2013 Minnesota High School Hockey

State Tournament
(1) Hill-Murray (2) Duluth East (3) Edina (4) Wayzata (5) Centennial
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalDuluth East1-0MoorheadXcel Energy Center
QuarterfinalEdina9-3Lakeville NorthXcel Energy Center
QuarterfinalHill-Murray6-3EastviewXcel Energy Center
QuarterfinalWayzata2-1(OT)CentennialXcel Energy Center
Cons SemiMoorhead5-3Lakeville NorthMariucci Arena
Cons SemiEastview3-2CentennialMariucci Arena
SemifinalEdina3-2Duluth EastXcel Energy Center
SemifinalHill-Murray2-1WayzataXcel Energy Center
ConsolationMoorhead5-2EastviewMariucci Arena
Third PlaceDuluth East7-3WayzataXcel Energy Center
FinalEdina4-2Hill-MurrayXcel Energy Center
Section 1
(1) Lakeville North (2) Rochester Mayo (3) Lakeville South (4) Farmington (5) Rochester John Marshall (6) Owatonna (7) Rochester Century (8) Winona (9) Dodge County
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWinona4-2Dodge CountyWinona
QuarterfinalLakeville North2-0WinonaLakeville Ames
QuarterfinalFarmington5-2Roch. John MarshallFarmington
QuarterfinalLakeville South7-0OwatonnaLakeville Hasse
QuarterfinalRochester Mayo5-1Rochester CenturyGraham Arena
SemifinalLakeville North5-2FarmingtonRochester Rec
SemifinalLakeville South3-2Rochester MayoRochester Rec
FinalLakeville North6-3Lakeville SouthRochester Rec
Section 2
(1) Edina (2) Prior Lake (3) Burnsville (4) Bloomington Jefferson (5) Holy Angels (6) Bloomington Kennedy (7) Chanhassen (8) Shakopee
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEdina7-1ShakopeeBraemar Arena
QuarterfinalBloomington Jefferson7-4Holy AngelsBloom. Ice Garden
QuarterfinalBurnsville3-0Bloomington KennedyBurnsville
QuarterfinalPrior Lake6-1ChanhassenPrior Lake
SemifinalEdina5-4Bloomington JeffersonBraemar Arena
SemifinalBurnsville2-1Prior LakeBraemar Arena
FinalEdina3-2BurnsvilleMariucci Arena
Section 3
(1) Eagan (2) Cretin-Derham Hall (3) Eastview (4) East Ridge (5) Hastings (6) Rosemount (7) Apple Valley (8) Park (9) Woodbury
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPark6-2WoodburyCottage Grove
QuarterfinalEagan5-0ParkEagan
QuarterfinalEast Ridge3-2(OT)HastingsCottage Grove
QuarterfinalEastview4-0RosemountApple Valley
QuarterfinalApple Valley4-2Cretin-Derham HallHighland Arena
SemifinalEagan5-2East RidgeColiseum
SemifinalEastview4-0Apple ValleyColiseum
FinalEastview4-1EaganColiseum
Section 4
(1) Hill-Murray (2) White Bear Lake (3) Tartan (4) Stillwater (5) Mounds View (6) Roseville (7) North St. Paul (8) St. Paul Como Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalHill-Murray12-1St. Paul Como ParkAldrich Arena
QuarterfinalStillwater3-2(2OT)Mounds ViewAldrich Arena
QuarterfinalRoseville6-5TartanAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake5-3North St. PaulAldrich Arena
SemifinalHill-Murray6-2StillwaterColiseum
SemifinalWhite Bear Lake3-2RosevilleColiseum
FinalHill-Murray1-0White Bear LakeColiseum
Section 5
(1) Blaine (2) Centennial (3) Maple Grove (4) Champlin Park (5) Anoka (6) Irondale (7) Coon Rapids (8) Osseo
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBlaine4-0OsseoCoon Rapids
QuarterfinalChamplin Park2-1(2OT)AnokaCoon Rapids
QuarterfinalMaple Grove6-0IrondaleChamplin
QuarterfinalCentennial4-1Coon RapidsChamplin
SemifinalChamplin Park5-4BlaineColiseum
SemifinalCentennial4-1Maple GroveColiseum
FinalCentennial4-2Champlin ParkColiseum
Section 6
(1) Benilde-St. Margaret's (2) Minnetonka (3) Wayzata (4) Eden Prairie (5) Holy Family (6) Hopkins (7) Minneapolis (8) Robbinsdale Armstrong (9) Robbinsdale Cooper
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryArmstrong9-2CooperNew Hope
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's9-0ArmstrongSt. Louis Park
QuarterfinalEden Prairie7-1Holy FamilyEden Prairie
QuarterfinalWayzata8-2HopkinsPlymouth
QuarterfinalMinnetonka8-0MinneapolisMinnetonka
SemifinalBenilde-St. Margaret's5-3Eden PrairieBloom. Ice Garden
