2012 Minnesota High School Hockey

State Tournament
(1) Duluth East (2) Maple Grove (3) Eagan (4) Edina
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalHill-Murray5-2Maple GroveXcel Energy Center
QuarterfinalMoorhead4-0EaganXcel Energy Center
QuarterfinalLakeville South3-2Duluth EastXcel Energy Center
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's3-2EdinaXcel Energy Center
Cons SemiEagan4-1Maple GroveMariucci Arena
Cons SemiDuluth East3-2EdinaMariucci Arena
SemifinalHill-Murray2-1(OT)MoorheadXcel Energy Center
SemifinalBenilde-St. Margaret's10-1Lakeville SouthXcel Energy Center
ConsolationDuluth East4-1EaganMariucci Arena
Third PlaceLakeville South2-1MoorheadXcel Energy Center
FinalBenilde-St. Margaret's5-1Hill-MurrayXcel Energy Center
Section 1
(1) Lakeville South (2) Lakeville North (3) Rochester Century (4) Rochester Mayo (5) Rochester John Marshall (6) Owatonna (7) Farmington (8) Winona (9) Dodge County
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWinona6-3Dodge CountyWinona
QuarterfinalLakeville South19-0WinonaLakeville Hasse
QuarterfinalRochester Mayo3-2Roch. John MarshallGraham Arena
QuarterfinalRochester Century5-2OwatonnaRochester Rec
QuarterfinalLakeville North8-2FarmingtonLakeville Ames
SemifinalLakeville South7-0Rochester MayoRochester Rec
SemifinalLakeville North6-1Rochester CenturyRochester Rec
FinalLakeville South7-1Lakeville NorthRochester Rec
Section 2
(1) Edina (2) Burnsville (3) Prior Lake (4) Bloomington Jefferson (5) Chanhassen (6) Holy Angels (7) Shakopee (8) Bloomington Kennedy
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEdina15-1Bloomington KennedyBraemar Arena
QuarterfinalBloomington Jefferson6-1ChanhassenBloom. Ice Garden
QuarterfinalPrior Lake6-5Holy AngelsPrior Lake
QuarterfinalBurnsville9-0ShakopeeBurnsville
SemifinalEdina7-4Bloomington JeffersonBraemar Arena
SemifinalBurnsville4-1Prior LakeBraemar Arena
FinalEdina6-3BurnsvilleMariucci Arena
Section 3
(1) Eagan (2) Apple Valley (3) Cretin-Derham Hall (4) Eastview (5) Park (6) Hastings (7) East Ridge (8) Woodbury (9) Rosemount
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRosemount4-3(2OT)WoodburyWoodbury
QuarterfinalEagan12-0RosemountEagan
QuarterfinalPark5-0EastviewApple Valley
QuarterfinalHastings4-3Cretin-Derham HallHighland Arena
QuarterfinalEast Ridge3-2(3OT)Apple ValleyApple Valley
SemifinalEagan7-1ParkColiseum
SemifinalHastings2-1East RidgeColiseum
FinalEagan10-1HastingsColiseum
Section 4
(1) Hill-Murray (2) White Bear Lake (3) Roseville (4) Mounds View (5) Stillwater (6) North St. Paul (7) St. Paul Johnson (8) Tartan (9) St. Paul Como Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryTartan6-0St. Paul Como ParkAldrich Arena
QuarterfinalHill-Murray6-0TartanAldrich Arena
QuarterfinalStillwater1-0Mounds ViewAldrich Arena
QuarterfinalRoseville3-2(2OT)North St. PaulAldrich Arena
QuarterfinalSt. Paul Johnson6-5(OT)White Bear LakeAldrich Arena
SemifinalHill-Murray4-0StillwaterColiseum
SemifinalRoseville7-3St. Paul JohnsonColiseum
FinalHill-Murray3-2RosevilleColiseum
Section 5
(1) Maple Grove (2) Blaine (3) Centennial (4) Champlin Park (5) Osseo (6) Anoka (7) Coon Rapids (8) North Metro (9) Irondale
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryNorth Metro4-3(OT)IrondaleChamplin
QuarterfinalMaple Grove16-1North MetroCoon Rapids
QuarterfinalOsseo4-3Champlin ParkCoon Rapids
QuarterfinalAnoka2-1CentennialChamplin
QuarterfinalBlaine4-2Coon RapidsChamplin
SemifinalMaple Grove5-1OsseoColiseum
SemifinalBlaine6-3AnokaColiseum
FinalMaple Grove15-1BlaineColiseum
Section 6
(1) Minnetonka (2) Eden Prairie (3) Benilde-St. Margaret's (4) Wayzata (5) Hopkins (6) Holy Family (7) Robbinsdale Armstrong (8) Minneapolis (9) Robbinsdale Cooper
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMinneapolis9-2CooperParade Ice Garden
QuarterfinalMinnetonka12-0MinneapolisMinnetonka
QuarterfinalWayzata6-1HopkinsPlymouth
