2004 Minnesota High School Hockey

State Tournament
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalCentennial2-0Holy AngelsXcel Energy Center
QuarterfinalWayzata6-0TartanXcel Energy Center
QuarterfinalMoorhead4-3(OT)Elk RiverXcel Energy Center
QuarterfinalDuluth East2-0LakevilleXcel Energy Center
Cons SemiHoly Angels6-2TartanMariucci Arena
Cons SemiLakeville3-2(OT)Elk RiverMariucci Arena
SemifinalCentennial3-0WayzataXcel Energy Center
SemifinalMoorhead6-3Duluth EastXcel Energy Center
ConsolationHoly Angels2-1LakevilleMariucci Arena
Third PlaceDuluth East7-4WayzataXcel Energy Center
FinalCentennial1-0MoorheadXcel Energy Center
Section 1
(1) Rochester John Marshall (2) Lakeville (3) Rochester Mayo (4) Rochester Century (5) Owatonna (6) Austin (7) Farmington (8) Faribault (9) Worthington (10) Winona
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryFaribault8-2WorthingtonFaribault
PreliminaryFarmington6-0WinonaFarmington
QuarterfinalRoch. John Marshall8-1FaribaultRochester Rec
QuarterfinalRochester Century7-2OwatonnaRochester Rec
QuarterfinalAustin3-2(2OT)Rochester MayoGraham Arena
QuarterfinalLakeville5-0FarmingtonLakeville
SemifinalRochester Century2-1(2OT)Roch. John MarshallRochester Rec
SemifinalLakeville6-0AustinRochester Rec
FinalLakeville4-2Rochester CenturyRochester Rec
Section 2
(1) Tartan (2) Hastings (3) St. Paul Johnson (4) Woodbury (5) Cretin-Derham Hall (6) St. Paul Como Park (7) St. Paul Hawks (8) Park (9) Henry Sibley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPark3-1Henry SibleyWakota Arena
QuarterfinalTartan9-3ParkAldrich Arena
QuarterfinalCretin-Derham Hall5-0WoodburyWakota Arena
QuarterfinalSt. Paul Johnson4-0St. Paul Como ParkAldrich Arena
QuarterfinalHastings5-2St. Paul HawksWakota Arena
SemifinalTartan4-3(OT)Cretin-Derham HallColiseum
SemifinalSt. Paul Johnson5-1HastingsColiseum
FinalTartan5-2St. Paul JohnsonColiseum
Section 3
(1) Centennial (2) White Bear Lake (3) Hill-Murray (4) Mounds View (5) Roseville (6) Stillwater (7) North St. Paul (8) Tri City (9) Irondale
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryTri-City10-5IrondaleAldrich Arena
QuarterfinalCentennial9-2Tri-CityAldrich Arena
QuarterfinalRoseville6-5Mounds ViewAldrich Arena
QuarterfinalHill-Murray5-0StillwaterAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake3-1North St. PaulAldrich Arena
SemifinalCentennial9-2RosevilleColiseum
SemifinalHill-Murray5-4(OT)White Bear LakeColiseum
FinalCentennial3-2Hill-MurrayColiseum
Section 4
(1) Elk River (2) Maple Grove (3) Osseo (4) Anoka (5) Robbinsdale Armstrong (6) Champlin Park (7) Coon Rapids (8) Blaine (9) Park Center (10) Robbinsdale Cooper
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPark Center2-1(2OT)BlaineChamplin
PreliminaryCoon Rapids7-0CooperChamplin
QuarterfinalElk River3-2Park CenterChamplin
QuarterfinalAnoka4-1ArmstrongChamplin
QuarterfinalChamplin Park3-2OsseoChamplin
QuarterfinalMaple Grove9-1Coon RapidsChamplin
SemifinalElk River2-0AnokaColiseum
SemifinalMaple Grove5-1Champlin ParkColiseum
FinalElk River3-2Maple GroveColiseum
Section 5
(1) Holy Angels (2) Apple Valley (3) Eastview (4) Eagan (5) Burnsville (6) Bloomington Kennedy (7) Rosemount (8) Minneapolis South (9) Minneapolis Washburn
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMpls. Washburn6-2Mpls. SouthParade Ice Garden
QuarterfinalHoly Angels14-1Mpls. WashburnRichfield
QuarterfinalEagan4-1BurnsvilleEagan
QuarterfinalEastview2-0Bloomington KennedyApple Valley
QuarterfinalApple Valley3-1RosemountApple Valley
SemifinalHoly Angels6-5(OT)EaganBraemar Arena
SemifinalEastview3-2(OT)Apple ValleyBloom. Ice Garden
FinalHoly Angels4-2EastviewMariucci Arena
Section 6
(1) Wayzata (2) Bloomington Jefferson (3) Eden Prairie (4) Edina (5) Chaska (6) Minnetonka (7) Prior Lake (8) Hopkins (9) Buffalo (10) Minneapolis Southwest