SemifinalWayzata5-1MinnetonkaBloom. Ice Garden
FinalWayzata5-2Benilde-St. Margaret'sMariucci Arena
Section 7
(1) Duluth East (2) Grand Rapids (3) Elk River (4) Cloquet/Esko/Carlton (5) Forest Lake (6) Andover (7) St. Francis (8) St. Michael-Albertville (9) Cambridge-Isanti
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Michael-Albertville4-2CambridgeAlbertville
QuarterfinalDuluth East15-0St. Michael-AlbertvilleHeritage Center
QuarterfinalCloquet6-2Forest LakeCloquet
QuarterfinalElk River4-1AndoverElk River
QuarterfinalGrand Rapids6-2St. FrancisGrand Rapids
SemifinalDuluth East3-0CloquetAmsoil Arena
SemifinalGrand Rapids2-1(OT)Elk RiverAmsoil Arena
FinalDuluth East4-3Grand RapidsAmsoil Arena
Section 8
(1) Moorhead (2) Brainerd (3) Roseau (4) Bemidji (5) St. Cloud Tech (6) Buffalo (7) Monticello-Annandale-Maple Lake (8) River Lakes (9) Northern Lakes (10) Becker/Big Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRiver Lakes9-5Northern LakesRichmond
PreliminaryMonticello7-1Becker-Big LakeMonticello
QuarterfinalMoorhead8-2River LakesMoorhead
QuarterfinalBemidji6-2St. Cloud TechBemidji
QuarterfinalRoseau10-2BuffaloRoseau
QuarterfinalBrainerd4-1MonticelloBrainerd
SemifinalMoorhead5-1BemidjiMoorhead
SemifinalBrainerd4-3RoseauBrainerd
FinalMoorhead2-0BrainerdSt. Cloud NHC
State Tournament Class A
(1) St. Thomas Academy (2) Breck (3) Hermantown (4) East Grand Forks (5) Rochester Lourdes
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBreck6-1MarshallXcel Energy Center
QuarterfinalHermantown3-0Duluth MarshallXcel Energy Center
QuarterfinalSt. Thomas Academy12-0St. Cloud ApolloXcel Energy Center
QuarterfinalEast Grand Forks3-2Rochester LourdesXcel Energy Center
Cons SemiDuluth Marshall4-1MarshallMariucci Arena
Cons SemiRochester Lourdes6-4St. Cloud ApolloMariucci Arena
SemifinalHermantown4-3(2OT)BreckXcel Energy Center
SemifinalSt. Thomas Academy11-0East Grand ForksXcel Energy Center
ConsolationDuluth Marshall6-5Rochester LourdesMariucci Arena
Third PlaceBreck3-2East Grand ForksXcel Energy Center
FinalSt. Thomas Academy5-4HermantownXcel Energy Center
Section 1A
(1) Rochester Lourdes (2) Mankato West (3) New Prague (4) Northfield (5) Albert Lea (6) Faribault (7) Red Wing (8) Le Sueur-Henderson/St. Peter (9) Mankato East (10) Austin (11) Waseca (12) La Crescent
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLe Sueur5-1Mankato EastLe Sueur
PreliminaryAlbert Lea7-1La CrescentAlbert Lea
PreliminaryFaribault8-2WasecaFaribault
PreliminaryRed Wing3-2(2OT)AustinRed Wing
QuarterfinalRochester Lourdes8-2Le SueurGraham Arena
QuarterfinalNorthfield3-2Albert LeaNorthfield
QuarterfinalNew Prague3-2FaribaultNew Prague
QuarterfinalMankato West6-3Red WingMankato All Seasons
SemifinalRochester Lourdes5-4NorthfieldRochester Rec
SemifinalMankato West4-2New PragueRochester Rec
FinalRochester Lourdes6-1Mankato WestRochester Rec
Section 2A
(1) Breck (2) Mound-Westonka (3) Delano (4) Orono (5) Providence Academy (6) Chaska (7) Blake (8) Waconia (9) St. Louis Park (10) Minnehaha Academy (11) Richfield
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWaconia4-0St. Louis ParkParade Ice Garden
PreliminaryChaska5-2RichfieldParade Ice Garden
PreliminaryBlake4-3(OT)Minnehaha AcademyParade Ice Garden
QuarterfinalBreck6-1WaconiaParade Ice Garden
QuarterfinalProvidence Academy5-4OronoParade Ice Garden
QuarterfinalDelano5-1ChaskaParade Ice Garden
QuarterfinalBlake6-4Mound-WestonkaParade Ice Garden
SemifinalBreck11-1Providence AcademyParade Ice Garden
SemifinalDelano5-1BlakeParade Ice Garden
FinalBreck6-2DelanoParade Ice Garden
Section 3A
(1) Luverne (2) New Ulm (3) Litchfield/Dassel-Cokato (4) Marshall (5) Windom (6) Hutchinson (7) Redwood Valley (8) Worthington (9) Fairmont
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWorthington2-0FairmontWorthington
QuarterfinalLuverne12-1WorthingtonLuverne
QuarterfinalMarshall4-0WindomMarshall
