2011 Minnesota High School Hockey

State Tournament
(1) Eden Prairie (2) Edina (3) Duluth East (4) Eagan
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEdina3-2BlaineXcel Energy Center
QuarterfinalDuluth East4-3(2OT)White Bear LakeXcel Energy Center
QuarterfinalEden Prairie5-0Lakeville NorthXcel Energy Center
QuarterfinalEagan4-0MoorheadXcel Energy Center
Cons SemiWhite Bear Lake4-3(2OT)BlaineMariucci Arena
Cons SemiLakeville North2-1MoorheadMariucci Arena
SemifinalDuluth East2-1(OT)EdinaXcel Energy Center
SemifinalEden Prairie5-1EaganXcel Energy Center
ConsolationLakeville North4-3(3OT)White Bear LakeMariucci Arena
Third PlaceEagan5-3EdinaXcel Energy Center
FinalEden Prairie3-2(3OT)Duluth EastXcel Energy Center
Section 1
(1) Lakeville South (2) Lakeville North (3) Rochester Mayo (4) Rochester John Marshall (5) Farmington (6) Rochester Century (7) Owatonna (8) Dodge County (9) Winona
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWinona5-2Dodge CountyFour Seasons Arena
QuarterfinalLakeville South8-1WinonaLakeville Hasse
QuarterfinalFarmington6-1Roch. John MarshallRochester Rec
QuarterfinalRochester Century4-2Rochester MayoGraham Arena
QuarterfinalLakeville North7-1OwatonnaLakeville Ames
SemifinalLakeville South7-0FarmingtonRochester Rec
SemifinalLakeville North7-0Rochester CenturyRochester Rec
FinalLakeville North2-1(3OT)Lakeville SouthRochester Rec
Section 2
(1) Edina (2) Burnsville (3) Bloomington Jefferson (4) Holy Angels (5) Prior Lake (6) Chanhassen (7) Shakopee (8) Bloomington Kennedy
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEdina8-1Bloomington KennedyBraemar Arena
QuarterfinalPrior Lake4-3Holy AngelsRichfield
QuarterfinalBloomington Jefferson8-0ChanhassenBloom. Ice Garden
QuarterfinalBurnsville8-1ShakopeeBurnsville
SemifinalEdina5-0Prior LakeBloom. Ice Garden
SemifinalBurnsville5-2Bloomington JeffersonBraemar Arena
FinalEdina3-2BurnsvilleMariucci Arena
Section 3
(1) Eagan (2) Apple Valley (3) Cretin-Derham Hall (4) Hastings (5) Woodbury (6) East Ridge (7) Eastview (8) Park (9) Rosemount (10) Henry Sibley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPark6-2RosemountCottage Grove
PreliminaryEastview6-3Henry SibleyApple Valley
QuarterfinalEagan5-0ParkEagan
QuarterfinalHastings3-2WoodburyHastings
QuarterfinalCretin-Derham Hall4-1East RidgeHighland Arena
QuarterfinalApple Valley4-1EastviewApple Valley
SemifinalEagan5-2HastingsColiseum
SemifinalApple Valley6-2Cretin-Derham HallColiseum
FinalEagan1-0Apple ValleyColiseum
Section 4
(1) Hill-Murray (2) White Bear Lake (3) Stillwater (4) North St. Paul (5) Roseville (6) Tartan (7) Mounds View (8) St. Paul Como Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalHill-Murray17-0St. Paul Como ParkAldrich Arena
QuarterfinalRoseville3-2North St. PaulAldrich Arena
QuarterfinalStillwater5-1TartanAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake4-1Mounds ViewAldrich Arena
SemifinalHill-Murray5-1RosevilleColiseum
SemifinalWhite Bear Lake3-2(OT)StillwaterColiseum
FinalWhite Bear Lake5-4(2OT)Hill-MurrayColiseum
Section 5
(1) Maple Grove (2) Blaine (3) Osseo (4) Centennial (5) Champlin Park (6) Anoka (7) Coon Rapids (8) North Metro (9) Irondale
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryNorth Metro3-2(OT)IrondaleChamplin
QuarterfinalMaple Grove10-0North MetroChamplin
QuarterfinalCentennial6-3Champlin ParkChamplin
QuarterfinalOsseo6-0AnokaChamplin
QuarterfinalBlaine4-1Coon RapidsChamplin
SemifinalMaple Grove5-3CentennialColiseum
SemifinalBlaine4-2OsseoColiseum
FinalBlaine4-3(OT)Maple GroveColiseum
Section 6
(1) Eden Prairie (2) Wayzata (3) Benilde-St. Margaret's (4) Minnetonka (5) Hopkins (6) Robbinsdale Armstrong (7) Robbinsdale Cooper (8) Minneapolis
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEden Prairie8-1MinneapolisEden Prairie
QuarterfinalMinnetonka5-1HopkinsMinnetonka
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's7-0ArmstrongSt. Louis Park
