2016 Minnesota High School Hockey

State Tournament
(1) Eden Prairie (2) Stillwater (3) Wayzata (4) Grand Rapids (5) Bemidji
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalStillwater4-1FarmingtonXcel Energy Center
QuarterfinalWayzata3-1BurnsvilleXcel Energy Center
QuarterfinalEden Prairie7-3AnokaXcel Energy Center
QuarterfinalGrand Rapids3-2(OT)BemidjiXcel Energy Center
Cons SemiFarmington4-2BurnsvilleMariucci Arena
Cons SemiBemidji5-0AnokaMariucci Arena
SemifinalWayzata2-1StillwaterXcel Energy Center
SemifinalEden Prairie6-2Grand RapidsXcel Energy Center
ConsolationBemidji4-1FarmingtonMariucci Arena
Third PlaceGrand Rapids3-2StillwaterXcel Energy Center
FinalWayzata5-3Eden PrairieXcel Energy Center
Section 1
(1) Lakeville North (2) Farmington (3) Lakeville South (4) Rochester John Marshall (5) Owatonna (6) Rochester Mayo (7) Rochester Century (8) Dodge County
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalLakeville North12-0Dodge CountyLakeville Ames
QuarterfinalRoch. John Marshall3-1OwatonnaRochester Rec
QuarterfinalLakeville South7-1Rochester MayoLakeville Hasse
QuarterfinalFarmington7-0Rochester CenturyFarmington
SemifinalLakeville North6-1Roch. John MarshallRochester Rec
SemifinalFarmington5-3Lakeville SouthRochester Rec
FinalFarmington6-2Lakeville NorthRochester Rec
Section 2
(1) Minnetonka (2) Eden Prairie (3) Holy Family (4) Prior Lake (5) Chanhassen (6) Shakopee (7) Chaska
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalPrior Lake5-1ChanhassenPrior Lake
QuarterfinalHoly Family10-0ShakopeeVictoria
QuarterfinalEden Prairie6-0ChaskaEden Prairie
SemifinalPrior Lake3-2MinnetonkaBraemar Arena
SemifinalEden Prairie4-2Holy FamilyBraemar Arena
FinalEden Prairie4-2Prior LakeMariucci Arena
Section 3
(1) St. Thomas Academy (2) Burnsville (3) Rosemount (4) Bloomington Jefferson (5) Eastview (6) Apple Valley (7) Eagan (8) Park (9) Hastings (10) East Ridge
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPark8-3HastingsCottage Grove
PreliminaryEast Ridge3-0EaganEagan
QuarterfinalSt. Thomas Academy6-3ParkSt. Thomas Arena
QuarterfinalBloomington Jefferson5-0EastviewBloom. Ice Garden
QuarterfinalRosemount7-1Apple ValleyRosemount
QuarterfinalBurnsville9-0East RidgeBurnsville
SemifinalSt. Thomas Academy6-3Bloomington JeffersonVeterans Center
SemifinalBurnsville4-1RosemountVeterans Center
FinalBurnsville7-1St. Thomas AcademyRidder Arena
Section 4
(1) Stillwater (2) Hill-Murray (3) Tartan (4) Roseville (5) White Bear Lake (6) Woodbury (7) Mounds View (8) Irondale (9) North St. Paul
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryIrondale4-2North St. PaulAldrich Arena
QuarterfinalStillwater7-4IrondaleAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake4-1RosevilleAldrich Arena
QuarterfinalWoodbury3-1TartanAldrich Arena
QuarterfinalHill-Murray4-1Mounds ViewAldrich Arena
SemifinalStillwater4-0White Bear LakeAldrich Arena
SemifinalHill-Murray5-2WoodburyAldrich Arena
FinalStillwater1-0(OT)Hill-MurrayAldrich Arena
Section 5
(1) Blaine (2) Centennial (3) Anoka (4) Maple Grove (5) Spring Lake Park (6) Champlin Park (7) Osseo (8) Coon Rapids
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBlaine11-0Coon RapidsChamplin
QuarterfinalMaple Grove6-1Spring Lake ParkChamplin
QuarterfinalAnoka4-0Champlin ParkCoon Rapids
QuarterfinalCentennial5-0OsseoCoon Rapids
SemifinalMaple Grove6-3BlaineChamplin
SemifinalAnoka6-2CentennialChamplin
FinalAnoka6-3Maple GroveAldrich Arena
Section 6
(1) Benilde-St. Margaret's (2) Wayzata (3) Edina (4) Cretin-Derham Hall (5) Hopkins (6) St. Louis Park (7) Robbinsdale Armstrong/Cooper (8) Holy Angels
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBenilde-St. Margaret's6-1Holy AngelsSt. Louis Park
QuarterfinalCretin-Derham Hall4-2HopkinsHighland Arena
QuarterfinalEdina7-2St. Louis ParkBraemar Arena
QuarterfinalWayzata9-3Armstrong/CooperPlymouth
