2019 Minnesota High School Hockey

State Tournament
(1) Edina (2) Blaine (3) Eden Prairie (4) St. Thomas Academy (5) Duluth East
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBlaine4-2White Bear LakeXcel Energy Center
QuarterfinalEden Prairie3-2(3OT)Lakeville SouthXcel Energy Center
QuarterfinalEdina4-2MoorheadXcel Energy Center
QuarterfinalSt. Thomas Academy3-1Duluth EastXcel Energy Center
Cons SemiLakeville South5-3White Bear LakeMariucci Arena
Cons SemiDuluth East3-2MoorheadMariucci Arena
SemifinalEden Prairie4-3BlaineXcel Energy Center
SemifinalEdina6-3St. Thomas AcademyXcel Energy Center
ConsolationDuluth East5-0Lakeville SouthMariucci Arena
Third PlaceBlaine5-1St. Thomas AcademyXcel Energy Center
FinalEdina3-2(OT)Eden PrairieXcel Energy Center
Section 1
(1) Hastings (2) Lakeville North (3) Rochester Century (4) Lakeville South (5) Rochester Mayo (6) Owatonna (7) Farmington (8) Rochester John Marshall (9) Dodge County
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRoch. John Marshall4-0Dodge CountyRochester Rec
QuarterfinalHastings9-0Roch. John MarshallHastings
QuarterfinalLakeville South4-1Rochester MayoLakeville Hasse
QuarterfinalOwatonna3-2(2OT)Rochester CenturyGraham Arena
QuarterfinalLakeville North5-2FarmingtonLakeville Ames
SemifinalLakeville South8-1HastingsRochester Rec
SemifinalLakeville North4-1OwatonnaRochester Rec
FinalLakeville South4-0Lakeville NorthBurnsville
Section 2
(1) Minnetonka (2) Chaska (3) Eden Prairie (4) Prior Lake (5) Holy Family (6) Chanhassen (7) Shakopee (8) New Prague
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMinnetonka5-0New PragueMinnetonka
QuarterfinalHoly Family1-0Prior LakePrior Lake
QuarterfinalEden Prairie9-0ChanhassenEden Prairie
QuarterfinalChaska8-3ShakopeeChaska
SemifinalHoly Family2-1(OT)MinnetonkaBraemar Arena
SemifinalEden Prairie7-3ChaskaBraemar Arena
FinalEden Prairie3-1Holy FamilyMariucci Arena
Section 3
(1) St. Thomas Academy (2) Rosemount (3) Eagan (4) Eastview (5) Burnsville (6) Bloomington Jefferson (7) Park (8) Apple Valley (9) East Ridge
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryEast Ridge5-1Apple ValleyApple Valley
QuarterfinalSt. Thomas Academy5-1East RidgeSt. Thomas Arena
QuarterfinalEastview4-3BurnsvilleApple Valley
QuarterfinalEagan6-2Bloomington JeffersonEagan
QuarterfinalRosemount8-2ParkRosemount
SemifinalSt. Thomas Academy5-1EastviewSt. Thomas Arena
SemifinalEagan4-2RosemountRosemount
FinalSt. Thomas Academy4-1EaganBraemar Arena
Section 4
(1) White Bear Lake (2) Hill-Murray (3) Stillwater (4) Irondale (5) Woodbury (6) Mounds View (7) Tartan (8) Roseville (9) North St. Paul
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRoseville6-0North St. PaulAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake7-2RosevilleAldrich Arena
QuarterfinalWoodbury9-3IrondaleAldrich Arena
QuarterfinalStillwater5-3Mounds ViewAldrich Arena
QuarterfinalHill-Murray3-2(OT)TartanAldrich Arena
SemifinalWhite Bear Lake6-0WoodburyAldrich Arena
SemifinalHill-Murray2-1(OT)StillwaterAldrich Arena
FinalWhite Bear Lake3-2Hill-MurrayAldrich Arena
Section 5
(1) Blaine (2) Maple Grove (3) Champlin Park (4) Centennial (5) Coon Rapids (6) Anoka (7) Spring Lake Park (8) Osseo
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBlaine10-1OsseoChamplin
QuarterfinalCentennial10-1Coon RapidsChamplin
QuarterfinalChamplin Park2-0AnokaCoon Rapids
QuarterfinalMaple Grove11-0Spring Lake ParkCoon Rapids
SemifinalBlaine5-0CentennialChamplin
SemifinalMaple Grove4-2Champlin ParkChamplin
FinalBlaine2-1Maple GroveAldrich Arena
Section 6
(1) Edina (2) Benilde-St. Margaret's (3) Wayzata (4) Blake (5) Cretin-Derham Hall (6) Armstrong/Cooper (7) Holy Angels (8) Hopkins (9) St. Louis Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryHopkins4-3(OT)St. Louis ParkHopkins
