2022 Minnesota High School Hockey

State Tournament
(1) Hill-Murray (2) Cretin-Derham Hall (3) Maple Grove (4) Moorhead (5) Andover
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalPrior Lake6-0Cretin-Derham HallXcel Energy Center
QuarterfinalMaple Grove5-2EdinaXcel Energy Center
QuarterfinalHill-Murray3-2Lakeville SouthXcel Energy Center
QuarterfinalAndover2-1(2OT)MoorheadXcel Energy Center
Cons SemiEdina4-3Cretin-Derham HallMariucci Arena
Cons SemiMoorhead5-2Lakeville SouthMariucci Arena
SemifinalMaple Grove6-2Prior LakeXcel Energy Center
SemifinalAndover4-2Hill-MurrayXcel Energy Center
ConsolationEdina3-2(OT)MoorheadMariucci Arena
Third PlaceHill-Murray3-2(OT)Prior LakeXcel Energy Center
FinalAndover6-5(2OT)Maple GroveXcel Energy Center
Section 1
(1) Lakeville South (2) Lakeville North (3) Hastings (4) Rochester Mayo (5) Farmington (6) Owatonna (7) Rochester Century (8) Dodge County (9) Rochester John Marshall
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryDodge County5-1Roch. John MarshallKasson
QuarterfinalLakeville South9-1Dodge CountyLakeville Hasse
QuarterfinalRochester Mayo4-2FarmingtonGraham Arena
QuarterfinalHastings6-0OwatonnaHastings
QuarterfinalLakeville North10-2Rochester CenturyLakeville Ames
SemifinalLakeville South6-0Rochester MayoRochester Rec
SemifinalLakeville North3-2(OT)HastingsRochester Rec
FinalLakeville South4-1Lakeville NorthRochester Rec
Section 2
(1) Eden Prairie (2) Minnetonka (3) Chaska (4) Prior Lake (5) Holy Family (6) Chanhassen (7) Shakopee (8) Bloomington Jefferson
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEden Prairie7-2Bloomington JeffersonEden Prairie
QuarterfinalPrior Lake3-1Holy FamilyPrior Lake
QuarterfinalChaska3-2ChanhassenChaska
QuarterfinalMinnetonka3-1ShakopeeMinnetonka
SemifinalPrior Lake4-2Eden PrairieBraemar Arena
SemifinalChaska3-2(OT)MinnetonkaBraemar Arena
FinalPrior Lake7-4ChaskaBraemar Arena
Section 3
(1) Cretin-Derham Hall (2) St. Thomas Academy (3) Eastview (4) Rosemount (5) Park (6) Eagan (7) Apple Valley (8) Burnsville
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalCretin-Derham Hall6-1BurnsvilleHighland Arena
QuarterfinalRosemount6-0ParkRosemount
QuarterfinalEastview8-0EaganApple Valley
QuarterfinalSt. Thomas Academy8-2Apple ValleySt. Thomas Arena
SemifinalCretin-Derham Hall5-2RosemountBraemar Arena
SemifinalEastview2-1(2OT)St. Thomas AcademyBraemar Arena
FinalCretin-Derham Hall3-0EastviewBraemar Arena
Section 4
(1) Hill-Murray (2) Stillwater (3) White Bear Lake (4) Gentry Academy (5) Woodbury (6) Tartan (7) East Ridge (8) Roseville (9) Minnehaha Academy
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRoseville5-2Minnehaha AcademyRoseville
QuarterfinalHill-Murray5-0RosevilleAldrich Arena
QuarterfinalGentry Academy5-2WoodburyVadnais
QuarterfinalWhite Bear Lake4-0TartanVadnais
QuarterfinalStillwater4-1East RidgeSt. Croix Rec
SemifinalHill-Murray7-2Gentry AcademyAldrich Arena
SemifinalWhite Bear Lake2-1StillwaterAldrich Arena
FinalHill-Murray5-0White Bear LakeAldrich Arena
Section 5
(1) Rogers (2) Maple Grove (3) Centennial (4) Champlin Park (5) Mounds View (6) Totino-Grace (7) Spring Lake Park (8) Osseo (9) Irondale
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryIrondale3-2OsseoOsseo
QuarterfinalRogers12-1IrondaleRogers
QuarterfinalChamplin Park4-1Mounds ViewChamplin
QuarterfinalCentennial6-3Totino-GraceCentennial
QuarterfinalMaple Grove6-3Spring Lake ParkMaple Grove
SemifinalRogers5-1Champlin ParkFogerty Arena
SemifinalMaple Grove6-0CentennialFogerty Arena
FinalMaple Grove4-2RogersElk River
Section 6
(1) Benilde-St. Margaret's (2) Edina (3) Wayzata (4) Holy Angels (5) Blake (6) St. Louis Park (7) Armstrong/Cooper (8) Hopkins
