2018 Minnesota High School Hockey

State Tournament
(1) Minnetonka (2) Edina (3) Duluth East (4) St. Thomas Academy (5) Centennial
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalEdina7-1Lakeville NorthXcel Energy Center
QuarterfinalDuluth East5-0St. Michael-AlbertvilleXcel Energy Center
QuarterfinalMinnetonka6-2Hill-MurrayXcel Energy Center
QuarterfinalCentennial3-2St. Thomas AcademyXcel Energy Center
Cons SemiSt. Michael-Albertville2-1Lakeville NorthMariucci Arena
Cons SemiSt. Thomas Academy6-4Hill-MurrayMariucci Arena
SemifinalDuluth East4-2EdinaXcel Energy Center
SemifinalMinnetonka6-3CentennialXcel Energy Center
ConsolationSt. Thomas Academy6-2St. Michael-AlbertvilleMariucci Arena
Third PlaceEdina11-0CentennialXcel Energy Center
FinalMinnetonka5-2Duluth EastXcel Energy Center
Section 1
(1) Lakeville North (2) Rochester Century (3) Lakeville South (4) Owatonna (5) Farmington (6) Rochester Mayo (7) Rochester John Marshall (8) Hastings (9) Dodge County
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryHastings7-0Dodge CountyHastings
QuarterfinalLakeville North6-2HastingsLakeville Ames
QuarterfinalOwatonna3-2FarmingtonOwatonna
QuarterfinalLakeville South3-2(2OT)Rochester MayoLakeville Hasse
QuarterfinalRochester Century8-0Roch. John MarshallGraham Arena
SemifinalLakeville North6-0OwatonnaRochester Rec
SemifinalLakeville South3-1Rochester CenturyRochester Rec
FinalLakeville North4-3Lakeville SouthRochester Rec
Section 2
(1) Minnetonka (2) Holy Family Catholic (3) Prior Lake (4) Eden Prairie (5) Chaska (6) New Prague (7) Chanhassen (8) Shakopee
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMinnetonka8-0ShakopeeMinnetonka
QuarterfinalChaska5-4(OT)Eden PrairieEden Prairie
QuarterfinalPrior Lake5-3New PraguePrior Lake
QuarterfinalHoly Family6-0ChanhassenVictoria
SemifinalMinnetonka4-1ChaskaBraemar Arena
SemifinalHoly Family5-2Prior LakeBraemar Arena
FinalMinnetonka5-4(2OT)Holy FamilyMariucci Arena
Section 3
(1) St. Thomas Academy (2) Eastview (3) Rosemount (4) Burnsville (5) Eagan (6) Apple Valley (7) Bloomington Jefferson (8) Park (9) East Ridge
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryEast Ridge4-3ParkCottage Grove
QuarterfinalSt. Thomas Academy5-0East RidgeSt. Thomas Arena
QuarterfinalBurnsville5-3EaganBurnsville
QuarterfinalRosemount3-2Apple ValleyRosemount
QuarterfinalEastview5-4Bloomington JeffersonApple Valley
SemifinalSt. Thomas Academy9-2BurnsvilleVeterans Center
SemifinalEastview4-0RosemountVeterans Center
FinalSt. Thomas Academy4-1EastviewBraemar Arena
Section 4
(1) White Bear Lake (2) Hill-Murray (3) Stillwater (4) Tartan (5) Mounds View (6) North St. Paul (7) Irondale (8) Roseville (9) Woodbury
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryRoseville4-1WoodburyAldrich Arena
QuarterfinalWhite Bear Lake4-2RosevilleAldrich Arena
QuarterfinalTartan2-1(3OT)Mounds ViewAldrich Arena
QuarterfinalStillwater6-0North St. PaulAldrich Arena
QuarterfinalHill-Murray4-2IrondaleAldrich Arena
SemifinalWhite Bear Lake6-1TartanAldrich Arena
SemifinalHill-Murray3-1StillwaterAldrich Arena
FinalHill-Murray3-1White Bear LakeAldrich Arena
Section 5
(1) Centennial (2) Maple Grove (3) Blaine (4) Champlin Park (5) Anoka (6) Spring Lake Park (7) Osseo (8) Coon Rapids
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalCentennial9-0Coon RapidsChamplin
QuarterfinalAnoka5-0Champlin ParkCoon Rapids
QuarterfinalBlaine6-4Spring Lake ParkCoon Rapids
QuarterfinalMaple Grove4-0OsseoChamplin
SemifinalCentennial4-0AnokaChamplin
SemifinalMaple Grove3-2BlaineChamplin
FinalCentennial6-4Maple GroveAldrich Arena
Section 6
(1) Edina (2) Cretin-Derham Hall (3) Wayzata (4) Benilde-St. Margaret's (5) St. Louis Park (6) Blake (7) Holy Angels (8) Armstrong/Cooper (9) Hopkins
