2017 Minnesota High School Hockey

State Tournament
(1) Eden Prairie (2) St. Thomas Academy (3) Moorhead (4) Maple Grove (5) Grand Rapids
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalLakeville South5-2St. Thomas AcademyXcel Energy Center
QuarterfinalMoorhead4-2Hill-MurrayXcel Energy Center
QuarterfinalEden Prairie3-1WayzataXcel Energy Center
QuarterfinalGrand Rapids6-4Maple GroveXcel Energy Center
Cons SemiSt. Thomas Academy4-0Hill-MurrayMariucci Arena
Cons SemiWayzata2-1(OT)Maple GroveMariucci Arena
SemifinalMoorhead3-2Lakeville SouthXcel Energy Center
SemifinalGrand Rapids3-2Eden PrairieXcel Energy Center
ConsolationSt. Thomas Academy5-0WayzataMariucci Arena
Third PlaceEden Prairie3-2(OT)Lakeville SouthXcel Energy Center
FinalGrand Rapids6-3MoorheadXcel Energy Center
Section 1
(1) Lakeville North (2) Lakeville South (3) Farmington (4) Rochester Century (5) Owatonna (6) Rochester John Marshall (7) Rochester Mayo (8) Dodge County
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalLakeville North9-0Dodge CountyLakeville Ames
QuarterfinalOwatonna2-1Rochester CenturyRochester Rec
QuarterfinalFarmington3-1Roch. John MarshallFarmington
QuarterfinalLakeville South9-0Rochester MayoLakeville Hasse
SemifinalLakeville North10-2OwatonnaRochester Rec
SemifinalLakeville South6-2FarmingtonRochester Rec
FinalLakeville South3-1Lakeville NorthRochester Rec
Section 2
(1) Eden Prairie (2) Holy Family Catholic (3) Minnetonka (4) Prior Lake (5) Chaska (6) Chanhassen (7) Shakopee
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalPrior Lake4-1ChaskaPrior Lake
QuarterfinalMinnetonka5-1ChanhassenMinnetonka
QuarterfinalHoly Family9-2ShakopeeVictoria
SemifinalEden Prairie2-1Prior LakeBraemar Arena
SemifinalHoly Family5-1MinnetonkaBloom. Ice Garden
FinalEden Prairie4-3Holy FamilyMariucci Arena
Section 3
(1) St. Thomas Academy (2) Burnsville (3) Eastview (4) Eagan (5) Rosemount (6) Bloomington Jefferson (7) Park (8) Apple Valley (9) East Ridge (10) Hastings
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryEast Ridge3-1Apple ValleyApple Valley
PreliminaryPark3-1HastingsCottage Grove
QuarterfinalSt. Thomas Academy7-0East RidgeSt. Thomas Arena
QuarterfinalEagan2-1(OT)RosemountEagan
QuarterfinalBloomington Jefferson2-1EastviewApple Valley
QuarterfinalBurnsville5-1ParkBurnsville
SemifinalSt. Thomas Academy4-1EaganVeterans Center
SemifinalBloomington Jefferson3-2BurnsvilleVeterans Center
FinalSt. Thomas Academy7-0Bloomington JeffersonRidder Arena
Section 4
(1) Stillwater (2) Hill-Murray (3) White Bear Lake (4) Mounds View (5) Woodbury (6) Tartan (7) Roseville (8) North St. Paul (9) Irondale
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryNorth St. Paul7-1IrondaleAldrich Arena
QuarterfinalStillwater7-0North St. PaulAldrich Arena
QuarterfinalWoodbury3-2Mounds ViewAldrich Arena
QuarterfinalTartan1-0White Bear LakeAldrich Arena
QuarterfinalHill-Murray8-0RosevilleAldrich Arena
SemifinalStillwater5-1WoodburyAldrich Arena
SemifinalHill-Murray5-0TartanAldrich Arena
FinalHill-Murray6-3StillwaterAldrich Arena
Section 5
(1) Centennial (2) Maple Grove (3) Blaine (4) Champlin Park (5) Anoka (6) Coon Rapids (7) Spring Lake Park (8) Osseo
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalCentennial7-0OsseoCoon Rapids
QuarterfinalAnoka2-0Champlin ParkCoon Rapids
QuarterfinalBlaine7-2Coon RapidsChamplin
QuarterfinalMaple Grove10-1Spring Lake ParkChamplin
SemifinalCentennial6-1AnokaChamplin
SemifinalMaple Grove3-0BlaineChamplin
FinalMaple Grove4-3CentennialAldrich Arena
Section 6
(1) Edina (2) Cretin-Derham Hall (3) Wayzata (4) Benilde-St. Margaret's (5) St. Louis Park (6) Armstrong/Cooper (7) Holy Angels (8) Hopkins
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEdina8-0HopkinsBraemar Arena
QuarterfinalSt. Louis Park5-3Benilde-St. Margaret'sSt. Louis Park