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryBuffalo5-4(OT)HopkinsHopkins
PreliminaryPrior Lake6-1Mpls. SouthwestPrior Lake
QuarterfinalWayzata11-0BuffaloPlymouth
QuarterfinalEdina4-1ChaskaBraemar Arena
QuarterfinalMinnetonka4-3(OT)Eden PrairieEden Prairie
QuarterfinalBloomington Jefferson6-1Prior LakeBloom. Ice Garden
SemifinalWayzata4-0EdinaBloom. Ice Garden
SemifinalMinnetonka3-2Bloomington JeffersonBraemar Arena
FinalWayzata6-3MinnetonkaMariucci Arena
Section 7
(1) Duluth East (2) Grand Rapids (3) Brainerd (4) Cloquet (5) Greenway (6) Forest Lake (7) Cambridge-Isanti (8) St. Francis
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalDuluth East10-1St. FrancisDECC
QuarterfinalCloquet6-1GreenwayCloquet
QuarterfinalBrainerd4-1Forest LakeBrainerd
QuarterfinalGrand Rapids7-2CambridgeGrand Rapids
SemifinalDuluth East5-1CloquetDECC
SemifinalGrand Rapids7-1BrainerdDECC
FinalDuluth East5-2Grand RapidsDECC
Section 8
(1) Moorhead (2) St. Cloud Tech (3) Alexandria (4) Roseau (5) Bemidji (6) St. Cloud Apollo (7) River Lakes (8) Monticello/Annandale-Maple Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMoorhead27-0MonticelloMoorhead
QuarterfinalRoseau5-4(2OT)BemidjiRoseau
QuarterfinalAlexandria5-1St. Cloud ApolloAlexandria
QuarterfinalSt. Cloud Tech6-0River LakesSt. Cloud MAC
SemifinalMoorhead9-1RoseauMoorhead
SemifinalSt. Cloud Tech3-2(OT)AlexandriaSt. Cloud MAC
FinalMoorhead6-2St. Cloud TechSt. Cloud NHC
State Tournament Class A
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBreck10-1Albert LeaXcel Energy Center
QuarterfinalSouth St. Paul6-1Wadena-Deer CreekXcel Energy Center
QuarterfinalOrono2-1(OT)WarroadXcel Energy Center
QuarterfinalHibbing5-1St. Cloud CathedralXcel Energy Center
Cons SemiAlbert Lea3-0Wadena-Deer CreekMariucci Arena
Cons SemiWarroad10-4St. Cloud CathedralMariucci Arena
SemifinalBreck3-2South St. PaulXcel Energy Center
SemifinalOrono5-2HibbingXcel Energy Center
ConsolationWarroad9-0Albert LeaMariucci Arena
Third PlaceHibbing4-3(OT)South St. PaulXcel Energy Center
FinalBreck7-2OronoXcel Energy Center
Section 1A
(1) Mankato East (2) Albert Lea (3) New Ulm (4) Marshall (5) Mankato West (6) Waseca (7) Dodge County (8) Windom (9) Fairmont (10) Luverne (11) Sleepy Eye
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWindom5-1FairmontWindom
PreliminaryWaseca10-2Sleepy EyeWaseca
PreliminaryDodge County6-2LuverneFour Seasons Arena
QuarterfinalMankato East8-1WindomMankato All Seasons
QuarterfinalMankato West2-0MarshallMarshall
QuarterfinalNew Ulm3-2WasecaNew Ulm
QuarterfinalAlbert Lea9-1Dodge CountyAlbert Lea
SemifinalMankato East9-1Mankato WestGustavus Adolphus
SemifinalAlbert Lea6-3New UlmGustavus Adolphus
FinalAlbert Lea5-4(OT)Mankato EastGustavus Adolphus
Section 2A
(1) Duluth Marshall (2) St. Cloud Cathedral (3) Mora/Hinckley-Finlayson (4) Princeton (5) Sauk Rapids (6) Duluth Denfeld (7) Proctor (8) Pine City (9) Sartell (10) Duluth Central (11) Moose Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPine City4-3SartellPine City
PreliminaryDuluth Denfeld11-1Moose LakeDECC
PreliminaryDuluth Central6-5ProctorProctor
QuarterfinalDuluth Marshall4-0Pine CityMars Lakeview Arena
QuarterfinalSauk Rapids4-3PrincetonPrinceton
QuarterfinalMora8-1Duluth DenfeldMora
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral3-2Duluth CentralSt. Cloud MAC
SemifinalDuluth Marshall5-0Sauk RapidsCloquet
SemifinalSt. Cloud Cathedral6-0MoraCloquet
FinalSt. Cloud Cathedral3-1Duluth MarshallSt. Cloud MAC
Section 3A
(1) South St. Paul (2) Red Wing (3) St. Thomas Academy (4) Rochester Lourdes (5) St. Bernard's/St. Agnes (6) Simley (7) Minnehaha Academy (8) St. Paul Academy (9) LaCrescent (10) Northfield
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Paul Academy4-3La CrescentWakota Arena
PreliminaryMinnehaha Academy5-4(OT)NorthfieldWakota Arena