QuarterfinalHutchinson3-2LitchfieldLitchfield
QuarterfinalNew Ulm10-0Redwood ValleyNew Ulm
SemifinalMarshall5-3LuverneGustavus Adolphus
SemifinalHutchinson3-2New UlmGustavus Adolphus
FinalMarshall3-2(OT)HutchinsonGustavus Adolphus
Section 4A
(1) St. Thomas Academy (2) Mahtomedi (3) Totino-Grace (4) St. Paul Academy (5) Chisago Lakes (6) Spring Lake Park (7) South St. Paul (8) Henry Sibley (9) St. Paul Johnson (10) Simley (11) Achiever Academy (12) St. Paul Highland Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryHenry Sibley2-1St. Paul JohnsonAldrich Arena
PreliminaryChisago Lakes7-0St. Paul Highland ParkAldrich Arena
PreliminarySpring Lake Park6-3Achiever AcademyAldrich Arena
PreliminarySouth St. Paul6-0SimleyAldrich Arena
QuarterfinalSt. Thomas Academy8-0Henry SibleyAldrich Arena
QuarterfinalChisago Lakes1-0(2OT)St. Paul AcademyAldrich Arena
QuarterfinalTotino-Grace4-2Spring Lake ParkAldrich Arena
QuarterfinalMahtomedi3-1South St. PaulAldrich Arena
SemifinalSt. Thomas Academy7-0Chisago LakesAldrich Arena
SemifinalTotino-Grace6-3MahtomediAldrich Arena
FinalSt. Thomas Academy3-0Totino-GraceAldrich Arena
Section 5A
(1) Hermantown (2) St. Cloud Cathedral (3) Princeton (4) Rogers (5) Legacy Christian Academy (6) Sauk Rapids-Rice (7) Mora/Hinckley-Finlayson (8) Proctor (9) Pine City/Rush City (10) North Branch (11) Moose Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryProctor7-2Pine CityProctor
PreliminarySauk Rapids1-0Moose Lake(forfeit)
PreliminaryMora7-6North BranchMora
QuarterfinalHermantown10-0ProctorHermantown
QuarterfinalRogers3-1Legacy Christian AcademyRogers
QuarterfinalPrinceton4-1Sauk RapidsPrinceton
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral17-1MoraSt. Cloud MAC
SemifinalHermantown9-0RogersHermantown
SemifinalSt. Cloud Cathedral7-2PrincetonSt. Cloud MAC
FinalHermantown4-1St. Cloud CathedralChamplin
Section 6A
(1) Little Falls (2) St. Cloud Apollo (3) Fergus Falls (4) Sartell-St. Stephen (5) Alexandria (6) Willmar (7) Wadena-Deer Creek (8) Morris-Benson (9) Breckenridge-Wahpeton (10) Prairie Centre
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMorris/Benson5-2BreckenridgeMorris
PreliminaryWadena-Deer Creek4-3Prairie CenterWadena
QuarterfinalLittle Falls5-1Morris/BensonLittle Falls
QuarterfinalAlexandria4-1SartellSartell
QuarterfinalFergus Falls3-2(OT)WillmarFergus Falls
QuarterfinalSt. Cloud Apollo10-0Wadena-Deer CreekSt. Cloud MAC
SemifinalLittle Falls3-2AlexandriaSt. Cloud MAC
SemifinalSt. Cloud Apollo7-3Fergus FallsSt. Cloud MAC
FinalSt. Cloud Apollo6-3Little FallsSt. Cloud MAC
Section 7A
(1) Duluth Denfeld (2) Duluth Marshall (3) Hibbing/Chisholm (4) Virginia (5) International Falls (6) North Shore (7) Eveleth-Gilbert (8) Greenway (9) Ely
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryGreenway14-1ElyColeraine
QuarterfinalDuluth Denfeld11-0GreenwayHeritage Center
QuarterfinalInternational Falls5-3VirginiaVirginia
QuarterfinalHibbing6-1North ShoreHibbing
QuarterfinalDuluth Marshall6-1Eveleth-GilbertMars Lakeview Arena
SemifinalDuluth Denfeld4-0International FallsHibbing
SemifinalDuluth Marshall3-2HibbingGrand Rapids
FinalDuluth Marshall3-2Duluth DenfeldAmsoil Arena
Section 8A
(1) East Grand Forks (2) Thief River Falls (3) Warroad (4) Crookston (5) Kittson Central (6) Park Rapids (7) Detroit Lakes (8) Lake of the Woods (9) Bagley/Fosston (10) Red Lake Falls
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLake of the Woods4-0BagleyBagley
PreliminaryDetroit Lakes3-1Red Lake FallsDetroit Lakes
QuarterfinalEast Grand Forks6-1Lake of the WoodsEast Grand Forks
QuarterfinalCrookston6-2Kittson CentralCrookston
QuarterfinalWarroad11-0Park RapidsWarroad
QuarterfinalThief River Falls8-1Detroit LakesThief River Falls
SemifinalEast Grand Forks4-1CrookstonEast Grand Forks
SemifinalWarroad1-0Thief River FallsEast Grand Forks
FinalEast Grand Forks2-0WarroadEast Grand Forks

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.