2014 Minnesota High School Hockey

State Tournament
(1) Edina (2) Lakeville North (3) Eden Prairie (4) Duluth East (5) Eagan
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalLakeville North2-1(OT)RoseauXcel Energy Center
QuarterfinalEden Prairie4-3CentennialXcel Energy Center
QuarterfinalEdina6-1StillwaterXcel Energy Center
QuarterfinalEagan3-0Duluth EastXcel Energy Center
Cons SemiRoseau5-3CentennialMariucci Arena
Cons SemiDuluth East2-1(OT)StillwaterMariucci Arena
SemifinalLakeville North5-4(2OT)Eden PrairieXcel Energy Center
SemifinalEdina3-1EaganXcel Energy Center
ConsolationRoseau3-2Duluth EastMariucci Arena
Third PlaceEagan6-4Eden PrairieXcel Energy Center
FinalEdina8-2Lakeville NorthXcel Energy Center
Section 1
(1) Lakeville North (2) Farmington (3) Lakeville South (4) Rochester Mayo (5) Owatonna (6) Rochester Century (7) Rochester John Marshall (8) Dodge County
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalLakeville North11-1Dodge CountyLakeville Ames
QuarterfinalOwatonna3-2(OT)Rochester MayoGraham Arena
QuarterfinalLakeville South5-1Rochester CenturyLakeville Hasse
QuarterfinalFarmington10-2Roch. John MarshallFarmington
SemifinalLakeville North7-1OwatonnaRochester Rec
SemifinalFarmington5-4(2OT)Lakeville SouthRochester Rec
FinalLakeville North6-0FarmingtonRochester Rec
Section 2
(1) Edina (2) Burnsville (3) Bloomington Jefferson (4) Prior Lake (5) Chanhassen (6) Holy Angels (7) Shakopee
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalPrior Lake2-1ChanhassenPrior Lake
QuarterfinalBloomington Jefferson3-0Holy AngelsBloom. Ice Garden
QuarterfinalBurnsville7-0ShakopeeBurnsville
SemifinalEdina8-2Prior LakeBloom. Ice Garden
SemifinalBloomington Jefferson3-1BurnsvilleBraemar Arena
FinalEdina5-1Bloomington JeffersonMariucci Arena
Section 3
(1) Cretin-Derham Hall (2) Eastview (3) St. Thomas Academy (4) Eagan (5) East Ridge (6) Hastings (7) Woodbury (8) Rosemount (9) Apple Valley (10) Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRosemount6-2Apple ValleyRosemount
PreliminaryPark1-0WoodburyWoodbury
QuarterfinalCretin-Derham Hall5-3RosemountHighland Arena
QuarterfinalEagan5-1East RidgeEagan
QuarterfinalSt. Thomas Academy8-2HastingsSt. Thomas Arena
QuarterfinalEastview7-1ParkApple Valley
SemifinalEagan2-1(OT)Cretin-Derham HallColiseum
SemifinalSt. Thomas Academy2-1(OT)EastviewColiseum
FinalEagan4-2St. Thomas AcademyColiseum
Section 4
(1) Hill-Murray (2) White Bear Lake (3) Stillwater (4) Roseville (5) Mounds View (6) Tartan (7) North St. Paul (8) Irondale
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalHill-Murray6-0IrondaleAldrich Arena
QuarterfinalRoseville5-1Mounds ViewAldrich Arena
QuarterfinalStillwater6-3TartanAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake10-0North St. PaulAldrich Arena
SemifinalHill-Murray5-1RosevilleColiseum
SemifinalStillwater2-1(OT)White Bear LakeColiseum
FinalStillwater2-1Hill-MurrayColiseum
Section 5
(1) Blaine (2) Maple Grove (3) Centennial (4) Anoka (5) Rogers (6) Champlin Park (7) Osseo (8) Coon Rapids
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBlaine8-0Coon RapidsChamplin
QuarterfinalAnoka4-2RogersChamplin
QuarterfinalCentennial5-1Champlin ParkCoon Rapids
QuarterfinalMaple Grove5-0OsseoChamplin
SemifinalBlaine3-0AnokaColiseum
SemifinalCentennial4-0Maple GroveColiseum
FinalCentennial2-1BlaineColiseum
Section 6
(1) Wayzata (2) Eden Prairie (3) Holy Family (4) Benilde-St. Margaret's (5) Hopkins (6) Minnetonka (7) Robbinsdale Armstrong (8) Robbinsdale Cooper
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalWayzata13-0CooperPlymouth
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's4-2HopkinsSt. Louis Park
QuarterfinalHoly Family Catholic7-1MinnetonkaVictoria
QuarterfinalEden Prairie8-0ArmstrongEden Prairie
SemifinalBenilde-St. Margaret's2-1WayzataBloom. Ice Garden
SemifinalEden Prairie6-2Holy FamilyBraemar Arena
FinalEden Prairie3-2(2OT)Benilde-St. Margaret'sMariucci Arena
Section 7