QuarterfinalWayzata4-0Armstrong/CooperPlymouth
QuarterfinalCretin-Derham Hall5-0Holy AngelsHighland Arena
SemifinalEdina7-1St. Louis ParkBloom. Ice Garden
SemifinalWayzata4-0Cretin-Derham HallBraemar Arena
FinalWayzata3-1EdinaMariucci Arena
Section 7
(1) Elk River (2) Duluth East (3) Cloquet (4) Grand Rapids (5) Andover (6) Duluth Marshall (7) St. Francis (8) Forest Lake (9) Cambridge-Isanti
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryForest Lake10-1Cambridge-IsantiForest Lake
QuarterfinalElk River10-1Forest LakeElk River
QuarterfinalGrand Rapids4-2AndoverGrand Rapids
QuarterfinalCloquet2-1(2OT)Duluth MarshallCloquet
QuarterfinalDuluth East5-1St. FrancisHeritage Center
SemifinalGrand Rapids5-3Elk RiverAmsoil Arena
SemifinalDuluth East1-0CloquetAmsoil Arena
FinalGrand Rapids3-2(2OT)Duluth EastAmsoil Arena
Section 8
(1) Moorhead (2) St. Michael-Albertville (3) Roseau (4) Brainerd (5) Bemidji (6) Buffalo (7) St. Cloud (8) Rogers
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMoorhead6-0RogersMoorhead
QuarterfinalBrainerd5-4(OT)BemidjiBrainerd
QuarterfinalRoseau6-5(2OT)BuffaloRoseau
QuarterfinalSt. Michael-Albertville5-4St. CloudAlbertville
SemifinalMoorhead5-0BrainerdMoorhead
SemifinalRoseau6-5St. Michael-AlbertvilleAlbertville
FinalMoorhead6-0RoseauThief River Falls
State Tournament Class A
(1) Hermantown (2) Delano (3) Mahtomedi (4) East Grand Forks (5) St. Cloud Cathedral
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMonticello3-2DelanoXcel Energy Center
QuarterfinalNorthfield3-1MahtomediXcel Energy Center
QuarterfinalHermantown3-2(OT)LuverneXcel Energy Center
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral6-3East Grand ForksXcel Energy Center
Cons SemiDelano8-1MahtomediMariucci Arena
Cons SemiEast Grand Forks5-2LuverneMariucci Arena
SemifinalMonticello3-2NorthfieldXcel Energy Center
SemifinalHermantown6-5(OT)St. Cloud CathedralXcel Energy Center
ConsolationDelano6-3East Grand ForksMariucci Arena
Third PlaceSt. Cloud Cathedral2-1NorthfieldXcel Energy Center
FinalHermantown4-3(2OT)MonticelloXcel Energy Center
Section 1A
(1) Northfield (2) Rochester Lourdes (3) Red Wing (4) Mankato West (5) Mankato East (6) Albert Lea (7) Waseca (8) Austin (9) Le Sueur-Henderson/St. Peter (10) La Crescent (11) Faribault (12) Winona
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLe Sueur4-2AustinAustin
PreliminaryMankato East10-0WinonaMankato All Seasons
PreliminaryAlbert Lea9-3FaribaultAlbert Lea
PreliminaryWaseca7-1La CrescentWaseca
QuarterfinalNorthfield4-0Le SueurNorthfield
QuarterfinalMankato East5-2Mankato WestMankato All Seasons
QuarterfinalRed Wing6-5(2OT)Albert LeaRed Wing
QuarterfinalRochester Lourdes9-2WasecaGraham Arena
SemifinalNorthfield3-2(OT)Mankato EastRochester Rec
SemifinalRed Wing4-3(OT)Rochester LourdesRochester Rec
FinalNorthfield3-2(2OT)Red WingRochester Rec
Section 2A
(1) Delano (2) Breck (3) Orono (4) Blake (5) Mound Westonka (6) Minneapolis (7) Providence Academy (8) New Prague (9) Bloomington Kennedy (10) Waconia
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryNew Prague3-2Bloomington KennedyParade Ice Garden
PreliminaryWaconia4-3(OT)Providence AcademyParade Ice Garden
QuarterfinalDelano7-0New PragueParade Ice Garden
QuarterfinalBlake5-1Mound-WestonkaParade Ice Garden
QuarterfinalMinneapolis4-2OronoParade Ice Garden
QuarterfinalBreck7-0WaconiaParade Ice Garden
SemifinalDelano5-2BlakeParade Ice Garden
SemifinalBreck6-1MinneapolisParade Ice Garden
FinalDelano2-0BreckParade Ice Garden
Section 3A
(1) Luverne (2) Marshall (3) Litchfield (4) New Ulm (5) Hutchinson (6) Redwood Valley (7) Willmar (8) Windom (9) Fairmont (10) Worthington (11) Morris/Benson
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWindom6-1FairmontWindom
PreliminaryRedwood Valley6-0Morris/BensonRedwood Falls
PreliminaryWillmar8-1WorthingtonWillmar