SemifinalCretin-Derham Hall4-3(OT)Benilde-St. Margaret'sBloom. Ice Garden
SemifinalWayzata5-3EdinaBloom. Ice Garden
FinalWayzata4-1Cretin-Derham HallMariucci Arena
Section 7
(1) Grand Rapids (2) Duluth East (3) Elk River (4) Cloquet-Esko-Carlton (5) Duluth Marshall (6) Forest Lake (7) Andover (8) St. Francis (9) Cambridge-Isanti
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryCambridge-Isanti4-3(2OT)St. FrancisEast Bethel
QuarterfinalGrand Rapids10-2CambridgeGrand Rapids
QuarterfinalCloquet2-1Duluth MarshallCloquet
QuarterfinalElk River7-0Forest LakeElk River
QuarterfinalDuluth East2-1AndoverHeritage Center
SemifinalGrand Rapids5-1CloquetAmsoil Arena
SemifinalDuluth East6-3Elk RiverAmsoil Arena
FinalGrand Rapids6-5Duluth EastAmsoil Arena
Section 8
(1) Bemidji (2) Moorhead (3) Brainerd (4) St. Michael-Albertville (5) Roseau (6) Rogers (7) Buffalo
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalSt. Michael-Albertville5-2RoseauAlbertville
QuarterfinalRogers4-2BrainerdBrainerd
QuarterfinalMoorhead5-0BuffaloMoorhead
SemifinalBemidji4-0St. Michael-AlbertvilleBemidji
SemifinalMoorhead4-2RogersMoorhead
FinalBemidji4-3(OT)MoorheadThief River Falls
State Tournament Class A
(1) Hermantown (2) Breck (3) Thief River Falls (4) St. Paul Academy (5) St. Cloud Catehdral
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalBreck8-0Mankato WestXcel Energy Center
QuarterfinalThief River Falls6-1PrincetonXcel Energy Center
QuarterfinalHermantown11-3LitchfieldXcel Energy Center
QuarterfinalSt. Paul Academy4-2St. Cloud CathedralXcel Energy Center
Cons SemiMankato West3-0PrincetonMariucci Arena
Cons SemiSt. Cloud Cathedral4-2LitchfieldMariucci Arena
SemifinalBreck4-0Thief River FallsXcel Energy Center
SemifinalHermantown7-1St. Paul AcademyXcel Energy Center
ConsolationSt. Cloud Cathedral4-2Mankato WestMariucci Arena
Third PlaceThief River Falls4-1St. Paul AcademyXcel Energy Center
FinalHermantown5-0BreckXcel Energy Center
Section 1A
(1) Northfield (2) Mankato West (3) Rochester Lourdes (4) Mankato East (5) Red Wing (6) Le Sueur-Henderson/St. Peter (7) Albert Lea (8) Austin (9) La Crescent (10) Faribault (11) Waseca (12) Winona
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLa Crescent4-2AustinAustin
PreliminaryRed Wing6-0WinonaRed Wing
PreliminaryLe Sueur8-1WasecaLe Sueur
PreliminaryAlbert Lea9-1FaribaultAlbert Lea
QuarterfinalNorthfield7-1La CrescentNorthfield
QuarterfinalMankato East5-0Red WingMankato All Seasons
QuarterfinalLe Sueur3-2Rochester LourdesGraham Arena
QuarterfinalMankato West2-1(2OT)Albert LeaMankato All Seasons
SemifinalNorthfield6-0Mankato EastRochester Rec
SemifinalMankato West5-1Le SueurRochester Rec
FinalMankato West1-0NorthfieldRochester Rec
Section 2A
(1) Breck (2) Delano (3) Orono (4) Blake (5) New Prague (6) Waconia (7) Minneapolis (8) Bloomington Kennedy (9) Mound Westonka (10) Providence Academy
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryMound-Westonka2-1Bloomington KennedyParade Ice Garden
PreliminaryMinneapolis7-5Providence AcademyParade Ice Garden
QuarterfinalBreck12-2Mound-WestonkaParade Ice Garden
QuarterfinalBlake1-0(OT)New PragueParade Ice Garden
QuarterfinalOrono5-4(2OT)WaconiaParade Ice Garden
QuarterfinalDelano6-1MinneapolisParade Ice Garden
SemifinalBreck4-0BlakeParade Ice Garden
SemifinalDelano4-0OronoParade Ice Garden
FinalBreck5-3DelanoParade Ice Garden
Section 3A
(1) Luverne (2) Litchfield/Dassel-Cokato (3) Hutchinson (4) Redwood Valley (5) New Ulm (6) Willmar (7) Marshall (8) Windom (9) Fairmont (10) Morris/Benson (11) Worthington
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWindom4-3FairmontWindom
PreliminaryWillmar12-0WorthingtonWillmar
PreliminaryMarshall10-0Morris/BensonMarshall
QuarterfinalLuverne15-0WindomLuverne
QuarterfinalNew Ulm5-4Redwood ValleyRedwood Falls
QuarterfinalHutchinson4-2WillmarHutchinson
QuarterfinalLitchfield6-5MarshallLitchfield
SemifinalLuverne10-0New UlmGustavus Adolphus
