2020 Minnesota High School Hockey

State Tournament
(1) Andover (2) Blake (3) Eden Prairie (4) Moorhead (5) Hill-Murray
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBlake7-5Maple GroveXcel Energy Center
QuarterfinalEden Prairie4-0Lakeville SouthXcel Energy Center
QuarterfinalSt. Thomas Academy3-2AndoverXcel Energy Center
QuarterfinalHill-Murray5-1MoorheadXcel Energy Center
Cons SemiMaple Grove3-0Lakeville SouthMariucci Arena
Cons SemiAndover4-1MoorheadMariucci Arena
SemifinalEden Prairie4-1BlakeXcel Energy Center
SemifinalHill-Murray3-2(OT)St. Thomas AcademyXcel Energy Center
ConsolationAndover4-1Maple GroveMariucci Arena
Third PlaceBlake4-0St. Thomas AcademyXcel Energy Center
FinalHill-Murray4-1Eden PrairieXcel Energy Center
Section 1
(1) Lakeville South (2) Lakeville North (3) Hastings (4) Rochester Century (5) Owatonna (6) Farmington (7) Northfield (8) Rochester Mayo (9) Rochester John Marshall
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRochester Mayo6-1Roch. John MarshallGraham Arena
QuarterfinalLakeville South9-1Rochester MayoLakeville Hasse
QuarterfinalRochester Century5-1OwatonnaGraham Arena
QuarterfinalHastings7-5FarmingtonHastings
QuarterfinalLakeville North5-2NorthfieldLakeville Ames
SemifinalLakeville South5-1Rochester CenturyRochester Rec
SemifinalHastings6-4Lakeville NorthRochester Rec
FinalLakeville South3-2(OT)HastingsRochester Rec
Section 2
(1) Prior Lake (2) Eden Prairie (3) Minnetonka (4) Chaska (5) Holy Family (6) Chanhassen (7) Shakopee (8) New Prague
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalPrior Lake5-1New PraguePrior Lake
QuarterfinalChaska6-3Holy FamilyChaska
QuarterfinalMinnetonka3-0ChanhassenMinnetonka
QuarterfinalEden Prairie4-1ShakopeeEden Prairie
SemifinalChaska4-1Prior LakeBraemar Arena
SemifinalEden Prairie6-1MinnetonkaBraemar Arena
FinalEden Prairie3-2ChaskaMariucci Arena
Section 3
(1) Rosemount (2) Burnsville (3) Eagan (4) Eastview (5) St. Thomas Academy (6) Bloomington Jefferson (7) Park (8) Apple Valley
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalRosemount5-1Apple ValleyRosemount
QuarterfinalSt. Thomas Academy5-0EastviewApple Valley
QuarterfinalEagan1-0Bloomington JeffersonEagan
QuarterfinalBurnsville5-1ParkBurnsville
SemifinalSt. Thomas Academy3-1RosemountRosemount
SemifinalBurnsville5-1EaganBurnsville
FinalSt. Thomas Academy2-0BurnsvilleBraemar Arena
Section 4
(1) Hill-Murray (2) Stillwater (3) White Bear Lake (4) East Ridge (5) Mounds View (6) Woodbury (7) Roseville (8) Irondale (9) Minnehaha Academy
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryIrondale6-1Minnehaha AcademySuper Rink
QuarterfinalHill-Murray8-0IrondaleAldrich Arena
QuarterfinalMounds View6-2East RidgeCottage Grove
QuarterfinalWhite Bear Lake4-1WoodburyVadnais
QuarterfinalStillwater9-1RosevilleSt. Croix Rec
SemifinalHill-Murray6-2Mounds ViewAldrich Arena
SemifinalWhite Bear Lake5-3StillwaterAldrich Arena
FinalHill-Murray3-2White Bear LakeAldrich Arena
Section 5
(1) Blaine (2) Maple Grove (3) Centennial (4) Totino-Grace (5) Champlin Park (6) Osseo (7) Spring Lake Park (8) Coon Rapids
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBlaine7-0Coon RapidsChamplin
QuarterfinalTotino-Grace3-1Champlin ParkCoon Rapids
QuarterfinalCentennial5-1OsseoChamplin
QuarterfinalMaple Grove9-0Spring Lake ParkCoon Rapids
SemifinalBlaine1-0Totino-GraceChamplin
SemifinalMaple Grove4-1CentennialChamplin
FinalMaple Grove3-0BlaineAldrich Arena
Section 6
(1) Blake (2) Benilde-St. Margaret's (3) Cretin-Derham Hall (4) Edina (5) Wayzata (6) St. Louis Park (7) Holy Angels (8) Hopkins
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBlake9-1HopkinsBlake Arena
QuarterfinalEdina5-4(OT)WayzataBraemar Arena
QuarterfinalCretin-Derham Hall6-3St. Louis ParkHighland Arena