QuarterfinalWayzata13-0CooperPlymouth
SemifinalEden Prairie4-0MinnetonkaBraemar Arena
SemifinalWayzata6-3Benilde-St. Margaret'sBloom. Ice Garden
FinalEden Prairie4-3(2OT)WayzataMariucci Arena
Section 7
(1) Duluth East (2) Grand Rapids (3) Cloquet-Esko-Carlton (4) Elk River (5) Forest Lake (6) Andover (7) St. Francis (8) Cambridge-Isanti
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalDuluth East11-0CambridgeAmsoil Arena
QuarterfinalElk River2-0Forest LakeElk River
QuarterfinalCloquet2-1AndoverCloquet
QuarterfinalGrand Rapids7-2St. FrancisGrand Rapids
SemifinalDuluth East5-1Elk RiverAmsoil Arena
SemifinalGrand Rapids5-1CloquetAmsoil Arena
FinalDuluth East2-1(OT)Grand RapidsAmsoil Arena
Section 8
(1) Bemidji (2) Moorhead (3) Roseau (4) Brainerd (5) St. Cloud Tech (6) Monticello-Annandale-Maple Lake (7) Buffalo (8) River Lakes (9) Becker/Big Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRiver Lakes4-3(3OT)Becker-Big LakeRichmond
QuarterfinalBemidji8-2River LakesBemidji
QuarterfinalBrainerd7-0St. Cloud TechBrainerd
QuarterfinalRoseau9-0MonticelloRoseau
QuarterfinalMoorhead5-1BuffaloMoorhead
SemifinalBemidji3-1BrainerdBemidji
SemifinalMoorhead3-2RoseauMoorhead
FinalMoorhead2-0BemidjiThief River Falls
State Tournament Class A
(1) St. Thomas Academy (2) Hermantown (3) Rochester Lourdes (4) Breck
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalHermantown5-1AlexandriaXcel Energy Center
QuarterfinalHibbing4-0Rochester LourdesXcel Energy Center
QuarterfinalSt. Thomas Academy13-2New UlmXcel Energy Center
QuarterfinalThief River Falls7-5BreckXcel Energy Center
Cons SemiRochester Lourdes7-0AlexandriaMariucci Arena
Cons SemiBreck6-0New UlmMariucci Arena
SemifinalHermantown6-4HibbingXcel Energy Center
SemifinalSt. Thomas Academy5-0Thief River FallsXcel Energy Center
ConsolationBreck7-4Rochester LourdesMariucci Arena
Third PlaceThief River Falls3-0HibbingXcel Energy Center
FinalSt. Thomas Academy5-4(OT)HermantownXcel Energy Center
Section 1A
(1) Rochester Lourdes (2) Albert Lea (3) New Prague (4) Mankato West (5) Red Wing (6) Northfield (7) Faribault (8) La Crescent (9) Le Sueur-Henderson/St. Peter (10) Waseca (11) Austin (12) Mankato East
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLe Sueur3-0La CrescentLa Crescent
PreliminaryRed Wing13-1Mankato EastRed Wing
PreliminaryNorthfield9-0AustinNorthfield
PreliminaryFaribault5-1WasecaFaribault
QuarterfinalRochester Lourdes11-0Le SueurGraham Arena
QuarterfinalRed Wing6-3Mankato WestMankato All Seasons
QuarterfinalNew Prague4-0NorthfieldNew Prague
QuarterfinalAlbert Lea6-4FaribaultAlbert Lea
SemifinalRochester Lourdes4-2Red WingRochester Rec
SemifinalNew Prague4-1Albert LeaRochester Rec
FinalRochester Lourdes2-0New PragueRochester Rec
Section 2A
(1) Blake (2) Breck (3) Delano (4) Orono (5) Providence Academy (6) Holy Family (7) Mound-Westonka (8) Chaska (9) Richfield (10) Waconia (11) St. Louis Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryChaska7-2RichfieldParade Ice Garden
PreliminaryHoly Family4-1St. Louis ParkParade Ice Garden
PreliminaryMound-Westonka3-2WaconiaParade Ice Garden
QuarterfinalBlake5-4ChaskaParade Ice Garden
QuarterfinalOrono9-3Providence AcademyParade Ice Garden
QuarterfinalDelano3-1Holy FamilyParade Ice Garden
QuarterfinalBreck6-2Mound-WestonkaParade Ice Garden
SemifinalOrono3-2BlakeParade Ice Garden
SemifinalBreck5-4(OT)DelanoParade Ice Garden
FinalBreck4-3(2OT)OronoParade Ice Garden
Section 3A
(1) New Ulm (2) Hutchinson (3) Litchfield (4) Marshall (5) Luverne (6) Redwood Valley (7) Sleepy Eye (8) Fairmont (9) Windom (10) Worthington
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryFairmont9-6WindomFairmont
PreliminarySleepy Eye4-1WorthingtonSleepy Eye
QuarterfinalNew Ulm11-0FairmontNew Ulm
QuarterfinalMarshall5-1LuverneMarshall
QuarterfinalLitchfield8-0Redwood ValleyLitchfield
QuarterfinalHutchinson7-0Sleepy EyeHutchinson
SemifinalNew Ulm3-1MarshallGustavus Adolphus
SemifinalLitchfield4-2HutchinsonGustavus Adolphus