SemifinalLitchfield5-4HutchinsonGustavus Adolphus
FinalLitchfield7-6(OT)LuverneGustavus Adolphus
Section 4A
(1) Mahtomedi (2) St. Paul Academy (3) Minnehaha Academy (4) St. Paul Johnson (5) Totino-Grace (6) South St. Paul (7) Henry Sibley (8) Simley (9) St. Paul Como Park (10) St. Paul Highland Park
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Paul Como Park6-3SimleyAldrich Arena
PreliminaryHenry Sibley3-1St. Paul Highland ParkAldrich Arena
QuarterfinalMahtomedi11-2St. Paul Como ParkAldrich Arena
QuarterfinalTotino-Grace4-3(OT)St. Paul JohnsonAldrich Arena
QuarterfinalSouth St. Paul6-0Minnehaha AcademyAldrich Arena
QuarterfinalSt. Paul Academy6-1Henry SibleyAldrich Arena
SemifinalTotino-Grace6-5MahtomediRoseville
SemifinalSt. Paul Academy7-1South St. PaulRoseville
FinalSt. Paul Academy7-1Totino-GraceRoseville
Section 5A
(1) Princeton (2) Chisago Lakes (3) Monticello/Annandale/Maple Lake (4) Sauk Rapids-Rice (5) Pine City/Rush City (6) Mora/Hinckley-Finlayson (7) North Branch (8) Legacy Christian (9) Moose Lake (10) Becker/Big Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryLegacy Christian Academy6-3Moose LakeSuper Rink
PreliminaryNorth Branch4-2Becker-Big LakeChisago Lakes
QuarterfinalPrinceton8-1Legacy Christian AcademyPrinceton
QuarterfinalPine City/Rush City5-0Sauk RapidsSauk Rapids
QuarterfinalMonticello6-0MoraMonticello
QuarterfinalChisago Lakes4-1North BranchChisago Lakes
SemifinalPrinceton9-4Pine CityPrinceton
SemifinalMonticello4-1Chisago LakesChisago Lakes
FinalPrinceton3-1MonticelloIsanti
Section 6A
(1) St. Cloud Apollo (2) St. Cloud Cathedral (3) Sartell-St. Stephen (4) Little Falls (5) Fergus Falls (6) St. Cloud Tech (7) Alexandria (8) River Lakes (9) Wadena-Deer Creek (10) Breckenridge/Wahpeton (11) Prairie Centre
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRiver Lakes10-0Wadena-Deer CreekPaynesville
PreliminarySt. Cloud Tech16-0Prairie CenterSt. Cloud NHC
PreliminaryAlexandria12-2BreckenridgeAlexandria
QuarterfinalSt. Cloud Apollo7-2River LakesSt. Cloud MAC
QuarterfinalLittle Falls4-3(2OT)Fergus FallsLittle Falls
QuarterfinalSartell7-4St. Cloud TechSartell
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral5-2AlexandriaSt. Cloud MAC
SemifinalLittle Falls4-1St. Cloud ApolloSt. Cloud MAC
SemifinalSt. Cloud Cathedral7-2SartellSt. Cloud MAC
FinalSt. Cloud Cathedral10-2Little FallsSt. Cloud MAC
Section 7A
(1) Hermantown (2) Hibbing/Chisholm (3) Duluth Denfeld (4) Greenway (5) North Shore (6) Virginia/Mountain Iron-Buhl (7) Proctor (8) International Falls (9) Eveleth-Gilbert (10) Ely
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryEveleth-Gilbert5-2International FallsInternational Falls
PreliminaryProctor6-1ElyProctor
QuarterfinalHermantown12-2Eveleth-GilbertHermantown
QuarterfinalGreenway6-0North ShoreColeraine
QuarterfinalDuluth Denfeld4-1VirginiaHeritage Center
QuarterfinalHibbing10-0ProctorHibbing
SemifinalHermantown9-0GreenwayAmsoil Arena
SemifinalHibbing5-1Duluth DenfeldAmsoil Arena
FinalHermantown8-0HibbingAmsoil Arena
Section 8A
(1) Thief River Falls (2) East Grand Forks (3) Warroad (4) Detroit Lakes (5) Crookston (6) Park Rapids (7) Northern Lakes (8) Red Lake Falls (9) Lake of the Woods (10) Bagley/Fosston (11) Kittson Central
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRed Lake Falls4-1Lake of the WoodsRed Lake Falls
PreliminaryKittson Central3-0Park RapidsPark Rapids
PreliminaryNorthern Lakes4-0BagleyBreezy Point
QuarterfinalThief River Falls5-0Red Lake FallsThief River Falls
QuarterfinalDetroit Lakes5-4(OT)CrookstonDetroit Lakes
QuarterfinalWarroad2-1Kittson CentralWarroad
QuarterfinalEast Grand Forks8-1Northern LakesEast Grand Forks
SemifinalThief River Falls4-0Detroit LakesEast Grand Forks
SemifinalEast Grand Forks3-2WarroadEast Grand Forks
FinalThief River Falls3-1East Grand ForksEast Grand Forks

Copyright 1999-2017 hmpioneers.net

.