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's6-4Holy AngelsSt. Louis Park
SemifinalBlake5-1EdinaBloom. Ice Garden
SemifinalBenilde-St. Margaret's2-1Cretin-Derham HallBloom. Ice Garden
FinalBlake4-3(OT)Benilde-St. Margaret'sMariucci Arena
Section 7
(1) Andover (2) Grand Rapids (3) Cloquet-Esko-Carlton (4) Forest Lake (5) Duluth East (6) Elk River (7) Anoka (8) Duluth Marshall
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalAndover9-0Duluth MarshallAndover
QuarterfinalForest Lake1-0Duluth EastForest Lake
QuarterfinalElk River5-4(OT)CloquetCloquet
QuarterfinalGrand Rapids4-0AnokaGrand Rapids
SemifinalAndover7-0Forest LakeAmsoil Arena
SemifinalElk River3-1Grand RapidsAmsoil Arena
FinalAndover8-1Elk RiverAmsoil Arena
Section 8
(1) Moorhead (2) St. Michael-Albertville (3) Roseau (4) St. Cloud (5) Rogers (6) Brainerd (7) Buffalo (8) Bemidji
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMoorhead3-1BemidjiMoorhead
QuarterfinalSt. Cloud6-3RogersSt. Cloud MAC
QuarterfinalRoseau2-1(OT)BrainerdRoseau
QuarterfinalSt. Michael-Albertville6-2BuffaloAlbertville
SemifinalMoorhead8-2St. CloudMoorhead
SemifinalRoseau5-1St. Michael-AlbertvilleAlbertville
FinalMoorhead3-2RoseauSanford Center
State Tournament Class A
(1) Warroad (2) St. Cloud Cathedral (3) Hermantown (4) Mahtomedi (5) Delano
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral11-2Mankato EastXcel Energy Center
QuarterfinalHermantown7-1MonticelloXcel Energy Center
QuarterfinalWarroad9-3HutchinsonXcel Energy Center
QuarterfinalMahtomedi5-2DelanoXcel Energy Center
Cons SemiMonticello6-1Mankato EastMariucci Arena
Cons SemiDelano6-5(OT)HutchinsonMariucci Arena
SemifinalHermantown6-2St. Cloud CathedralXcel Energy Center
SemifinalMahtomedi5-1WarroadXcel Energy Center
ConsolationDelano2-1(OT)MonticelloMariucci Arena
Third PlaceSt. Cloud Cathedral6-4WarroadXcel Energy Center
FinalMahtomedi3-2(OT)HermantownXcel Energy Center
Section 1A
(1) Dodge County (2) Mankato West (3) Faribault (4) Mankato East/Loyola (5) Minnesota River (6) Waseca (7) Albert Lea (8) Winona (9) Austin (10) La Crescent (11) Rochester Lourdes
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWinona5-1AustinWinona
PreliminaryWaseca2-1Rochester LourdesWaseca
PreliminaryAlbert Lea5-1La CrescentAlbert Lea
QuarterfinalDodge County5-1WinonaKasson
QuarterfinalMankato East4-2Minnesota RiverMankato All Seasons
QuarterfinalFaribault2-1(OT)WasecaFaribault
QuarterfinalMankato West4-2Albert LeaMankato All Seasons
SemifinalMankato East5-3Dodge CountyRochester Rec
SemifinalMankato West3-0FaribaultRochester Rec
FinalMankato East3-1Mankato WestRochester Rec
Section 2A
(1) Orono (2) Delano (3) Breck (4) Robbinsdale Armstrong/Cooper (5) Mound-Westonka (6) Minneapolis (7) Southwest Christian/Richfield (8) Bloomington Kennedy (9) Providence Academy (10) Waconia
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryBloomington Kennedy4-3(OT)Providence AcademySt. Louis Park
PreliminarySW Christian/Richfield4-1WaconiaSt. Louis Park
QuarterfinalOrono5-1Bloomington KennedySt. Louis Park
QuarterfinalArmstrong/Cooper5-3Mound-WestonkaSt. Louis Park
QuarterfinalBreck5-1MinneapolisSt. Louis Park
QuarterfinalDelano3-2SW Christian/RichfieldSt. Louis Park
SemifinalArmstrong/Cooper4-0OronoSt. Louis Park
SemifinalDelano4-2BreckSt. Louis Park
FinalDelano3-2(2OT)Armstrong/CooperSt. Louis Park
Section 3A
(1) Hutchinson (2) Litchfield/Dassel-Cokato (3) New Ulm (4) Marshall (5) Luverne (6) Windom (7) Worthington (8) Fairmont (9) Willmar (10) Redwood Valley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryFairmont4-1WillmarFairmont
PreliminaryWorthington11-4Redwood ValleyWorthington
QuarterfinalHutchinson10-0FairmontHutchinson
QuarterfinalLuverne4-3MarshallMarshall
QuarterfinalNew Ulm9-2WindomNew Ulm