QuarterfinalEdina7-0HopkinsBraemar Arena
QuarterfinalBlake5-1Cretin-Derham HallBlake Arena
QuarterfinalWayzata5-1Armstrong/CooperPlymouth
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's7-1Holy AngelsSt. Louis Park
SemifinalEdina4-2BlakeBloom. Ice Garden
SemifinalBenilde-St. Margaret's3-2WayzataBloom. Ice Garden
FinalEdina5-1Benilde-St. Margaret'sMariucci Arena
Section 7
(1) Andover (2) Duluth East (3) Cloquet (4) Forest Lake (5) Elk River (6) Grand Rapids (7) Duluth Marshall (8) St. Francis (9) Cambridge-Isanti
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Francis7-3CambridgeSt. Francis
QuarterfinalAndover11-0St. FrancisAndover
QuarterfinalElk River5-2Forest LakeForest Lake
QuarterfinalCloquet4-1Grand RapidsCloquet
QuarterfinalDuluth East7-0Duluth MarshallHeritage Center
SemifinalAndover8-0Elk RiverAmsoil Arena
SemifinalDuluth East5-2CloquetAmsoil Arena
FinalDuluth East4-3(OT)AndoverAmsoil Arena
Section 8
(1) Moorhead (2) Roseau (3) Brainerd (4) Buffalo (5) St. Michael-Albertville (6) Bemidji (7) St. Cloud (8) Rogers
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMoorhead7-0RogersMoorhead
QuarterfinalBuffalo4-0St. Michael-AlbertvilleBuffalo
QuarterfinalBrainerd4-3BemidjiBrainerd
QuarterfinalRoseau3-2(OT)St. CloudRoseau
SemifinalMoorhead3-0BuffaloMoorhead
SemifinalBrainerd4-2RoseauRoseau
FinalMoorhead3-2BrainerdSanford Center
State Tournament Class A
(1) Mahtomedi (2) St. Cloud Cathedral (3) East Grand Forks (4) Greenway (5) Delano
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral7-0North BranchXcel Energy Center
QuarterfinalEast Grand Forks5-2Minnesota RiverXcel Energy Center
QuarterfinalMahtomedi6-0New UlmXcel Energy Center
QuarterfinalGreenway6-4DelanoXcel Energy Center
Cons SemiNorth Branch5-2Minnesota RiverMariucci Arena
Cons SemiDelano2-1New UlmMariucci Arena
SemifinalSt. Cloud Cathedral6-2East Grand ForksXcel Energy Center
SemifinalGreenway3-2(OT)MahtomediXcel Energy Center
ConsolationDelano2-1North BranchMariucci Arena
Third PlaceMahtomedi7-3East Grand ForksXcel Energy Center
FinalSt. Cloud Cathedral5-2GreenwayXcel Energy Center
Section 1A
(1) Mankato East (2) Minnesota River (3) Albert Lea (4) Rochester Lourdes (5) Mankato West (6) Faribault (7) Austin (8) Waseca (9) Winona (10) La Crescent
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWinona4-3(OT)WasecaWaseca
PreliminaryAustin6-1La CrescentAustin
QuarterfinalMankato East8-0WinonaMankato All Seasons
QuarterfinalRochester Lourdes6-3Mankato WestGraham Arena
QuarterfinalAlbert Lea4-1FaribaultAlbert Lea
QuarterfinalMinnesota River6-2AustinLe Sueur
SemifinalRochester Lourdes6-4Mankato EastRochester Rec
SemifinalMinnesota River6-2Albert LeaRochester Rec
FinalMinnesota River5-3Rochester LourdesRochester Rec
Section 2A
(1) Orono (2) Delano (3) Mound-Westonka (4) Breck (5) Waconia (6) Minneapolis (7) Southwest Christian (8) Bloomington Kennedy (9) Providence Academy
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryProvidence Academy5-4Bloomington KennedySt. Louis Park
QuarterfinalOrono9-1Providence AcademySt. Louis Park
QuarterfinalBreck3-0WaconiaSt. Louis Park
QuarterfinalMinneapolis5-3Mound-WestonkaSt. Louis Park
QuarterfinalDelano5-0SW Christian/RichfieldSt. Louis Park
SemifinalOrono6-1BreckSt. Louis Park
SemifinalDelano3-0MinneapolisSt. Louis Park
FinalDelano2-0OronoSt. Louis Park
Section 3A
(1) Marshall (2) Litchfield (3) New Ulm (4) Luverne (5) Hutchinson (6) Windom (7) Redwood Valley (8) Willmar (9) Worthington (10) Fairmont
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWillmar4-1WorthingtonWillmar
PreliminaryRedwood Valley12-4FairmontRedwood Falls
QuarterfinalMarshall6-2WillmarMarshall
QuarterfinalHutchinson6-3LuverneLuverne
QuarterfinalNew Ulm7-2WindomNew Ulm
QuarterfinalLitchfield6-2Redwood ValleyLitchfield
