0Minneapolis WestMinnetonka
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's6-5HopkinsSt. Louis Park
QuarterfinalEden Prairie5-2ArmstrongEden Prairie
QuarterfinalWayzata14-0Minneapolis EastPlymouth
SemifinalMinnetonka3-1Benilde-St. Margaret'sBloom. Ice Garden
SemifinalEden Prairie4-1WayzataBraemar Arena
FinalMinnetonka7-2Eden PrairieTarget Center
Section 7
(1) Elk River (2) Duluth East (3) Andover (4) Forest Lake (5) Grand Rapids (6) St. Francis (7) Cambridge-Isanti (8) Clouqet-Esko-Carlton (9) Princeton
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryCloquet8-2PrincetonCloquet
QuarterfinalElk River4-3(2OT)CloquetElk River
QuarterfinalForest Lake6-0Grand RapidsForest Lake
QuarterfinalAndover6-2St. FrancisAndover
QuarterfinalDuluth East6-1CambridgeDECC
SemifinalElk River5-0Forest LakeDECC
SemifinalDuluth East4-0AndoverDECC
FinalDuluth East5-1Elk RiverDECC
Section 8
(1) Moorhead (2) Roseau (3) Brainerd (4) Bemidji (5) St. Cloud Tech (6) Buffalo (7) Monticello-Annandale-Maple Lake (8) River Lakes (9) Becker-Big Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRiver Lakes8-0Becker-Big LakePaynesville
QuarterfinalMoorhead14-0River LakesMoorhead
QuarterfinalSt. Cloud Tech3-2(6OT)BemidjiBemidji
QuarterfinalBrainerd7-4BuffaloBrainerd
QuarterfinalRoseau5-1MonticelloRoseau
SemifinalMoorhead8-0St. Cloud TechMoorhead
SemifinalRoseau3-2(2OT)BrainerdRoseau
FinalRoseau2-1MoorheadThief River Falls
State Tournament Class A
(1) Breck (2) Mahtomedi (3) Hermantown (4) Warroad
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMahtomedi7-1AlexandriaXcel Energy Center
QuarterfinalHermantown2-1VirginiaXcel Energy Center
QuarterfinalBreck11-1New UlmXcel Energy Center
QuarterfinalWarroad9-0Rochester LourdesXcel Energy Center
Cons SemiVirginia4-3AlexandriaMariucci Arena
Cons SemiRochester Lourdes4-2New UlmMariucci Arena
SemifinalHermantown7-6(OT)MahtomediXcel Energy Center
SemifinalBreck4-2WarroadXcel Energy Center
ConsolationRochester Lourdes2-0VirginiaMariucci Arena
Third PlaceWarroad5-4(3OT)MahtomediXcel Energy Center
FinalBreck2-1HermantownXcel Energy Center
Section 1A
(1) Faribault (2) Rochester Lourdes (3) New Prague (4) Albert Lea (5) Red Wing (6) Mankato West (7) Northfield (8) Mankato East (9) Austin (10) Waseca (11) Le Sueur-Henderson/St. Peter (12) La Crescent
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMankato East7-1AustinMankato
PreliminaryRed Wing14-1La CrescentRed Wing
PreliminaryMankato West9-1Le SueurMankato
PreliminaryNorthfield4-3(OT)WasecaNorthfield
QuarterfinalFaribault12-1Mankato EastFaribault
QuarterfinalRed Wing5-2Albert LeaAlbert Lea
QuarterfinalNew Prague3-1Mankato WestNew Prague
QuarterfinalRochester Lourdes2-1NorthfieldGraham Arena
SemifinalRed Wing5-2FaribaultRochester Rec
SemifinalRochester Lourdes4-1New PragueRochester Rec
FinalRochester Lourdes3-0Red WingRochester Rec
Section 2A
(1) Breck (2) Delano/Rockford (3) Blake (4) Orono (5) Mound-Westonka (6) Providence Academy (7) Holy Family (8) St. Louis Park (9) Richfield (10) Waconia
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Louis Park2-0RichfieldParade Ice Garden
PreliminaryHoly Family7-5WaconiaParade Ice Garden
QuarterfinalBreck8-0St. Louis ParkParade Ice Garden
QuarterfinalOrono4-2Mound-WestonkaParade Ice Garden
QuarterfinalBlake7-1Providence AcademyParade Ice Garden
QuarterfinalDelano6-2Holy FamilyParade Ice Garden
SemifinalBreck8-0OronoParade Ice Garden
SemifinalBlake3-1DelanoParade Ice Garden
FinalBreck5-1BlakeParade Ice Garden
Section 3A
(1) Hutchinson (2) Redwood Valley (3) New Ulm (4) Litchfield (5) Marshall (6) Windom (7) Luverne (8) Fairmont (9) Sleepy Eye (10) Worthington
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySleepy Eye3-1FairmontFairmont
PreliminaryLuverne6-5WorthingtonLuverne
QuarterfinalHutchinson8-0Sleepy EyeHutchinson
QuarterfinalLitchfield3-1MarshallLitchfield
QuarterfinalNew Ulm8-0WindomNew Ulm
QuarterfinalLuverne6-3Redwood ValleyRedwood Valley
