2015 Minnesota High School Hockey

State Tournament
(1) Lakeville North (2) Edina (3) St. Thomas Academy (4) Blaine (5) Eden Prairie
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEdina6-4BemidjiXcel Energy Center
QuarterfinalDuluth East6-5(OT)St. Thomas AcademyXcel Energy Center
QuarterfinalLakeville North4-1Hill-MurrayXcel Energy Center
QuarterfinalEden Prairie5-3BlaineXcel Energy Center
Cons SemiSt. Thomas Academy4-2BemidjiMariucci Arena
Cons SemiBlaine3-2(OT)Hill-MurrayMariucci Arena
SemifinalDuluth East3-1EdinaXcel Energy Center
SemifinalLakeville North6-2Eden PrairieXcel Energy Center
ConsolationSt. Thomas Academy2-1BlaineMariucci Arena
Third PlaceEdina4-2Eden PrairieXcel Energy Center
FinalLakeville North4-1Duluth EastXcel Energy Center
Section 1
(1) Lakeville North (2) Lakeville South (3) Farmington (4) Rochester Mayo (5) Rochester Century (6) Rochester John Marshall (7) Owatonna (8) Dodge County
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalLakeville North14-0Dodge CountyLakeville Ames
QuarterfinalRochester Century4-3Rochester MayoGraham Arena
QuarterfinalFarmington5-2Roch. John MarshallFarmington
QuarterfinalLakeville South7-0OwatonnaLakeville Hasse
SemifinalLakeville North10-0Rochester CenturyRochester Rec
SemifinalFarmington5-1Lakeville SouthRochester Rec
FinalLakeville North6-1FarmingtonRochester Rec
Section 2
(1) Edina (2) Prior Lake (3) Burnsville (4) Bloomington Jefferson (5) Holy Angels (6) Chanhassen (7) Shakopee
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBloomington Jefferson3-2Holy AngelsBloom. Ice Garden
QuarterfinalBurnsville4-1ChanhassenBurnsville
QuarterfinalPrior Lake9-2ShakopeePrior Lake
SemifinalEdina7-2Bloomington JeffersonBraemar Arena
SemifinalBurnsville5-4(OT)Prior LakeBloom. Ice Garden
FinalEdina10-1BurnsvilleMariucci Arena
Section 3
(1) St. Thomas Academy (2) Cretin-Derham Hall (3) Eastview (4) Rosemount (5) East Ridge (6) Eagan (7) Woodbury (8) Hastings (9) Apple Valley (10) Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryApple Valley5-2HastingsHastings
PreliminaryWoodbury5-2ParkWoodbury
QuarterfinalSt. Thomas Academy7-2Apple ValleySt. Thomas Arena
QuarterfinalRosemount5-1East RidgeRosemount
QuarterfinalEastview4-1EaganApple Valley
QuarterfinalCretin-Derham Hall3-1WoodburyHighland Arena
SemifinalSt. Thomas Academy8-2RosemountVeterans Center
SemifinalEastview4-3(OT)Cretin-Derham HallVeterans Center
FinalSt. Thomas Academy3-1EastviewRidder Arena
Section 4
(1) Hill-Murray (2) White Bear Lake (3) Stillwater (4) Roseville (5) Mounds View (6) Tartan (7) Irondale (8) North St. Paul
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalHill-Murray5-0North St. PaulAldrich Arena
QuarterfinalMounds View3-2(2OT)RosevilleAldrich Arena
QuarterfinalStillwater3-2(OT)TartanAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake6-0IrondaleAldrich Arena
SemifinalHill-Murray5-2Mounds ViewAldrich Arena
SemifinalStillwater3-2(2OT)White Bear LakeAldrich Arena
FinalHill-Murray4-0StillwaterAldrich Arena
Section 5
(1) Blaine (2) Anoka (3) Centennial (4) Maple Grove (5) Osseo (6) Champlin Park (7) Rogers (8) Coon Rapids
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBlaine6-0Coon RapidsChamplin
QuarterfinalMaple Grove5-4OsseoChamplin
QuarterfinalCentennial5-2Champlin ParkCoon Rapids
QuarterfinalAnoka3-2(2OT)RogersCoon Rapids
SemifinalBlaine2-1Maple GroveChamplin
SemifinalCentennial6-2AnokaChamplin
FinalBlaine8-1CentennialAldrich Arena
Section 6
(1) Eden Prairie (2) Minnetonka (3) Wayzata (4) Benilde-St. Margaret's (5) Holy Family (6) Hopkins (7) Robbinsdale Armstrong/Cooper
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's4-3Holy FamilySt. Louis Park
QuarterfinalWayzata1-0HopkinsPlymouth
QuarterfinalMinnetonka5-1Armstrong/CooperMinnetonka
SemifinalEden Prairie1-0Benilde-St. Margaret'sBraemar Arena
SemifinalMinnetonka3-2WayzataBloom. Ice Garden