SemifinalHutchinson3-2(OT)MarshallGustavus Adolphus
SemifinalNew Ulm2-1LitchfieldGustavus Adolphus
FinalNew Ulm6-4HutchinsonGustavus Adolphus
Section 4A
(1) Totino-Grace (2) Mahtomedi (3) Northfield (4) St. Paul Johnson (5) St. Paul Academy (6) South St. Paul (7) Gentry Academy (8) Simley (9) Henry Sibley (10) Red Wing (11) Minnehaha Academy (12) St. Paul Highland/Central
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySimley2-1(4OT)Henry SibleyRoseville
PreliminarySt. Paul Academy6-0St. Paul Highland ParkAldrich Arena
PreliminarySouth St. Paul7-1Minnehaha AcademyAldrich Arena
PreliminaryGentry Academy4-2Red WingAldrich Arena
QuarterfinalTotino-Grace12-0SimleyAldrich Arena
QuarterfinalSt. Paul Academy2-0St. Paul JohnsonAldrich Arena
QuarterfinalSouth St. Paul6-2NorthfieldAldrich Arena
QuarterfinalMahtomedi6-1Gentry AcademyAldrich Arena
SemifinalTotino-Grace4-2St. Paul AcademyRoseville
SemifinalMahtomedi6-1South St. PaulRoseville
FinalMahtomedi5-0Totino-GraceRoseville
Section 5A
(1) Monticello (2) North Branch (3) Princeton (4) Chicago Lakes (5) Pine City (6) Sauk-Rapids-Rice (7) Mora-Milaca (8) Northern Lakes (9) Becker-Big Lake (10) Moose Lake (11) Legacy Christian Academy
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryNorthern Lakes8-6Becker-Big LakeBreezy Point
PreliminarySauk Rapids12-1Legacy ChristianSauk Rapids
PreliminaryMora7-1Moose LakeMora
QuarterfinalMonticello5-2Northern LakesMonticello
QuarterfinalChisago Lakes6-1Pine CityChisago Lakes
QuarterfinalPrinceton7-4Sauk RapidsPrinceton
QuarterfinalNorth Branch5-1MoraChisago Lakes
SemifinalChisago Lakes3-2MonticelloMonticello
SemifinalNorth Branch3-1PrincetonChisago Lakes
FinalNorth Branch3-2Chisago LakesElk River
Section 6A
(1) St. Cloud Cathedral (2) Sartell-St. Stephen (3) Alexandria (4) Little Falls (5) River Lakes (6) Fergus Falls (7) Melrose (8) Wadena-Deer Creek (9) Breckenridge (10) Morris
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryBreckenridge6-3WadenaWadena
PreliminaryPrairie Centre5-4(2OT)Morris/BensonLong Prairie
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral11-0BreckenridgeSt. Cloud MAC
QuarterfinalRiver Lakes2-0Little FallsLittle Falls
QuarterfinalAlexandria6-1Fergus FallsAlexandria
QuarterfinalSartell8-2Prairie CentreSartell
SemifinalSt. Cloud Cathedral6-0River LakesSt. Cloud MAC
SemifinalAlexandria5-0SartellSt. Cloud MAC
FinalSt. Cloud Cathedral4-1AlexandriaSt. Cloud MAC
Section 7A
(1) Hermantown (2) Duluth Denfeld (3) Greenway (4) Virginia (5) Eveleth-Gilbert (6) Two Harbors (7) International Falls (8) Hibbing (9) Proctor (10) Ely
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryHibbing5-4(2OT)ProctorHibbing
PreliminaryEly4-3International FallsInternational Falls
QuarterfinalHermantown13-0HibbingHermantown
QuarterfinalVirginia5-4(3OT)Eveleth-GilbertVirginia
QuarterfinalGreenway7-1North ShoreColeraine
QuarterfinalDuluth Denfeld9-0ElyHeritage Center
SemifinalHermantown9-1VirginiaAmsoil Arena
SemifinalGreenway6-2Duluth DenfeldAmsoil Arena
FinalGreenway3-2(2OT)HermantownAmsoil Arena
Section 8A
(1) East Grand Forks (2) Thief River Falls (3) Warroad (4) Crookston (5) Detroit Lakes (6) Lake of the Woods (7) Kittson Central (8) Park Rapids (9) Red Lake Falls (10) Bagley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRed Lake Falls3-2(2OT)Park RapidsPark Rapids
PreliminaryKittson Central7-2BagleyHallock
QuarterfinalEast Grand Forks9-0Red Lake FallsEast Grand Forks
QuarterfinalDetroit Lakes2-1CrookstonCrookston
QuarterfinalWarroad4-1Lake of the WoodsWarroad
QuarterfinalThief River Falls2-1(OT)Kittson CentralThief River Falls
SemifinalEast Grand Forks4-0Detroit LakesEast Grand Forks
SemifinalWarroad2-1(2OT)Thief River FallsEast Grand Forks
FinalEast Grand Forks3-1WarroadEast Grand Forks

Copyright 1999-2019 hmpioneers.net

.