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's7-0Holy FamilySt. Louis Park
QuarterfinalArmstrong2-1Eden PrairieEden Prairie
SemifinalMinnetonka3-0WayzataBloom. Ice Garden
SemifinalBenilde-St. Margaret's5-0ArmstrongBloom. Ice Garden
FinalBenilde-St. Margaret's5-1MinnetonkaMariucci Arena
Section 7
(1) Duluth East (2) Andover (3) Grand Rapids (4) Elk River (5) Cloquet/Esko/Carlton (6) Forest Lake (7) St. Michael-Albertville (8) Cambridge-Isanti (9) St. Francis
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Francis12-3CambridgeIsanti
QuarterfinalDuluth East7-0St. FrancisHeritage Center
QuarterfinalElk River4-3CloquetElk River
QuarterfinalForest Lake3-2Grand RapidsGrand Rapids
QuarterfinalAndover10-1St. Michael-AlbertvilleAndover
SemifinalDuluth East4-2Elk RiverAmsoil Arena
SemifinalAndover7-6(OT)Forest LakeAmsoil Arena
FinalDuluth East4-1AndoverAmsoil Arena
Section 8
(1) Moorhead (2) Bemidji (3) Brainerd (4) Roseau (5) Buffalo (6) St. Cloud Tech (7) River Lakes (8) Monticello-Annandale-Maple Lake (9) Becker/Big Lake (10) Northern Lakes
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMonticello8-2Becker-Big LakeMonticello
PreliminaryRiver Lakes3-2(2OT)Northern LakesPaynesville
QuarterfinalMoorhead9-0MonticelloMoorhead
QuarterfinalRoseau6-1BuffaloRoseau
QuarterfinalBrainerd4-1St. Cloud TechBrainerd
QuarterfinalBemidji6-0River LakesBemidji
SemifinalMoorhead3-0RoseauMoorhead
SemifinalBrainerd5-2BemidjiBemidji
FinalMoorhead3-1BrainerdSanford Center
State Tournament Class A
(1) Hermantown (2) St. Thomas Academy (3) Breck (4) Thief River Falls
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalSt. Thomas Academy7-0Little FallsXcel Energy Center
QuarterfinalBreck7-0Duluth MarshallXcel Energy Center
QuarterfinalHermantown7-2Rochester LourdesXcel Energy Center
QuarterfinalThief River Falls5-1New UlmXcel Energy Center
Cons SemiLittle Falls5-4Duluth MarshallMariucci Arena
Cons SemiRochester Lourdes10-1New UlmMariucci Arena
SemifinalSt. Thomas Academy1-0BreckXcel Energy Center
SemifinalHermantown3-2Thief River FallsXcel Energy Center
ConsolationLittle Falls5-4Rochester LourdesMariucci Arena
Third PlaceBreck4-3(OT)Thief River FallsXcel Energy Center
FinalSt. Thomas Academy5-1HermantownXcel Energy Center
Section 1A
(1) Rochester Lourdes (2) New Prague (3) Northfield (4) Red Wing (5) Mankato West (6) Le Sueur-Henderson/St. Peter (7) Albert Lea (8) Faribault (9) La Crescent (10) Austin (11) Waseca (12) Mankato East
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryFaribault6-2La CrescentFaribault
PreliminaryMankato West6-0Mankato EastMankato All Seasons
PreliminaryLe Sueur4-0WasecaLe Sueur
PreliminaryAlbert Lea6-0AustinAlbert Lea
QuarterfinalRochester Lourdes7-0FaribaultGraham Arena
QuarterfinalRed Wing4-0Mankato WestRed Wing
QuarterfinalNorthfield3-2Le SueurNorthfield
QuarterfinalAlbert Lea2-1(3OT)New PragueNew Prague
SemifinalRochester Lourdes5-3Red WingRochester Rec
SemifinalNorthfield5-1Albert LeaRochester Rec
FinalRochester Lourdes4-1NorthfieldRochester Rec
Section 2A
(1) Breck (2) Delano (3) Blake (4) Mound-Westonka (5) Orono (6) St. Louis Park (7) Waconia (8) Providence Academy (9) Richfield (10) Minnehaha Academy (11) Chaska
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRichfield5-2Providence AcademyParade Ice Garden
PreliminarySt. Louis Park6-2ChaskaParade Ice Garden
PreliminaryMinnehaha Academy5-2WaconiaParade Ice Garden
QuarterfinalBreck14-1RichfieldParade Ice Garden
QuarterfinalMound-Westonka5-1OronoParade Ice Garden
QuarterfinalBlake6-2St. Louis ParkParade Ice Garden
QuarterfinalDelano7-2Minnehaha AcademyParade Ice Garden
SemifinalBreck8-1Mound-WestonkaParade Ice Garden
SemifinalBlake4-2DelanoParade Ice Garden
FinalBreck7-5BlakeParade Ice Garden
Section 3A
(1) New Ulm (2) Marshall (3) Luverne (4) Hutchinson (5) Windom (6) Litchfield (7) Fairmont (8) Worthington (9) Redwood Valley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWorthington7-3Redwood ValleyWorthington