FinalNew Ulm1-0LitchfieldGustavus Adolphus
Section 4A
(1) St. Thomas Academy (2) Totino-Grace (3) South St. Paul (4) Mahtomedi (5) Chisago Lakes (6) St. Paul Johnson (7) Spring Lake Park (8) St. Paul Academy (9) Simley (10) St. Paul Saints (11) Minnehaha Academy (12) St. Paul Highland Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySimley4-0St. Paul AcademyAldrich Arena
PreliminaryChisago Lakes13-2St. Paul Highland ParkAldrich Arena
PreliminarySt. Paul Johnson7-1Minnehaha AcademyAldrich Arena
PreliminarySpring Lake Park9-0St. Bernard's/St. AgnesAldrich Arena
QuarterfinalSt. Thomas Academy9-0SimleyAldrich Arena
QuarterfinalMahtomedi2-1(OT)Chisago LakesAldrich Arena
QuarterfinalSouth St. Paul3-2(2OT)St. Paul JohnsonAldrich Arena
QuarterfinalTotino-Grace5-2Spring Lake ParkAldrich Arena
SemifinalSt. Thomas Academy4-0MahtomediAldrich Arena
SemifinalTotino-Grace4-2South St. PaulAldrich Arena
FinalSt. Thomas Academy5-3Totino-GraceAldrich Arena
Section 5A
(1) Hermantown (2) Rogers (3) Proctor (4) St. Cloud Cathedral (5) St. Michael-Albertville (6) Princeton (7) Moose Lake (8) Mora/Hinckley-Finalyson (9) Sauk Rapids-Rice (10) Legacy Christian Academy (11) North Branch (12) Pine City/Rush City
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySauk Rapids4-3MoraMora
PreliminarySt. Michael-Albertville6-3Pine CityAlbertville
PreliminaryPrinceton7-2North BranchPrinceton
PreliminaryMoose Lake5-1Legacy Christian AcademyMoose Lake
QuarterfinalHermantown5-2Sauk RapidsHermantown
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral16-1St. Michael-AlbertvilleSt. Cloud NHC
QuarterfinalProctor6-5(OT)PrincetonProctor
QuarterfinalRogers10-1Moose LakeRogers
SemifinalHermantown7-1St. Cloud CathedralHermantown
SemifinalRogers3-2(OT)ProctorRogers
FinalHermantown5-0RogersChamplin
Section 6A
(1) Little Falls (2) Sartell-St. Stephen (3) Willmar (4) Fergus Falls (5) Alexandria (6) Detroit Lakes (7) Northern Lakes (8) Morris-Benson (9) St. Cloud Apollo (10) Prairie Centre (11) Wadena-Deer Creek
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Cloud Apollo4-3(OT)Morris/BensonBenson
PreliminaryDetroit Lakes7-3Wadena-Deer CreekDetroit Lakes
PreliminaryNorthern Lakes2-0Prairie CenterBreezy Point
QuarterfinalSt. Cloud Apollo3-1Little FallsLittle Falls
QuarterfinalAlexandria4-3(2OT)Fergus FallsFergus Falls
QuarterfinalWillmar4-1Detroit LakesWillmar
QuarterfinalSartell6-0Northern LakesSartell
SemifinalAlexandria4-0St. Cloud ApolloSt. Cloud MAC
SemifinalWillmar3-2SartellSt. Cloud MAC
FinalAlexandria2-1WillmarSt. Cloud MAC
Section 7A
(1) Virginia (2) Hibbing/Chisholm (3) Duluth Central (4) Duluth Marshall (5) International Falls (6) Eveleth-Gilbert (7) Silver Bay (8) Greenway (9) Ely (10) Two Harbors
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryGreenway4-0ElyColeraine
PreliminarySilver Bay6-2Two HarborsSilver Bay
QuarterfinalVirginia7-2GreenwayVirginia
QuarterfinalDuluth Marshall3-2International FallsMars Lakeview Arena
QuarterfinalDuluth Central9-1Eveleth-GilbertHeritage Center
QuarterfinalHibbing9-0Silver BayHibbing
SemifinalVirginia2-1(OT)Duluth MarshallHibbing
SemifinalHibbing5-1Duluth CentralGrand Rapids
FinalHibbing5-0VirginiaAmsoil Arena
Section 8A
(1) Warroad (2) Thief River Falls (3) Lake of the Woods (4) Crookston (5) East Grand Forks (6) Red Lake Falls (7) Park Rapids (8) Kittson Central (9) Bagley/Fosston
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryKittson Central5-2BagleyHallock
QuarterfinalWarroad15-0Kittson CentralThief River Falls
QuarterfinalEast Grand Forks3-1CrookstonThief River Falls
QuarterfinalLake of the Woods4-3Red Lake FallsThief River Falls
QuarterfinalThief River Falls10-1Park RapidsThief River Falls
SemifinalWarroad3-2(2OT)East Grand ForksThief River Falls
SemifinalThief River Falls3-1Lake of the WoodsThief River Falls
FinalThief River Falls4-1WarroadThief River Falls

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.