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's10-0HopkinsSt. Louis Park
QuarterfinalBlake5-1Holy AngelsRichfield
QuarterfinalWayzata6-0St. Louis ParkPlymouth
QuarterfinalEdina9-0Armstrong/CooperBraemar Arena
SemifinalBenilde-St. Margaret's5-1BlakeBloom. Ice Garden
SemifinalEdina1-0(OT)WayzataBloom. Ice Garden
FinalEdina4-0Benilde-St. Margaret'sBloom. Ice Garden
Section 7
(1) Andover (2) Grand Rapids (3) Blaine (4) Forest Lake (5) Anoka (6) Coon Rapids (7) Duluth East (8) Cloquet-Esko-Carlton (9) Duluth Marshall (10) Northern Edge
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryCloquet3-2Duluth MarshallCloquet
PreliminaryDuluth East3-0Northern EdgeHeritage Center
QuarterfinalAndover7-0CloquetAndover
QuarterfinalForest Lake6-2AnokaForest Lake
QuarterfinalBlaine6-4Coon RapidsFogerty Arena
QuarterfinalGrand Rapids6-1Duluth EastGrand Rapids
SemifinalAndover10-2Forest LakeAmsoil Arena
SemifinalGrand Rapids9-1BlaineAmsoil Arena
FinalAndover3-1Grand RapidsAmsoil Arena
Section 8
(1) Moorhead (2) Roseau (3) Elk River (4) Buffalo (5) St. Michael-Albertville (6) Bemidji (7) Sartell (8) St. Cloud (9) Brainerd
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryBrainerd3-2(OT)St. CloudSt. Cloud MAC
QuarterfinalMoorhead7-0BrainerdMoorhead
QuarterfinalSt. Michael-Albertville4-0BuffaloBuffalo
QuarterfinalElk River4-3BemidjiElk River
QuarterfinalRoseau7-2SartellRoseau
SemifinalMoorhead4-1St. Michael-AlbertvilleMoorhead
SemifinalElk River4-3RoseauRoseau
FinalMoorhead8-4Elk RiverSt. Cloud MAC
State Tournament Class A
(1) Hermantown (2) Warroad (3) Mahtomedi (4) Minneapolis (5) Alexandria
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalWarroad7-1MonticelloXcel Energy Center
QuarterfinalMahtomedi4-1Mankato EastXcel Energy Center
QuarterfinalHermantown5-1New PragueXcel Energy Center
QuarterfinalAlexandria4-1MinneapolisXcel Energy Center
Cons SemiMonticello3-1Mankato EastMariucci Arena
Cons SemiMinneapolis5-2New PragueMariucci Arena
SemifinalWarroad5-4(OT)MahtomediXcel Energy Center
SemifinalHermantown7-1AlexandriaXcel Energy Center
ConsolationMinneapolis4-1MonticelloMariucci Arena
Third PlaceMahtomedi4-2AlexandriaXcel Energy Center
FinalHermantown3-2WarroadXcel Energy Center
Section 1A
(1) Northfield (2) Rochester Lourdes (3) Albert Lea (4) New Prague (5) Faribault (6) La Crescent (7) Winona (8) Red Wing (9) Waseca (10) Austin (11) Winona Cotter
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRed Wing5-0WasecaRed Wing
PreliminaryLa Crescent9-0Winona CotterLa Crescent
PreliminaryWinona3-0AustinWinona
QuarterfinalNorthfield7-2Red WingNorthfield
QuarterfinalNew Prague7-1FaribaultNew Prague
QuarterfinalAlbert Lea4-3La CrescentAlbert Lea
QuarterfinalRochester Lourdes5-1WinonaGraham Arena
SemifinalNew Prague3-2(OT)NorthfieldRochester Rec
SemifinalAlbert Lea4-3Rochester LourdesRochester Rec
FinalNew Prague5-2Albert LeaRochester Rec
Section 2A
(1) Minneapolis (2) Delano (3) Orono (4) Providence Academy (5) Litchfield (6) Southwest Christian (7) Mound Westonka (8) Breck (9) Hutchinson (10) Waconia (11) Bloomington Kennedy
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryHutchinson6-3BreckBreck Arena
PreliminarySW Christian/Richfield6-3Bloomington KennedyRichfield
PreliminaryMound-Westonka3-2WaconiaMound
QuarterfinalMinneapolis5-1HutchinsonParade Ice Garden
QuarterfinalProvidence Academy7-3LitchfieldPlymouth
QuarterfinalOrono2-1SW Christian/RichfieldOrono
QuarterfinalDelano6-2Mound-WestonkaDelano
SemifinalMinneapolis5-1Providence AcademySt. Louis Park
SemifinalDelano2-1(2OT)OronoSt. Louis Park
FinalMinneapolis3-1DelanoSt. Louis Park
Section 3A