(1) Duluth East (2) Elk River (3) Andover (4) Grand Rapids (5) Forest Lake (6) St. Michael-Albertville (7) Clouqet/Esko/Carlton (8) St. Francis (9) Cambridge-Isanti
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalDuluth East6-0St. FrancisHeritage Center
QuarterfinalGrand Rapids2-1(2OT)Forest LakeGrand Rapids
QuarterfinalAndover3-2St. Michael-AlbertvilleAndover
QuarterfinalElk River4-3(OT)CloquetElk River
SemifinalDuluth East5-2Grand RapidsAmsoil Arena
SemifinalElk River4-2AndoverAmsoil Arena
FinalDuluth East3-2(OT)Elk RiverAmsoil Arena
Section 8
(1) Roseau (2) Moorhead (3) Brainerd (4) Bemidji (5) Buffalo (6) Monticello-Annandale-Maple Lake (7) St. Cloud Tech (8) River Lakes (9) Becker/Big Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Francis6-2CambridgeSt. Francis
PreliminaryRiver Lakes9-3Becker-Big LakePaynesville
QuarterfinalRoseau4-3River LakesRoseau
QuarterfinalBemidji3-2(2OT)BuffaloBemidji
QuarterfinalBrainerd5-1MonticelloBrainerd
QuarterfinalMoorhead8-0St. Cloud TechMoorhead
SemifinalRoseau4-1BemidjiRoseau
SemifinalMoorhead2-1BrainerdMoorhead
FinalRoseau7-4MoorheadThief River Falls
State Tournament Class A
(1) East Grand Forks (2) Hermantown (3) New Prague (4) St. Cloud Cathedral (5) Totino-Grace
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalHermantown6-3LuverneXcel Energy Center
QuarterfinalNew Prague5-2Chisago LakesXcel Energy Center
QuarterfinalEast Grand Forks5-1OronoXcel Energy Center
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral4-3(OT)Totino-GraceXcel Energy Center
Cons SemiLuverne5-2Chisago LakesMariucci Arena
Cons SemiTotino-Grace4-1OronoMariucci Arena
SemifinalHermantown4-2New PragueXcel Energy Center
SemifinalEast Grand Forks2-1St. Cloud CathedralXcel Energy Center
ConsolationTotino-Grace4-3(2OT)LuverneMariucci Arena
Third PlaceNew Prague5-2St. Cloud CathedralXcel Energy Center
FinalEast Grand Forks7-3HermantownXcel Energy Center
Section 1A
(1) New Prague (2) Mankato West (3) Rochester Lourdes (4) Albert Lea (5) Northfield (6) Faribault (7) Le Sueur/St. Peter (8) La Crescent (9) Red Wing (10) Mankato East (11) Austin (12) Winona (13) Waseca
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRed Wing8-1La CrescentLa Crescent
PreliminaryNorthfield3-0WinonaNorthfield
PreliminaryAlbert Lea4-1WasecaAlbert Lea
PreliminaryFaribault5-4(2OT)AustinFaribault
PreliminaryLe Sueur5-2Mankato EastLe Sueur
QuarterfinalNew Prague2-0Red WingNew Prague
QuarterfinalNorthfield2-1Albert LeaAlbert Lea
QuarterfinalRochester Lourdes3-2(OT)FaribaultGraham Arena
QuarterfinalMankato West10-1Le SueurMankato All Seasons
SemifinalNew Prague3-0NorthfieldRochester Rec
SemifinalMankato West5-2Rochester LourdesRochester Rec
FinalNew Prague3-2Mankato WestRochester Rec
Section 2A
(1) Breck (2) Orono (3) Bloomington Kennedy (4) Delano (5) Blake (6) Mound-Westonka (7) Chaska (8) St. Louis Park (9) Waconia (10) Minneapolis (11) Richfield
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWaconia4-3St. Louis ParkParade Ice Garden
PreliminaryMound-Westonka6-0RichfieldParade Ice Garden
PreliminaryChaska5-0MinneapolisParade Ice Garden
QuarterfinalBreck10-1WaconiaParade Ice Garden
QuarterfinalDelano5-2BlakeParade Ice Garden
QuarterfinalBloomington Kennedy2-0Mound-WestonkaParade Ice Garden
QuarterfinalOrono6-2ChaskaParade Ice Garden
SemifinalBreck5-2DelanoParade Ice Garden
SemifinalOrono2-1(OT)Bloomington KennedyParade Ice Garden
FinalOrono2-1BreckParade Ice Garden
Section 3A
(1) Luverne (2) Willmar (3) New Ulm (4) Hutchinson (5) Marshall (6) Litchfield/Dassel-Cokato (7) Windom (8) Morris/Benson (9) Fairmont (10) Redwood Valley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMorris/Benson6-1FairmontMorris
PreliminaryLitchfield14-4WorthingtonLitchfield
PreliminaryWindom8-5Redwood ValleyWindom
QuarterfinalLuverne13-2Morris/BensonLuverne
QuarterfinalHutchinson6-2MarshallHutchinson
QuarterfinalNew Ulm6-3LitchfieldNew Ulm
QuarterfinalWillmar7-0WindomWillmar