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryArmstrong/Cooper3-2HopkinsNew Hope
QuarterfinalEdina5-1Armstrong/CooperBraemar Arena
QuarterfinalSt. Louis Park2-1Benilde-St. Margaret'sSt. Louis Park
QuarterfinalWayzata5-3BlakePlymouth
QuarterfinalCretin-Derham Hall7-0Holy AngelsHighland Arena
SemifinalEdina6-1St. Louis ParkBloom. Ice Garden
SemifinalWayzata3-2Cretin-Derham HallBloom. Ice Garden
FinalEdina8-1WayzataMariucci Arena
Section 7
(1) Duluth East (2) Andover (3) Elk River (4) Cloquet/Esko/Carlton (5) Duluth Marshall (6) Forest Lake (7) St. Francis (8) Grand Rapids (9) Cambridge-Isanti
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryGrand Rapids9-2CambridgeGrand Rapids
QuarterfinalDuluth East6-0Grand RapidsHeritage Center
QuarterfinalDuluth Marshall6-4CloquetCloquet
QuarterfinalElk River9-1Forest LakeElk River
QuarterfinalAndover7-0St. FrancisAndover
SemifinalDuluth East9-1Duluth MarshallAmsoil Arena
SemifinalAndover6-5(OT)Elk RiverAmsoil Arena
FinalDuluth East3-2(OT)AndoverAmsoil Arena
Section 8
(1) Moorhead (2) St. Michael-Albertville (3) Brainerd (4) Bemidji (5) Roseau (6) Bemidji (7) Buffalo (8) Rogers
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMoorhead12-0RogersMoorhead
QuarterfinalSt. Cloud7-1RoseauSt. Cloud MAC
QuarterfinalBrainerd4-1BemidjiBrainerd
QuarterfinalSt. Michael-Albertville5-3BuffaloAlbertville
SemifinalMoorhead5-0St. CloudMoorhead
SemifinalSt. Michael-Albertville4-2BrainerdAlbertville
FinalSt. Michael-Albertville6-5MoorheadSanford Center
State Tournament Class A
(1) Hermantown (2) Mahtomedi (3) Orono (4) Alexandria (5) Thief River Falls
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalMahtomedi4-2Mankato EastXcel Energy Center
QuarterfinalOrono6-1LitchfieldXcel Energy Center
QuarterfinalHermantown4-2MonticelloXcel Energy Center
QuarterfinalAlexandria1-0Thief River FallsXcel Energy Center
Cons SemiMankato East3-2(3OT)LitchfieldMariucci Arena
Cons SemiThief River Falls3-0MonticelloMariucci Arena
SemifinalOrono5-4(OT)MahtomediXcel Energy Center
SemifinalAlexandria6-1HermantownXcel Energy Center
ConsolationThief River Falls5-1Mankato EastMariucci Arena
Third PlaceHermantown4-0MahtomediXcel Energy Center
FinalOrono2-1AlexandriaXcel Energy Center
Section 1A
(1) Albert Lea (2) Mankato East (3) Minnesota River (4) Mankato West (5) Rochester Lourdes (6) Waseca (7) Austin (8) Faribault (9) La Crescent (10) Winona
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryFaribault3-2(OT)La CrescentFaribault
PreliminaryAustin7-1WinonaAustin
QuarterfinalAlbert Lea4-0FaribaultAlbert Lea
QuarterfinalRochester Lourdes3-1Mankato WestMankato All Seasons
QuarterfinalMinnesota River4-3WasecaLe Sueur
QuarterfinalMankato East2-0AustinMankato All Seasons
SemifinalRochester Lourdes3-2(OT)Albert LeaRochester Rec
SemifinalMankato East3-1Minnesota RiverRochester Rec
FinalMankato East6-1Rochester LourdesRochester Rec
Section 2A
(1) Orono (2) Mound Westonka (3) Delano (4) Minneapolis (5) Providence Academy (6) Breck (7) Bloomington Kennedy (8) Waconia
RoundWinnerScoreLoserLocation
QuarterfinalOrono10-2WaconiaParade Ice Garden
QuarterfinalMinneapolis7-1Providence AcademyParade Ice Garden
QuarterfinalBreck2-1DelanoParade Ice Garden
QuarterfinalMound-Westonka8-0Bloomington KennedyParade Ice Garden
SemifinalOrono6-3MinneapolisParade Ice Garden
SemifinalBreck4-2Mound-WestonkaParade Ice Garden
FinalOrono2-1(OT)BreckParade Ice Garden
Section 3A
(1) Luverne (2) Litchfield/Dassel-Cokato (3) Marshall (4) Hutchinson (5) New Ulm (6) Redwood Valley (7) Windom (8) Willmar (9) Fairmont (10) Worthington
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWillmar7-2FairmontWillmar
PreliminaryWindom3-0WorthingtonWindom
QuarterfinalLuverne6-0WillmarLuverne
QuarterfinalHutchinson3-2(OT)New UlmHutchinson
QuarterfinalMarshall3-1Redwood ValleyMarshall