QuarterfinalLitchfield5-1WorthingtonLitchfield
SemifinalHutchinson6-1LuverneGustavus Adolphus
SemifinalLitchfield7-4New UlmGustavus Adolphus
FinalHutchinson8-1LitchfieldGustavus Adolphus
Section 4A
(1) Mahtomedi (2) St. Paul Johnson (3) Gentry Academy (4) Tartan (5) Simley (6) South St. Paul (7) St. Paul Academy (8) Henry Sibley (9) Red Wing (10) St. Paul Highland Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryHenry Sibley5-2Red WingWest St. Paul
PreliminarySt. Paul Academy6-1St. Paul Highland ParkDrake Arena
QuarterfinalMahtomedi7-1Henry SibleySt. Croix Rec
QuarterfinalTartan6-0SimleyTartan Arena
QuarterfinalSouth St. Paul3-1Gentry AcademyVadnais
QuarterfinalSt. Paul Academy5-2St. Paul JohnsonPhalen Arena
SemifinalMahtomedi2-0TartanRoseville
SemifinalSouth St. Paul3-2(3OT)St. Paul AcademyRoseville
FinalMahtomedi5-1South St. PaulRoseville
Section 5A
(1) Monticello (2) North Branch (3) Pine City (4) St. Francis (5) Princeton (6) Northern Lakes (7) Chisago Lakes (8) Sauk Rapids-Rice (9) Mora/Milaca (10) Cambridge-Isanti (11) Becker/Big Lake (12) Moose Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySauk Rapids2-0MoraSauk Rapids
PreliminaryPrinceton15-1Moose LakePrinceton
PreliminaryNorthern Lakes6-2Becker/Big LakeBreezy Point
PreliminaryChisago Lakes2-1CambridgeChisago Lakes
QuarterfinalMonticello8-0Sauk RapidsMonticello
QuarterfinalPrinceton5-2St. FrancisEast Bethel
QuarterfinalPine City3-1Northern LakesPine City
QuarterfinalChisago Lakes2-1North BranchChisago Lakes
SemifinalMonticello5-1PrincetonMonticello
SemifinalPine City4-3Chisago LakesPine City
FinalMonticello6-4Pine CityFogerty Arena
Section 6A
(1) St. Cloud Cathedral (2) Alexandria (3) Little Falls (4) River Lakes (5) Fergus Falls (6) Sartell-St. Stephen (7) Morris/Benson (8) Breckenridge/Wahpeton (9) Prairie Centre (10) Wadena-Deer Creek
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPrairie Centre3-2BreckenridgeWahpeton
PreliminaryMorris/Benson4-2WadenaBenson
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral11-1Prairie CentreSt. Cloud MAC
QuarterfinalRiver Lakes1-0(OT)Fergus FallsPaynesville
QuarterfinalLittle Falls6-0SartellLittle Falls
QuarterfinalAlexandria7-1Morris/BensonAlexandria
SemifinalSt. Cloud Cathedral5-1River LakesSt. Cloud MAC
SemifinalAlexandria2-0Little FallsSt. Cloud MAC
FinalSt. Cloud Cathedral8-1AlexandriaSt. Cloud MAC
Section 7A
(1) Hermantown (2) Duluth Denfeld (3) Greenway (4) Eveleth-Gilbert (5) International Falls (6) Virginia/Mountain Iron-Buhl (7) Proctor (8) Hibbing/Chisholm (9) North Shore (10) Ely
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryNorth Shore4-3Hibbing/ChisholmHibbing
PreliminaryProctor12-2ElyProctor
QuarterfinalHermantown12-1North ShoreHermantown
QuarterfinalEveleth-Gilbert5-1International FallsEveleth
QuarterfinalGreenway8-0VirginiaColeraine
QuarterfinalDuluth Denfeld4-1ProctorHeritage Center
SemifinalHermantown8-0Eveleth-GilbertAmsoil Arena
SemifinalDuluth Denfeld4-0GreenwayAmsoil Arena
FinalHermantown6-0Duluth DenfeldAmsoil Arena
Section 8A
(1) Warroad (2) East Grand Forks (3) Thief River Falls (4) Kittson Central (5) Detroit Lakes (6) Red Lake Falls (7) Crookston (8) Lake of the Woods (9) Bagley/Fosston (10) Park Rapids
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLake of the Woods5-2BagleyBaudette
PreliminaryCrookston7-1Park RapidsCrookston
QuarterfinalWarroad8-0Lake of the WoodsWarroad
QuarterfinalDetroit Lakes7-4Kittson CentralHallock
QuarterfinalThief River Falls6-1Red Lake FallsThief River Falls
QuarterfinalEast Grand Forks10-1CrookstonEast Grand Forks
SemifinalWarroad7-0Detroit LakesThief River Falls
SemifinalEast Grand Forks2-1Thief River FallsThief River Falls
FinalWarroad4-0East Grand ForksThief River Falls

Copyright 1999-2020 hmpioneers.net

.