(1) New Ulm (2) Mankato East (3) Luverne (4) Marshall (5) Windom (6) Worthington (7) Mankato West (8) Fairmont (9) Minnesota River (10) Redwood Valley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryFairmont5-2Minnesota RiverFairmont
PreliminaryMankato West10-0Redwood ValleyMankato All Seasons
QuarterfinalNew Ulm10-1FairmontNew Ulm
QuarterfinalWindom7-1MarshallMarshall
QuarterfinalLuverne7-1WorthingtonLuverne
QuarterfinalMankato East6-0Mankato WestMankato All Seasons
SemifinalNew Ulm4-3WindomNew Ulm
SemifinalMankato East7-1LuverneMankato All Seasons
FinalMankato East6-0New UlmMankato Civic Center
Section 4A
(1) Mahtomedi (2) Simley (3) Chisago Lakes (4) St. Paul Highland Park-Central (5) Two Rivers (6) St. Paul Academy (7) South St. Paul (8) St. Paul Johnson
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMahtomedi9-0St. Paul JohnsonSt. Croix Rec
QuarterfinalTwo Rivers5-1St. Paul Highland ParkHighland Arena
QuarterfinalChisago Lakes3-1St. Paul AcademyChisago Lakes
QuarterfinalSimley6-4South St. PaulVeterans Center
SemifinalMahtomedi6-0Two RiversRoseville
SemifinalChisago Lakes3-2(2OT)SimleyRoseville
FinalMahtomedi4-0Chisago LakesRoseville
Section 5A
(1) Little Falls (2) Cambridge (3) St. Cloud Cathedral (4) Monticello (5) River Lakes (6) Mora/Milaca (7) Princeton (8) Sauk Rapids-Rice (9) Pine City (10) Becker/Big Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySauk Rapids6-3Pine CitySauk Rapids
PreliminaryPrinceton10-0Becker/Big LakePrinceton
QuarterfinalLittle Falls6-2Sauk RapidsLittle Falls
QuarterfinalMonticello3-2River LakesMonticello
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral4-3MoraSt. Cloud MAC
QuarterfinalCambridge6-2PrincetonIsanti
SemifinalMonticello4-3Little FallsLittle Falls
SemifinalSt. Cloud Cathedral4-1CambridgeIsanti
FinalMonticello3-2St. Cloud CathedralElk River
Section 6A
(1) Alexandria (2) Fergus Falls (3) Northern Lakes (4) Wadena-Deer Creek (5) Morris-Benson (6) Prairie Centre (7) Willmar (8) Breckenridge-Wahpeton
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalAlexandria19-0BreckenridgeAlexandria
QuarterfinalMorris/Benson5-4(OT)WadenaWadena
QuarterfinalNorthern Lakes7-0Prairie CentreBreezy Point
QuarterfinalFergus Falls8-0WillmarFergus Falls
SemifinalAlexandria10-2Morris/BensonSt. Cloud MAC
SemifinalFergus Falls10-5Northern LakesSt. Cloud MAC
FinalAlexandria4-2Fergus FallsSt. Cloud MAC
Section 7A
(1) Hermantown (2) Duluth Denfeld (3) Rock Ridge (4) Proctor (5) Greenway (6) Hibbing/Chisholm (7) International Falls (8) North Shore (9) Ely (10) Moose Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryNorth Shore7-1ElySilver Bay
PreliminaryInternational Falls7-0Moose LakeInternational Falls
QuarterfinalHermantown13-0North ShoreHermantown
QuarterfinalGreenway5-3ProctorProctor
QuarterfinalHibbing/Chisholm4-2Rock RidgeVirginia
QuarterfinalDuluth Denfeld9-2International FallsHeritage Center
SemifinalHermantown6-0GreenwayAmsoil Arena
SemifinalDuluth Denfeld3-0Hibbing/ChisholmAmsoil Arena
FinalHermantown11-0Duluth DenfeldAmsoil Arena
Section 8A
(1) Warroad (2) Thief River Falls (3) Detroit Lakes (4) East Grand Forks (5) Red Lake Falls (6) Kittson Central (7) Crookston (8) Park Rapids (9) Bagley/Fosston (10) Lake of the Woods
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPark Rapids6-3BagleyPark Rapids
PreliminaryLake of the Woods6-0CrookstonCrookston
QuarterfinalWarroad10-0Park RapidsWarroad
QuarterfinalEast Grand Forks11-1Red Lake FallsEast Grand Forks
QuarterfinalDetroit Lakes4-2Kittson CentralDetroit Lakes
QuarterfinalThief River Falls4-0Lake of the WoodsThief River Falls
SemifinalWarroad5-1East Grand ForksEast Grand Forks
SemifinalThief River Falls5-1Detroit LakesEast Grand Forks
FinalWarroad4-1Thief River FallsEast Grand Forks

Copyright 1999-2022 hmpioneers.net

.