QuarterfinalLitchfield5-2WindomLitchfield
SemifinalLuverne7-1HutchinsonGustavus Adolphus
SemifinalLitchfield4-2MarshallGustavus Adolphus
FinalLitchfield4-1LuverneGustavus Adolphus
Section 4A
(1) Mahtomedi (2) South St. Paul (3) Simley (4) St. Paul Johnson (5) Northfield (6) Minnehaha Academy (7) Totino-Grace (8) St. Paul Highland Park (9) St. Paul Academy (10) Henry Sibley (11) Red Wing
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminarySt. Paul Academy1-0St. Paul Highland ParkAldrich Arena
PreliminaryMinnehaha Academy8-1Red WingAldrich Arena
PreliminaryTotino-Grace1-0(OT)Henry SibleyAldrich Arena
QuarterfinalMahtomedi5-0St. Paul AcademyAldrich Arena
QuarterfinalNorthfield4-2St. Paul JohnsonAldrich Arena
QuarterfinalSimley5-4Minnehaha AcademyAldrich Arena
QuarterfinalSouth St. Paul6-0Totino-GraceAldrich Arena
SemifinalMahtomedi3-2(OT)NorthfieldRoseville
SemifinalSimley1-0(2OT)South St. PaulRoseville
FinalMahtomedi6-3SimleyRoseville
Section 5A
(1) Monticello (2) North Branch (3) Pine City (4) Princeton (5) Chisago Lakes (6) Sauk Rapids-Rice (7) Mora-Milaca (8) Northern Lakes (9) Becker/Big Lake (10) Legacy Christian Academy (11) Moose Lake
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryNorthern Lakes3-1Becker/Big LakeBreezy Point
PreliminarySauk Rapids12-2Moose LakeSauk Rapids
PreliminaryMora6-1Legacy ChristianMora
QuarterfinalMonticello8-3Northern LakesMonticello
QuarterfinalChisago Lakes3-1PrincetonPrinceton
QuarterfinalPine City5-2Sauk RapidsPine City
QuarterfinalNorth Branch11-0MoraChisago Lakes
SemifinalMonticello5-2Chisago LakesMonticello
SemifinalNorth Branch4-3Pine CityChisago Lakes
FinalMonticello4-1North BranchElk River
Section 6A
(1) St. Cloud Cathedral (2) Sartell-St. Stephen (3) Alexandria (4) Little Falls (5) River Lakes (6) Fergus Falls (7) (8) Prairie Centre (8) Wadena-Deer Creek (9) Breckenridge-Wahpeton (10) Morris/Benson
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryWadena-Deer Creek6-3BreckenridgeWadena
PreliminaryPrairie Centre7-0Morris/BensonSauk Centre
QuarterfinalSt. Cloud Cathedral15-0Wadena-Deer CreekSt. Cloud MAC
QuarterfinalRiver Lakes3-2Little FallsLittle Falls
QuarterfinalAlexandria6-2Fergus FallsAlexandria
QuarterfinalSartell8-0Prairie CentreSartell
SemifinalSt. Cloud Cathedral9-1River LakesSt. Cloud MAC
SemifinalAlexandria4-0SartellSt. Cloud MAC
FinalAlexandria3-2(2OT)St. Cloud CathedralSt. Cloud MAC
Section 7A
(1) Hermantown (2) Greenway (3) Virginia (4) Duluth Denfeld (5) International Falls (6) Eveleth-Gilbert (7) Hibbing/Chisholm (8) North Shore (9) Proctor (10) Ely
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryNorth Shore3-0ProctorTwo Harbors
PreliminaryHibbing12-0ElyHibbing
QuarterfinalHermantown8-1North ShoreHermantown
QuarterfinalInternational Falls3-2(2OT)Duluth DenfeldHeritage Center
QuarterfinalVirginia7-1Eveleth-GilbertVirginia
QuarterfinalGreenway5-0HibbingColeraine
SemifinalHermantown6-0International FallsAmsoil Arena
SemifinalGreenway5-1VirginiaAmsoil Arena
FinalHermantown5-4(2OT)GreenwayAmsoil Arena
Section 8A
(1) Warroad (2) East Grand Forks (3) Crookston (4) Thief River Falls (5) Lake of the Woods (6) Detroit Lakes (7) Kittson Central (8) Park Rapids (9) Red Lake Falls (10) Bagley/Fosston
RoundWinnerScoreLoserLocation
PreliminaryPark Rapids8-0Red Lake FallsPark Rapids
PreliminaryKittson Central6-1BagleyHallock
QuarterfinalWarroad4-0Park RapidsWarroad
QuarterfinalThief River Falls3-2Lake of the WoodsThief River Falls
QuarterfinalCrookston4-3(OT)Detroit LakesCrookston
QuarterfinalEast Grand Forks4-1Kittson CentralEast Grand Forks
SemifinalThief River Falls6-4WarroadWarroad
SemifinalEast Grand Forks6-1CrookstonWarroad
FinalThief River Falls4-0East Grand ForksWarroad

Copyright 1999-2018 hmpioneers.net

.