SemifinalLuverne4-0HutchinsonGustavus Adolphus
SemifinalNew Ulm5-4(OT)WillmarGustavus Adolphus
FinalLuverne6-1New UlmMankato All Seasons
Section 4A
(1) Totino-Grace (2) Mahtomedi (3) St. Paul Academy (4) South St. Paul (5) Minnehaha Academy (6) Simley (7) Achiever Academy (8) St. Paul Como Park (9) Henry Sibley (10) St. Paul Johnson (11) St. Paul Highland Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Paul Como Park4-0Henry SibleyAldrich Arena
PreliminarySimley7-1St. Paul Highland ParkAldrich Arena
PreliminaryAchiever Academy2-0St. Paul JohnsonAldrich Arena
QuarterfinalTotino-Grace7-1St. Paul Como ParkAldrich Arena
QuarterfinalSouth St. Paul5-3Minnehaha AcademyAldrich Arena
QuarterfinalSt. Paul Academy1-0(2OT)SimleyAldrich Arena
QuarterfinalMahtomedi6-1Achiever AcademyAldrich Arena
SemifinalTotino-Grace1-0South St. PaulAldrich Arena
SemifinalMahtomedi2-1(2OT)St. Paul AcademyAldrich Arena
FinalTotino-Grace5-4(OT)MahtomediAldrich Arena
Section 5A
(1) Chisago Lakes (2) Princeton (3) Spring Lake Park (4) Proctor (5) Providence Academy (6) Mora/Hinckley-Finalyson (7) Legacy Christian Academy (8) Pine City/Rush City (9) North Branch (10) Moose Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryNorth Branch3-2Pine CityPine City
PreliminaryLegacy Christian Academy5-2Moose LakeSuper Rink
QuarterfinalChisago Lakes13-0North BranchChisago Lakes
QuarterfinalProctor3-1Providence AcademyProctor
QuarterfinalSpring Lake Park7-1MoraFogerty Arena
QuarterfinalPrinceton6-0Legacy Christian AcademyPrinceton
SemifinalChisago Lakes5-2ProctorChisago Lakes
SemifinalPrinceton5-3Spring Lake ParkPrinceton
FinalChisago Lakes5-4PrincetonIsanti
Section 6A
(1) St. Cloud Cathedral (2) Alexandria (3) St. Cloud Apollo (4) Sauk Rapids-Rice (5) Sartell-St. Stephen (6) Fergus Falls (7) Prairie Centre (8) Little Falls (9) Northern Lakes (10) Wadena-Deer Creek (11) Breckenridge-Wahpeton
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLittle Falls5-2Northern LakesLittle Falls
PreliminaryFergus Falls9-0BreckenridgeFergus Falls
PreliminaryPrairie Centre8-2Wadena-Deer CreekSauk Centre
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral8-1Little FallsSt. Cloud MAC
QuarterfinalSartell3-2Sauk RapidsSauk Rapids
QuarterfinalSt. Cloud Apollo3-0Fergus FallsSt. Cloud MAC
QuarterfinalAlexandria3-1Prairie CenterAlexandria
SemifinalSt. Cloud Cathedral3-1SartellSt. Cloud MAC
SemifinalAlexandria3-2(2OT)St. Cloud ApolloSt. Cloud MAC
FinalSt. Cloud Cathedral2-1AlexandriaSt. Cloud MAC
Section 7A
(1) Hermantown (2) Duluth Marshall (3) Virginia (4) Duluth Denfeld (5) Hibbing/Chisholm (6) Eveleth-Gilbert (7) North Shore (8) International Falls (9) Greenway (10) Ely
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryInternational Falls5-2GreenwayInternational Falls
PreliminaryNorth Shore11-2ElyTwo Harbors
QuarterfinalHermantown9-0International FallsHermantown
QuarterfinalDuluth Denfeld5-4HibbingHeritage Center
QuarterfinalVirginia5-2Eveleth-GilbertVirginia
QuarterfinalDuluth Marshall6-1North ShoreMars Lakeview Arena
SemifinalHermantown6-1Duluth DenfeldGrand Rapids
SemifinalDuluth Marshall2-1VirginiaHibbing
FinalHermantown6-2Duluth MarshallAmsoil Arena
Section 8A
(1) East Grand Forks (2) Warroad (3) Thief River Falls (4) Kittson Central (5) Detroit Lakes (6) Park Rapids (7) Crookston (8) Red Lake Falls (9) Lake of the Woods (10) Bagley/Fosston
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLake of the Woods5-4(OT)Red Lake FallsRed Lake Falls
PreliminaryCrookston12-1BagleyCrookston
QuarterfinalEast Grand Forks10-0Lake of the WoodsEast Grand Forks
QuarterfinalDetroit Lakes5-2Kittson CentralHallock
QuarterfinalThief River Falls5-0Park RapidsThief River Falls
QuarterfinalWarroad7-1CrookstonWarroad
SemifinalEast Grand Forks8-1Detroit LakesThief River Falls
SemifinalWarroad3-1Thief River FallsThief River Falls
FinalEast Grand Forks3-2(2OT)WarroadThief River Falls

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.