QuarterfinalSouth St. Paul12-2St. Paul AcademyWakota Arena
QuarterfinalRochester Lourdes5-1St. Bernard's/St. AgnesWakota Arena
QuarterfinalSt. Thomas Academy8-2SimleyAldrich Arena
QuarterfinalRed Wing5-0Minnehaha AcademyAldrich Arena
SemifinalSouth St. Paul2-1(2OT)Rochester LourdesAldrich Arena
SemifinalRed Wing4-3St. Thomas AcademyAldrich Arena
FinalSouth St. Paul3-0Red WingAldrich Arena
Section 4A
(1) Wadena-Deer Creek (2) Willmar (3) Little Falls (4) Fergus Falls (5) Morris/Benson (6) Prairie Center (7) Pequot Lakes (8) Crosby-Ironton/Aitkin
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalWadena-Deer Creek14-0Crosby-IrontonWadena
QuarterfinalFergus Falls2-1Morris/BensonFergus Falls
QuarterfinalLittle Falls6-0Prairie CenterLittle Falls
QuarterfinalWillmar4-2Pequot LakesWillmar
SemifinalWadena-Deer Creek2-1Fergus FallsAlexandria
SemifinalLittle Falls4-3WillmarAlexandria
FinalWadena-Deer Creek2-1Little FallsAlexandria
Section 5A
(1) Breck (2) St. Louis Park (3) Blake (4) Benilde-St. Margaret's (5) Totino-Grace (6) Mahtomedi (7) Spring Lake Park (8) Chisago Lakes (9) Minneapolis Edison (10) Andover (11) Rogers/Zimmerman
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryChisago Lakes5-2Mpls. EdisonParade Ice Garden
PreliminaryMahtomedi9-0RogersParade Ice Garden
PreliminarySpring Lake Park4-2AndoverParade Ice Garden
QuarterfinalBreck12-1Chisago LakesParade Ice Garden
QuarterfinalTotino-Grace3-2Benilde-St. Margaret'sParade Ice Garden
QuarterfinalBlake2-1MahtomediParade Ice Garden
QuarterfinalSpring Lake Park5-2St. Louis ParkParade Ice Garden
SemifinalBreck6-2Totino-GraceParade Ice Garden
SemifinalBlake10-1Spring Lake ParkParade Ice Garden
FinalBreck5-3BlakeParade Ice Garden
Section 6A
(1) Orono (2) Shakopee (3) New Prague (4) Richfield (5) Litchfield (6) Hutchinson (7) Mound-Westonka (8) Delano/Rockford (9) LeSueur-St. Peter (10) St. Michael-Albertville (11) Holy Family (12) Becker-Big Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryDelano4-2Le SueurDelano
PreliminaryLitchfield8-0Becker-Big LakeLitchfield
PreliminaryHutchinson4-0Holy FamilyHutchinson
PreliminaryMound-Westonka3-2St. Michael-AlbertvillePond Arena
QuarterfinalOrono7-0DelanoOrono
QuarterfinalLitchfield3-2(OT)RichfieldRichfield
QuarterfinalNew Prague6-3HutchinsonNew Prague
QuarterfinalShakopee4-0Mound-WestonkaShakopee
SemifinalOrono8-1LitchfieldRichfield
SemifinalShakopee3-2New PragueRichfield
FinalOrono6-3ShakopeeRichfield
Section 7A
(1) Virginia (2) Hermantown (3) International Falls (4) Hibbing (5) Eveleth-Gilbert (6) Silver Bay (7) Two Harbors (8) Ely (9) Mesabi East (10) Chisholm
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryEly7-6(OT)Mesabi EastEly
PreliminaryTwo Harbors11-2Chisholm/CookTwo Harbors
QuarterfinalVirginia9-2ElyVirginia
QuarterfinalHibbing9-1Eveleth-GilbertHibbing
QuarterfinalInternational Falls3-0Silver BayInternational Falls
QuarterfinalHermantown10-0Two HarborsHermantown
SemifinalHibbing5-4VirginiaGrand Rapids
SemifinalHermantown6-2International FallsHibbing
FinalHibbing3-2HermantownDECC
Section 8A
(1) Warroad (2) Lake of the Woods (3) East Grand Forks (4) Thief River Falls (% Park Rapids (6) Crookston (7) Kittson Central (8) Detroit Lakes (9) Red Lake Fals (10) Bagley
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryDetroit Lakes7-1Red Lake FallsDetroit Lakes
PreliminaryKittson Central10-1BagleyHallock
QuarterfinalWarroad12-0Detroit LakesEast Grand Forks
QuarterfinalThief River Falls7-4Park RapidsEast Grand Forks
QuarterfinalEast Grand Forks3-1CrookstonEast Grand Forks
QuarterfinalLake of the Woods8-1Kittson CentralEast Grand Forks
SemifinalWarroad3-1Thief River FallsEast Grand Forks
SemifinalLake of the Woods7-1East Grand ForksEast Grand Forks
FinalWarroad4-3(OT)Lake of the WoodsEast Grand Forks

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.