SemifinalLitchfield3-1HutchinsonHutchinson
SemifinalNew Ulm11-1LuverneNew Ulm
FinalNew Ulm5-2LitchfieldGustavus Adolphus
Section 4A
(1) St. Thomas Academy (2) Mahtomedi (3) Totino-Grace (4) Spring Lake Park (5) South St. Paul (6) St. Paul Johnson (7) Chisago Lakes (8) Minnehaha Academy (9) East Ridge (10) St. Paul Academy (11) Simley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryEast Ridge4-1Minnehaha AcademyWakota Arena
PreliminarySt. Paul Johnson7-0SimleyWakota Arena
PreliminaryChisago Lakes2-1(2OT)St. Paul AcademyFogerty Arena
QuarterfinalSt. Thomas Academy10-0East RidgeSt. Thomas Arena
QuarterfinalSouth St. Paul5-3Spring Lake ParkSt. Thomas Arena
QuarterfinalTotino-Grace8-2St. Paul JohnsonSt. Croix Rec. Center
QuarterfinalMahtomedi9-2Chisago LakesSt. Croix Rec. Center
SemifinalSt. Thomas Academy5-2South St. PaulAldrich Arena
SemifinalMahtomedi5-2Totino-GraceAldrich Arena
FinalMahtomedi2-1St. Thomas AcademyAldrich Arena
Section 5A
(1) Hermantown (2) Duluth Denfeld (3) St. Cloud Cathedral (4) Rogers (5) Sauk Rapids (6) Proctor (7) St. Michael-Albertville (8) North Branch (9) Moose Lake (10) Mora/Hinckley-Finalyson (11) Pine City (12) Meadow Creek Christian
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryNorth Branch6-4Moose LakeNorth Branch
PreliminarySauk Rapids12-1Meadow Creek ChristianSauk Rapids
PreliminaryProctor5-2Pine CityProctor
PreliminarySt. Michael-Albertville3-0MoraSt. Michael
QuarterfinalHermantown13-1North BranchHermantown
QuarterfinalRogers5-0Sauk RapidsRogers
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral5-1ProctorSt. Cloud MAC
QuarterfinalDuluth Denfeld5-4(OT)St. Michael-AlbertvilleHeritage Center
SemifinalHermantown6-0RogersCloquet
SemifinalDuluth Denfeld2-1St. Cloud CathedralCloquet
FinalHermantown3-2Duluth DenfeldCloquet
Section 6A
(1) Alexandria (2) Sartell (3) Fergus Falls (4) Detroit Lakes (5) Willmar (6) Little Falls (7) Northern Lakes (8) St. Cloud Apollo (9) Morris/Benson (10) Prairie Centre (11) Wadena-Deer Creek
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Cloud Apollo9-3Morris/BensonSt. Cloud MAC
PreliminaryLittle Falls7-0Wadena-Deer CreekLittle Falls
PreliminaryNorthern Lakes8-1Prairie CenterNorthern Lakes
QuarterfinalAlexandria9-3St. Cloud ApolloAlexandria
QuarterfinalWillmar4-3(OT)Detroit LakesDetroit Lakes
QuarterfinalFergus Falls8-1Little FallsFergus Falls
QuarterfinalSartell8-1Northern LakesSartell
SemifinalAlexandria3-1WillmarAlexandria
SemifinalSartell2-1(2OT)Fergus FallsSartell
FinalAlexandria4-1SartellSt. Cloud MAC
Section 7A
(1) Virginia (2) International Falls (3) Hibbing (4) Duluth Marshall (5) Duluth Central (6) Eveleth-Gilbert (7) Greenway (8) Silver Bay (9) Ely (10) Two Harbors
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySilver Bay7-3ElySilver Bay
PreliminaryTwo Harbors6-5(OT)GreenwayColeraine
QuarterfinalVirginia22-0Silver BayVirginia
QuarterfinalDuluth Marshall8-0Duluth CentralMars Lakeview Arena
QuarterfinalHibbing5-0Eveleth-GilbertHibbing
QuarterfinalInternational Falls9-0Two HarborsInternational Falls
SemifinalVirginia3-2(OT)Duluth MarshallHibbing
SemifinalHibbing3-1International FallsGrand Rapids
FinalVirginia3-0HibbingDECC
Section 8A
(1) Warroad (2) Thief River Falls (3) East Grand Forks (4) Kittson Central (5) Lake of the Woods (6) Park Rapids (7) Crookston (8) Red Lake Falls (9) Bagley (10) Walker-Hackensack-Akeley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRed Lake Falls7-0BagleyRed Lake Falls
PreliminaryCrookston16-1WalkerCrookston
QuarterfinalWarroad9-3Red Lake FallsEast Grand Forks
QuarterfinalKittson Central4-3Lake of the WoodsEast Grand Forks
QuarterfinalEast Grand Forks5-1Park RapidsEast Grand Forks
QuarterfinalThief River Falls4-2CrookstonEast Grand Forks
SemifinalWarroad9-2Kittson CentralEast Grand Forks
SemifinalThief River Falls2-1East Grand ForksEast Grand Forks
FinalWarroad2-0Thief River FallsEast Grand Forks

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.