FinalEden Prairie2-1(OT)MinnetonkaMariucci Arena
Section 7
(1) Elk River (2) Grand Rapids (3) Duluth East (4) St. Michael-Albertville (5) Cloquet/Esko/Carlton (6) Andover (7) Forest Lake (8) St. Francis (9) Cambridge-Isanti
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Francis7-1CambridgeEast Bethel
QuarterfinalElk River10-1St. FrancisElk River
QuarterfinalCloquet9-4St. Michael-AlbertvilleAlbertville
QuarterfinalDuluth East3-0AndoverHeritage Center
QuarterfinalGrand Rapids2-1Forest LakeGrand Rapids
SemifinalElk River9-1CloquetAmsoil Arena
SemifinalDuluth East3-2Grand RapidsAmsoil Arena
FinalDuluth East5-4(2OT)Elk RiverAmsoil Arena
Section 8
(1) Bemidji (2) Moorhead (3) Roseau (4) Buffalo (5) Brainerd (6) River Lakes (7) St. Cloud Tech (8) Monticello (9) Becker/Big Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMonticello4-2Becker-Big LakeMonticello
QuarterfinalBemidji6-0MonticelloBemidji
QuarterfinalBrainerd5-2BuffaloBuffalo
QuarterfinalRoseau2-0River LakesRoseau
QuarterfinalMoorhead2-1St. Cloud TechMoorhead
SemifinalBemidji6-0BrainerdBemidji
SemifinalMoorhead4-0RoseauMoorhead
FinalBemidji2-0MoorheadThief River Falls
State Tournament Class A
(1) Hermantown (2) Mahtomedi (3) East Grand Forks (4) Breck (5) St. Cloud Apollo
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMahtomedi6-3New UlmXcel Energy Center
QuarterfinalEast Grand Forks4-0New PragueXcel Energy Center
QuarterfinalHermantown8-0Spring Lake ParkXcel Energy Center
QuarterfinalSt. Cloud Apollo1-0(OT)BreckXcel Energy Center
Cons SemiNew Prague5-2New UlmMariucci Arena
Cons SemiBreck1-0Spring Lake ParkMariucci Arena
SemifinalEast Grand Forks5-2MahtomediXcel Energy Center
SemifinalHermantown2-0St. Cloud ApolloXcel Energy Center
ConsolationNew Prague3-2(2OT)BreckMariucci Arena
Third PlaceMahtomedi4-3St. Cloud ApolloXcel Energy Center
FinalEast Grand Forks5-4(OT)HermantownXcel Energy Center
Section 1A
(1) New Prague (2) Mankato West (3) Northfield (4) Faribault (5) Le Sueur/St. Peter (6) Red Wing (7) Albert Lea (8) Rochester Lourdes (9) Mankato East (10) La Crescent (11) Waseca (12) Winona (13) Austin
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRochester Lourdes3-2(OT)Mankato EastGraham Arena
PreliminaryLe Sueur5-3WinonaLe Sueur
PreliminaryFaribault2-1AustinFaribault
PreliminaryRed Wing5-4(2OT)WasecaRed Wing
PreliminaryAlbert Lea7-1La CrescentAlbert Lea
QuarterfinalNew Prague2-1Rochester LourdesNew Prague
QuarterfinalFaribault4-3(OT)Le SueurFaribault
QuarterfinalNorthfield4-1Red WingNorthfield
QuarterfinalMankato West2-1(2OT)Albert LeaMankato All Seasons
SemifinalNew Prague8-4FaribaultRochester Rec
SemifinalNorthfield3-2(OT)Mankato WestRochester Rec
FinalNew Prague2-1NorthfieldRochester Rec
Section 2A
(1) Breck (2) Delano (3) Orono (4) Bloomington Kennedy (5) Blake (6) Minneapolis (7) St. Louis Park (8) Chaska (9) Waconia (10) Mound-Westonka
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWaconia4-3ChaskaParade Ice Garden
PreliminaryMinneapolis9-0RichfieldParade Ice Garden
PreliminarySt. Louis Park6-4Mound-WestonkaParade Ice Garden
QuarterfinalBreck16-1WaconiaParade Ice Garden
QuarterfinalBlake4-1Bloomington KennedyParade Ice Garden
QuarterfinalOrono6-2MinneapolisParade Ice Garden
QuarterfinalDelano4-3St. Louis ParkParade Ice Garden
SemifinalBreck5-0BlakeParade Ice Garden
SemifinalDelano3-2OronoParade Ice Garden
FinalBreck3-2(2OT)DelanoParade Ice Garden
Section 3A
(1) Luverne (2) Hutchinson (3) New Ulm (4) Marshall (5) Litchfield (6) Willmar (7) Morris/Benson (8) Redwood Valley (9) Windom (10) Fairmont (11) Worthington
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRedwood Valley5-1WindomRedwood Falls
PreliminaryWillmar10-2WorthingtonWillmar
PreliminaryMorris/Benson5-4(OT)FairmontMorris
QuarterfinalLuverne4-3Redwood ValleyLuverne
QuarterfinalMarshall4-3LitchfieldMarshall
QuarterfinalNew Ulm9-1WillmarNew Ulm