QuarterfinalLuverne5-0WindomLuverne
QuarterfinalHutchinson2-1New UlmNew Ulm
QuarterfinalRedwood Valley5-4(OT)LitchfieldLitchfield
QuarterfinalMarshall1-0WillmarMarshall
SemifinalLuverne4-2HutchinsonGustavus Adolphus
SemifinalMarshall3-2Redwood ValleyGustavus Adolphus
FinalLuverne5-1MarshallGustavus Adolphus
Section 4A
(1) St. Paul Academy (2) Mahtomedi (3) St. Paul Johnson (4) Minnehaha Academy (5) Totino-Grace (6) South St. Paul (7) Henry Sibley (8) St. Paul Highland Park (9) Simley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Paul Highland Park4-3SimleyAldrich Arena
QuarterfinalSt. Paul Academy4-1St. Paul Highland ParkAldrich Arena
QuarterfinalTotino-Grace4-3Minnehaha AcademyAldrich Arena
QuarterfinalSt. Paul Johnson4-1South St. PaulAldrich Arena
QuarterfinalMahtomedi3-0Henry SibleyAldrich Arena
SemifinalSt. Paul Academy5-3Totino-GraceRoseville Arena
SemifinalMahtomedi4-1St. Paul JohnsonRoseville Arena
FinalMahtomedi3-1St. Paul AcademyRoseville Arena
Section 5A
(1) Monticello/Annandale/Maple Lake (2) North Branch (3) Chisago Lakes (4) Princeton (5) Pine City (6) Mora/Milaca (7) Sauk Rapids-Rice (8) Becker/Big Lake (9) Moose Lake (10) Legacy Christian Academy
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMoose Lake5-4(2OT)Becker-Big LakePrinceton
PreliminarySauk Rapids9-4Legacy Christian AcademySauk Rapids
QuarterfinalMonticello10-0Moose LakeMonticello
QuarterfinalPrinceton3-2(OT)Pine CityPrinceton
QuarterfinalChisago Lakes8-1MoraChisago Lakes
QuarterfinalNorth Branch6-4Sauk RapidsChisago Lakes
SemifinalMonticello6-1PrincetonMonticello
SemifinalChisago Lakes4-3North BranchChisago Lakes
FinalMonticello3-1Chisago LakesElk River
Section 6A
(1) St. Cloud Cathedral (2) Alexandria (3) Sartell (4) Little Falls (5) Fergus Falls (6) River Lakes (7) Wadena-Deer Creek (8) Prairie Centre (9) Breckenridge-Wahpeton
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPrairie Center3-1BreckenridgeSauk Centre
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral15-1Prairie CenterSt. Cloud MAC
QuarterfinalFergus Falls4-3(2OT)Little FallsLittle Falls
QuarterfinalSartell4-2River LakesSartell
QuarterfinalAlexandria13-0Wadena-Deer CreekAlexandria
SemifinalSt. Cloud Cathedral9-2Fergus FallsSt. Cloud MAC
SemifinalAlexandria3-2(OT)SartellSt. Cloud MAC
FinalSt. Cloud Cathedral3-2AlexandriaSt. Cloud MAC
Section 7A
(1) Hermantown (2) Hibbing-Chisholm (3) Greenway (4) Virginia (5) Eveleth-Gilbert (6) North Shore (7) International Falls (8) Duluth Denfeld (9) Proctor (10) Ely
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryDuluth Denfeld6-1ProctorHeritage Center
PreliminaryInternational Falls8-2ElyInternational Falls
QuarterfinalHermantown9-1Duluth DenfeldHermantown
QuarterfinalVirginia6-2Eveleth-GilbertVirginia
QuarterfinalGreenway5-3North ShoreColeraine
QuarterfinalHibbing6-2International FallsHibbing
SemifinalHermantown9-0VirginiaAmsoil Arena
SemifinalGreenway2-1HibbingAmsoil Arena
FinalHermantown5-1GreenwayAmsoil Arena
Section 8A
(1) East Grand Forks (2) Thief River Falls (3) Warroad (4) Detroit Lakes (5) Crookston (6) Lake of the Woods (7) Northern Lakes (8) Bagley/Fosston (9) Park Rapids (10) Red Lake Falls (11) Kittson Central
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryBagley5-4(OT)Park RapidsPark Rapids
PreliminaryLake of the Woods6-4Kittson CentralBaudette
PreliminaryNorthern Lakes5-1Red Lake FallsBreezy Point
QuarterfinalEast Grand Forks7-0BagleyEast Grand Forks
QuarterfinalCrookston2-1(2OT)Detroit LakesDetroit Lakes
QuarterfinalWarroad6-0Lake of the WoodsWarroad
QuarterfinalThief River Falls4-1Northern LakesThief River Falls
SemifinalEast Grand Forks3-1CrookstonThief River Falls
SemifinalWarroad4-2Thief River FallsThief River Falls
FinalEast Grand Forks5-1WarroadThief River Falls

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.