QuarterfinalNew Ulm11-1WorthingtonNew Ulm
QuarterfinalHutchinson6-5WindomHutchinson
QuarterfinalLuverne8-1LitchfieldLuverne
QuarterfinalMarshall8-0FairmontMarshall
SemifinalNew Ulm4-3(OT)HutchinsonGustavus Adolphus
SemifinalLuverne4-3MarshallGustavus Adolphus
FinalNew Ulm2-1LuverneGustavus Adolphus
Section 4A
(1) St. Thomas Academy (2) Totino-Grace (3) Mahtomedi (4) South St. Paul (5) Simley (6) St. Paul Academy (7) Chisago Lakes (8) Spring Lake Park (9) Henry Sibley (10) St. Paul Highland Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryHenry Sibley2-0Spring Lake ParkAldrich Arena
PreliminaryChisago Lakes9-1St. Paul Highland ParkAldrich Arena
QuarterfinalSt. Thomas Academy11-1Henry SibleyAldrich Arena
QuarterfinalSouth St. Paul3-0SimleyAldrich Arena
QuarterfinalMahtomedi5-1St. Paul AcademyAldrich Arena
QuarterfinalTotino-Grace7-1Chisago LakesAldrich Arena
SemifinalSt. Thomas Academy5-0South St. PaulAldrich Arena
SemifinalTotino-Grace6-1MahtomediAldrich Arena
FinalSt. Thomas Academy2-1(OT)Totino-GraceAldrich Arena
Section 5A
(1) Hermantown (2) Rogers (3) St. Cloud Cathedral (4) Sauk Rapids-Rice (5) Proctor (6) Princeton (7) Legacy Chrsitian Academy (8) Mora/Hinckley-Finalyson (9) Moose Lake (10) North Branch (11) Pine City/Rush City
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMoose Lake9-1MoraMora
PreliminaryPrinceton10-0Pine CityPrinceton
PreliminaryLegacy Christian Academy4-0North BranchSuper Rink
QuarterfinalHermantown11-1Moose LakeHermantown
QuarterfinalProctor6-5(OT)Sauk RapidsSauk Rapids
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral7-2PrincetonSt. Cloud MAC
QuarterfinalRogers3-1Legacy Christian AcademyRogers
SemifinalHermantown7-0ProctorHermantown
SemifinalRogers3-1St. Cloud CathedralRogers
FinalHermantown4-0RogersHeritage Center
Section 6A
(1) Little Falls (2) Alexandria (3) Fergus Falls (4) Sartell-St. Stephen (5) St. Cloud Apollo (6) Breckenridge-Wahpeton (7) Willmar (8) Prairie Centre (9) Morris-Benson (10) Wadena-Deer Creek
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMorris/Benson4-1Prairie CenterSauk Centre
PreliminaryWillmar10-1Wadena-Deer CreekWillmar
QuarterfinalLittle Falls9-2Morris/BensonLittle Falls
QuarterfinalSartell3-0St. Cloud ApolloSartell
QuarterfinalFergus Falls5-2BreckenridgeFergus Falls
QuarterfinalWillmar4-3AlexandriaAlexandria
SemifinalLittle Falls8-1SartellSt. Cloud MAC
SemifinalFergus Falls5-2WillmarSt. Cloud MAC
FinalLittle Falls6-1Fergus FallsSt. Cloud MAC
Section 7A
(1) Duluth Marshall (2) Hibbing/Chisholm (3) International Falls (4) Duluth Denfeld (5) Virginia (6) Greenway (7) Eveleth-Gilbert (8) Silver Bay (9) Ely (10) Two Harbors
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySilver Bay6-3ElySilver Bay
PreliminaryTwo Harbors4-3Eveleth-GilbertEveleth
QuarterfinalDuluth Marshall7-0Silver BayMars Lakeview Arena
QuarterfinalDuluth Denfeld5-1VirginiaHeritage Center
QuarterfinalInternational Falls6-1GreenwayInternational Falls
QuarterfinalHibbing12-1Two HarborsHibbing
SemifinalDuluth Marshall5-2Duluth DenfeldHibbing
SemifinalHibbing6-5International FallsGrand Rapids
FinalDuluth Marshall2-1HibbingAmsoil Arena
Section 8A
(1) Thief River Falls (2) East Grand Forks (3) Warroad (4) Crookston (5) Park Rapids (6) Detroit Lakes (7) Red Lake Falls (8) Lake of the Woods (9) Kittson Central (10) Bagley/Fosston
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLake of the Woods5-3Kittson CentralBaudette
PreliminaryRed Lake Falls3-1BagleyRed Lake Falls
QuarterfinalThief River Falls6-0Lake of the WoodsWarraod
QuarterfinalPark Rapids3-1CrookstonWarroad
QuarterfinalWarroad8-2Detroit LakesWarroad
QuarterfinalEast Grand Forks4-1Red Lake FallsWarroad
SemifinalThief River Falls5-0Park RapidsWarroad
SemifinalEast Grand Forks4-3WarroadWarroad
FinalThief River Falls4-1East Grand ForksWarroad

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.