QuarterfinalHutchinson8-1Morris/BensonHutchinson
SemifinalLuverne9-2MarshallGustavus Adolphus
SemifinalNew Ulm6-5(OT)HutchinsonGustavus Adolphus
FinalNew Ulm7-5LuverneGustavus Adolphus
Section 4A
(1) Mahtomedi (2) St. Paul Academy (3) St. Paul Johnson (4) South St. Paul (5) Totino-Grace (6) Minnehaha Academy (7) Simley (8) Henry Sibley (9) St. Paul Como Park (10) St. Paul Highland Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryHenry Sibley5-4St. Paul Como ParkAldrich Arena
PreliminarySimley6-1St. Paul Highland ParkAldrich Arena
QuarterfinalMahtomedi14-4Henry SibleyAldrich Arena
QuarterfinalSouth St. Paul5-2Totino-GraceAldrich Arena
QuarterfinalSt. Paul Johnson7-2Minnehaha AcademyAldrich Arena
QuarterfinalSt. Paul Academy6-0SimleyAldrich Arena
SemifinalMahtomedi7-0South St. PaulRoseville
SemifinalSt. Paul Academy7-1St. Paul JohnsonRoseville
FinalMahtomedi5-2St. Paul AcademyRoseville
Section 5A
(1) Spring Lake Park (2) Chisago Lakes (3) Princeton (4) Mora/Hinckley-Finalyson (5) Providence Academy (6) Legacy Christian Academy (7) Proctor (8) Pine City/Rush City (9) Moose Lake (10) North Branch
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPine City8-5Moose LakePine City
PreliminaryProctor10-0North BranchProctor
QuarterfinalSpring Lake Park12-0Pine CityFogerty Arena
QuarterfinalProvidence Academy3-2MoraMora
QuarterfinalPrinceton11-2Legacy Christian AcademyPrinceton
QuarterfinalChisago Lakes5-3ProctorChisago Lakes
SemifinalSpring Lake Park6-2Providence AcademyFogerty Arena
SemifinalChisago Lakes5-3PrincetonChisago Lakes
FinalSpring Lake Park5-0Chisago LakesIsanti
Section 6A
(1) Alexandria (2) St. Cloud Cathedral (3) Fergus Falls (4) St. Cloud Apollo (5) Sartell-St. Stephen (6) Sauk Rapids-Rice (7) Little Falls (8) Northern Lakes (9) Wadena-Deer Creek (10) Prairie Centre (11) Breckenridge-Wahpeton
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryNorthern Lakes5-0Wadena-Deer CreekBreezy Point
PreliminarySauk Rapids10-1BreckenridgeSauk Rapids
PreliminaryLittle Falls6-2Prairie CenterLittle Falls
QuarterfinalAlexandria10-1Northern LakesAlexandria
QuarterfinalSt. Cloud Apollo2-1SartellSt. Cloud MAC
QuarterfinalFergus Falls3-1Sauk RapidsFergus Falls
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral9-2Little FallsSt. Cloud MAC
SemifinalSt. Cloud Apollo4-2AlexandriaAlexandria
SemifinalSt. Cloud Cathedral3-2(2OT)Fergus FallsAlexandria
FinalSt. Cloud Apollo4-2St. Cloud CathedralSt. Cloud MAC
Section 7A
(1) Hermantown (2) Duluth Marshall (3) Duluth Denfeld (4) Hibbing/Chisholm (5) Greenway (6) Eveleth-Gilbert (7) North Shore (8) Virginia (9) International Falls (10) Ely
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryVirginia5-1International FallsVirginia
PreliminaryNorth Shore11-5ElyTwo Harbors
QuarterfinalHermantown10-0VirginiaHermantown
QuarterfinalHibbing5-4(OT)GreenwayHibbing
QuarterfinalDuluth Denfeld3-0Eveleth-GilbertHeritage Center
QuarterfinalDuluth Marshall10-0North ShoreMars Lakeview Arena
SemifinalHermantown6-1HibbingAmsoil Arena
SemifinalDuluth Marshall4-0Duluth DenfeldAmsoil Arena
FinalHermantown4-0Duluth MarshallAmsoil Arena
Section 8A
(1) East Grand Forks (2) Thief River Falls (3) Warroad (4) Detroit Lakes (5) Kittson Central (6) Crookston (7) Lake of the Woods (8) Park Rapids (9) Red Lake Falls (10) Bagley/Fosston
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPark Rapids3-2(2OT)Red Lake FallsPark Rapids
PreliminaryLake of the Woods2-1(OT)BagleyBaudette
QuarterfinalEast Grand Forks4-0Park RapidsEast Grand Forks
QuarterfinalDetroit Lakes3-1Kittson CentralDetroit Lakes
QuarterfinalWarroad5-0CrookstonWarroad
QuarterfinalThief River Falls6-1Lake of the WoodsThief River Falls
SemifinalEast Grand Forks3-2Detroit LakesWarroad
SemifinalThief River Falls3-2WarroadWarroad
FinalEast Grand Forks4-3(OT)Thief River FallsWarroad

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.